Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Trnavský kraj

Podvodník sa vydával za vodára, obohacoval sa na senioroch

ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Najvyššia sumu, ktorú si vypýtal, bola 184 eur, ostatné čiastky sa pohybovali zväčša okolo 100 eur, no boli aj nižšie.

Skalica 29. septembra (TASR) - Kriminálna polícia v Skalici odhalila muža podozrivého zo spáchania viacerých podvodov na starších ľuďoch. V období od konca roka 2012 až do apríla 2015 sa vydával za pracovníka firmy, ktorá inštaluje úsporné ventily, alebo vystupoval ako pracovník vodární a vysvetľoval ľuďom, že inštalácia úsporných ventilov je povinná. Vo viacerých obciach okresu Skalica si vytypoval staršie domy s obyvateľmi v dôchodcovskom veku. Niektorých ľudí so svojou ponukou dokonca oslovil aj priamo na ulici.

"Asi v 40 prípadoch sa mu takto podarilo dostať sa do obydlia a nainštalovať na vodovodnú batériu súčiastku, ktorá mala zabezpečiť úspornú spotrebu vody. Išlo o súčiastku, ktorej hodnota na trhu je asi 50 centov. Za jej inštaláciu si pýtal rôzne sumy, ich výška často závisela od konkrétnych okolností, podľa toho, ako odhadol poškodených," informovala dnes TASR krajská policajná hovorkyňa v Trnave Martina Kredatusová.

Najvyššia sumu, ktorú si vypýtal, bola 184 eur, ostatné čiastky sa pohybovali zväčša okolo 100 eur, no boli aj nižšie. "Celkom spôsobil škodu za približne 5000 eur. Na základe poznatkov, ktoré získala skalická polícia aj z Českej republiky, sa podarilo páchateľa vypátrať. Po niekoľkomesačnom dokumentovaní jednotlivých prípadov a zhromažďovaní dôkazov napokon vyšetrovateľ kriminálnej polície v Skalici obvinil z trestných činov porušovania domovej slobody a podvodov 39-ročného muža z Malaciek. V prípade uznania viny súdom môže obvinenému hroziť väzenie až na osem rokov," dodala hovorkyňa.

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje občanov, aby boli obozretní voči všetkým, ktorí ponúkajú služby alebo predaj vecí a chcú sa tak dostať do obydlia. Rodinní príslušníci by mali poučiť seniorov, aby cudzím ľuďom nedôverovali. Aj v prípade obvineného muža sa našlo zopár tých, ktorí mu nenaleteli. Jeho ponuku si chceli overiť, prípadne kontaktovali svojich príbuzných. V takých prípadoch páchateľ z miesta „bez kšeftu“ odišiel.