K výstavbe prináležala aj kompletná obnova 1040 štvorcových metrov (m2) záhrady za 82.000 eur.
"KJF nie je iba miestom na požičiavanie kníh, no etabluje sa tiež ako kultúrny stánok. Vznikla tak potreba vytvoriť zázemie nielen na čítanie časopisov, ale aj pre stretanie rôznych komunít a kultúrne aktivity, besedy a podobne, na ktoré v budove nemáme dostatočný priestor," povedal pre TASR. Samotnej výstavbe predchádzali rokovania s pamiatkarmi, požiadavkám podlieha konečný tvar i výber použitých materiálov. Stavba sa začala vo februári 2022.
"Podujatia v záhrade sme robili aj predtým, na voľnom priestranstve," povedal Tomašovič. Nová čitáreň má tvar písmena L, je jednopodlažná, zastrešená vegetačnou strechou. Hlavná časť je viacúčelový priestor, situovaný na zeleň, pričom úplné prepojenie s ňou umožňuje presklená stena. Terasa je krytá pergolou s popínavou zeleňou. Objekt je bezbariérový, rovnako ako aj prístup k nemu. Jeden vchod je cez dvor knižnice, ďalšie dva z lávok ponad potok Trnávka, ktoré mesto Trnava vybudovalo v rámci práve ukončenej obnovy susediaceho Ružového parku.
K výstavbe prináležala aj kompletná obnova 1040 štvorcových metrov (m2) záhrady za 82.000 eur. Vysadili vzrastlé stromy, kríky a okresné trávy. Pribudlo pódium na vonkajšie aktivity, altánok a čaká sa na odliatie sochy nestora slovenského moderného sochárstva Jána Koniarka Dievčatko pod sprchou, ktorú svojho času venoval trnavským deťom, ale nikdy nebola inštalovaná vo verejnom priestore.
"V knižnici dávame priestor rôznym skupinám detí, mládeže i dospelých. Vlani sme napríklad zrealizovali okolo 600 rôznych podujatí, časť z nich sa do čitárne prenesie," doplnil riaditeľ KJF. Okrem nich majú naplánované rôzne aktivity, "hlavne prepojené na slovo a literatúru či výtvarné umenie". V rámci slávnostného otvorenia ocení TTSK knihovníkov a knižnice v Trnavskom kraji.