Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Trnavský kraj

Popoludní si možno so sprievodcom pozrieť v Hlohovci židovský cintorín

Ilustračná snímka Foto: TASR - Tomáš Doboš

Podujatie pripravilo združenie Ex libris ad personam (ELAP) a nadväzuje na prehliadky uskutočnené v septembri.

Hlohovec 1. novembra (TASR) – Na hlohovskom židovskom cintoríne sa uskutoční dnes popoludní prehliadka Za svetlom šesťcípej hviezdy, v rámci ktorej sa možno zoznámiť so zaujímavosťami miesta posledného odpočinku Hlohovčanov židovského vierovyznania.

Podujatie pripravilo združenie Ex libris ad personam (ELAP) a nadväzuje na prehliadky uskutočnené v septembri. Keďže išlo vtedy o vôbec prvú príležitosť pozrieť si s odborným sprievodcom toto miesto, bol záujem väčší ako možnosti organizátorov. Preto zvolili ďalší termín. "Máme prihlásených 88 záujemcov," povedal pre TASR jeden z dvoch dnešných sprievodcov, riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci Jozef Urminský. Dve skupiny začnú prehliadku v rovnaký čas o 14. hodine, každé z iného konca cintorína. Urminský nevylúčil, že o nejaký čas prehliadku opäť zopakujú. Na septembrovej narátali viac ako 400 návštevníkov.

Židovský cintorín sa v Hlohovci nachádza na Nitrianskej ulici, kde naň nadväzuje mestský cintorín s kalváriou. Má dve časti a rozlohu asi jeden hektár a spolu okolo 2000 hrobov. V priestore starého cintorína sú umiestnené vzácne židovské barokové náhrobníky z polovice 18. storočia, hromadné hroby z morových epidémií, ale aj posledné miesta odpočinku osobností a významných rabínov, medzi nimi Jozefa Lazara Rosenfelda, Judu Leopolda Oppenheima alebo Mordechaia Deutscha, ktorý vyštudoval slávnu pražskú rabínsku školu. Architektonicky pozoruhodná a cenná je hrobka Markusa Dukesa, podobná hrobke pramatky Ráchel v Betleheme. Sú tam aj hroby z pogromov, ktoré majú zvláštne homolovité tvary. V novej časti cintorína sú hroby a náhrobníky z 20. storočia, pochováva sa tam dodnes. Niektoré náhrobníky udávajú miesto úmrtia Auschwitz. Potomkovia ich tam umiestnili na pamiatku tých, ktorí v koncentračnom tábore ostali už navždy.