Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Trnavský kraj

FOTO: Hvezdáreň v Sobotišti vychovala olympijskú víťazku

V Sobotišti v okrese Senica žije približne 1500 obyvateľov. Medzi najvýznamnejšie pamiatky v obci patrí Habánsky dvor, ktorého súčasťou je aj mlyn, ktorý prejde tento rok rekonštrukciou. V Sobotišti 16. februára 2019. Foto: TASR/Vladimír Miček

Poďte sa s nami pozrieť do obce Sobotište v okrese Senica.

Sobotište 16. februára (TASR) – Obec Sobotište v okrese Senica sa môže pochváliť vlastnou planétou a hvezdárňou. Vo hvezdárni si vychovali aj zlatú medailistku z astronomickej olympiády. TASR o tom informoval Svetozár Štefeček, ktorý v obci vedie astronomický krúžok.

„Naša hvezdáreň je najstaršia hvezdáreň, ktorá vznikla pri základnej škole. O tri roky oslávi 50 rokov. Vtedajší riaditeľ školy Jaroslav Košinár bol amatérsky astronóm, ktorý sa jej venoval v osobnom voľnom čase. V roku 1970 sa začala stavať a o dva roky neskôr sa ju podarilo k 1. septembru aj odovzdať do užívania," uviedol Štefeček. "Pôvodne bola koncipovaná ako hvezdáreň školská s tým, že do budúcnosti vznikne hvezdáreň v niektorom z okresných miest. Keďže nevznikla žiadna, prevzala rolu okresnej hvezdárne. V súčasnosti o nej môžeme hovoriť aj ako o krajskej, keďže do Sobotišťa chodia exkurzie v rámci celého kraja, dokonca aj mimo neho," dodal Štefeček.

Astronomický krúžok v Sobotišti, ktorý pri hvezdárni funguje, má výborné meno nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Odchovankyňa tohto krúžku Jana Švrčková tento rok získala zlatú medailu na astronomickej olympiáde v Číne. Na 12. medzinárodnej olympiáde v Pekingu získala prvé miesto. Pre mladú astronómku to už bolo tretie vystúpenie na medzinárodnej olympiáde a vždy z toho bola medaila. "Pre Janku bola zlatá medaila vyústením jej dlhodobej aktivity v obore. Pred dvoma rokmi v Indii a pred rokom v Thajsku získala bronz. Teraz to vyvrcholilo zlatou medailou v Číne," uviedol Štefeček.

Na snímke hvezdáreň v Sobotišti, ktorá sa nachádza v areáli školy. Je najstaršou hvezdárňou na Slovensku, ktorá stojí pri základnej škole. V Sobotišti 16. februára 2019.
Foto: TASR/Vladimír Miček


Malá obec sa okrem planetária môže popýšiť aj ďalšou vzácnosťou. Po orbite lieta planéta s názvom Sobotište. "Táto planétka obieha medzi Marsom a Jupiterom v hlavnom páse. Jej označenie je 26401 Sobotište. Objavil ju v observatóriu v Ondřejove pri Prahe slovenský astronóm Peter Kušnirák. Vzhľadom na aktívnu prácu sobotištských astronómov pri popularizácii astronómie ju venoval našej obci v roku 2001 pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci,“ doplnil pre TASR Štefeček.

V obci prerábajú nevyužívanú školskú budovu na byty



V Sobotišti v okrese Senica prerábajú nevyužívané priestory základnej školy na bytové jednotky. Už tento rok by ich mal súkromný investor dokončiť pätnásť. TASR o tom informoval starosta Dušan Horňák.

V obci majú budovu základnej školy, ktorá kapacitne prevyšuje záujem. Kapacita umožňuje prijať približne 200 žiakov, súčasná obsadenosť je 138 chlapcov a dievčat. "Budova pavilónu nebola využívaná 16 rokov. Každý rok bolo do opravy budovy potrebné investovať nemalé finančné prostriedky. Len oprava strechy stála každý rok 1000 až 2000 eur," priblížil starosta obce.

V roku 2014 sa obecné zastupiteľstvo rozhodlo, že nevyužívaného pavilónu vzniknú nájomné byty. "Ani na druhý raz sa nám ale nepodarilo nájsť dodávateľa rekonštrukčných prác, ktorý by v limite Fondu rozvoja bývania a ministerstva výstavby, ktorí poskytujú finančné prostriedky na takéto stavby, rekonštrukciu realizovať," uviedol Horňák.

V Sobotišti v okrese Senica žije približne 1500 obyvateľov. O bývanie v obci je veľký záujem, a aj preto sa nevyužívaná školská budova prerába na bytový dom. V Sobotišti 16. februára 2019.
Foto: TASR/Vladimír Miček


Aby budova nechátrala, zastupiteľstvo sa rozhodlo odpredať ju. Záujemca nevyužívaný pavilón odkúpil a získal ju do vlastníctva s rovnakým zámerom výstavby bytov, aký mala predtým obec. "Tie by sa v budúcnosti mali stať nájomnými bytmi. V rámci úverových zdrojov bude obec hľadať možnosti, aby sa z nich stali nájomné byty, ak bude mať investor záujem o ich odpredanie. Ide o bytový dom, v ktorom budú dvojizbové, trojizbové a jeden jednoizbový byt," doplnil Horňák.

Bytový dom by mal byť dokončený už v tomto roku a prví nájomníci by sa mohli nasťahovať ešte v roku 2019. "Záujem o byty je v obci značný. Ľudia na úrad chodia so žiadosťami, my ich však musíme sklamať, keďže byty, ktoré sa stavajú, sú majetkom investora. My po dohode s vlastníkom žiadosti evidujeme. Po dokončení sa rozhodne, či bude o rozdeľovaní bytov rozhodovať vlastník, alebo obec získa kompetencie a podarí sa bytový dom odkúpiť do jej vlastníctva," naznačil ďalší vývoj starosta.

V Sobotišti je okrem bytov záujem aj o individuálnu bytovú výstavbu. Obec má vypracovanú štúdiu na výstavbu 46 rodinných domov. "Pripravujeme však štúdiu na výstavbu, na základe nej by mohlo v obci pribudnúť ďalších 16 rodinných domov. Narážame však na problém so stavebnými pozemkami, keďže obec ich nevlastní a vlastníci nie sú ochotní tieto parcely odpredať. Zatiaľ nevieme, ako to dopadne," doplnil Horňák.



Obec zrekonštruuje habánsky mlyn



Obec Sobotište v okrese Senica získala finančné prostriedky z programu Interreg 5A SR – ČR na opravu habánskeho mlyna. V súčasnosti je rozbehnuté tretie kolo výberového konania na realizátora rekonštrukčných prác.

"Prvé dve boli neúspešné, keďže uchádzači predložili vyššie ponuky, než bol rozpočet stavby. V treťom sa prihlásili dvaja záujemcovia a je predpoklad, že jeden z nich bude vybraný, keďže sa zmestili do predpokladaných nákladov na prestavbu," uviedol starosta obce Dušan Horňák.

Víťazný uchádzač by si tak už v marci mohol prebrať stavbu. "Na realizáciu rekonštrukcie má určených 11 mesiacov. Stále je to však v štádiu prípravy, lebo zmluvu bude ešte musieť schváliť riadiaci orgán," doplnil pre TASR Horňák.

V Sobotišti v okrese Senica žije približne 1500 obyvateľov. Mestský úrad sídli v Nyáryovskom kaštieli, v ktorom sa nachádza aj múzeum, knižnica, obecný úrad a obradná sieň. V Sobotišti 16. februára 2019.
Foto: TASR/Vladimír Miček


Základy mlynu v Sobotišti a prvotné stavebné prvky pochádzajú zo 16. storočia. Habáni ho dostali do správy od grófa Nyáriho a okolo mlyna vystavali ďalšie stavby, až vznikol habánsky dvor. "Mlyn prejde kompletnou rekonštrukciou s tým, že vznikne aj múzeum v jeho interiéri. Budeme reštaurovať mlynskú plošinu a prinavrátime na mlyn koleso. To síce nebude funkčné, ale bude odkazovať na históriu tohto mlyna," informovala TASR manažérka projektu Ľubica Kadlec Melišová.

Na projekt Po stopách habánov bolo z programu cezhraničnej spolupráce vyčlenených 422.917 eur. V Sobotišti na rekonštrukciu mlyna použijú 263.132 eur, zvyšná suma vo výške 159.785 eur pôjde na rekonštrukciu pece vo Vacenoviciach. "Vacenovice na Morave sú naším cezhraničným partnerom. Oni idú rekonštruovať habánsku pec, ktorá tam ako jediná zostala po pôsobení habánov v ich dedine," doplnil starosta obce Sobotište.

Obce si k sebe našli cestu úplne prirodzene, keďže história habánov vo Vacenoviciach a Sobotišti je prepojená. "Vacenovice ležia neďaleko od Sobotišťa, vo vzdialenosti približne 40 kilometrov. U nás v roku 2006 vykopali veľkokapacitnú habánsku pec. Ukázalo sa, že vo Vacenoviciach bola rozšírená výroba fajansovej keramiky. Hľadali sme partnera na projekt a voľba padla na Sobotište. Máme historickú habánsku pivnicu. Rozhodli sme, že ju zrekonštruujeme, vytvoríme technickú miestnosť, v ktorej bude habánske múzeum. V ňom by sme vystavovali repliky fajansovej keramiky, ktorá je vystavená v múzeách po celom svete, a maketu habánskej pece," vysvetlila vznik spolupráce medzi obcami starostka obce Vacenovice Jana Bačíková.

Habáni prišli na Slovensko z Moravy v 16. storočí. Pochádzajú z Nemecka, odkiaľ museli počas reformácie utiecť. Habáni žili v samostatných sebestačných komúnach – haushabenoch s vlastnou hospodárskou samosprávou. Známi boli svojou remeselníckou zručnosťou, najmä v oblasti keramiky.