Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Trnavský kraj

Trnavská nemocnica rozšíri starostlivosť o morbídne obéznych pacientov

Ilustračná snímka Fakultnej nemocnice v Trnave Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou až 57,4 percenta občanov. Štatistiky uvádzajú, že tieto zdravotné komplikácie má až 48 percent mužov a 26 percent žien.

Trnava 1. marca (TASR) – Operácie morbídnej obezity, ktoré vykonáva Chirurgická klinika Fakultnej nemocnice (FN) Trnava už niekoľko rokov, si odteraz nebudú musieť pacienti uhrádzať ako samoplatcovia. Od februára tohto roku tieto výkony podľa informácií hovorcu FN Matúša Stračiaka prepláca Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP).

Pacientom s týmto postihnutím sa vo FN venuje medziodborový tím odborníkov. "Ide o chirurgický zákrok vykonávaný laparoskopicky. Podľa typu výkonu obmedzuje alebo iným spôsobom znižuje príjem a vstrebávanie hlavne cukrov a tukov v zažívacom trakte. Bariatricko-metabolická chirurgia je v súčasnom období najefektívnejšou a trvalo udržateľnou možnosťou liečby ťažkej obezity," uviedol primár kliniky Igor Keher.

Pacienti po bariatrických výkonoch si na rozdiel od klasických chirurgických výkonov vyžadujú celoživotné sledovanie. Veľmi dôležitou podmienkou je, aby každý pacient, ktorý je indikovaný na chirurgickú liečbu obezity, podstúpil najskôr konzervatívnu terapiu obezity, a to minimálne v dĺžke troch mesiacov. Indikovaní na liečbu sú pacienti s BMI nad 40 kg/m2 bez pridruženého ochorenia a BMI nad 35kg/m2 s pridruženým ochorením.

Klinika v uplynulom období spustila do prevádzky aj detskú obezitologickú ambulanciu a pripravuje liečbu gynekologických problémov morbídne obéznych pacientok. "Úspešná liečba morbídne obéznych žien je dôležitou prevenciou nielen neplodnosti, ale aj závažných pôrodníckych komplikácii, ako sú potraty, vnútromaternicové úmrtie plodu, cukrovka, hypertenzia, pôrod cisárskym rezom. Závažne obézne ženy tvoria veľkú časť aj materskej úmrtnosti," informoval prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Jozef Záhumenský.

Nemocnica bude v spolupráci s VšZP podľa Stračiaka vyhodnocovať zníženie nákladov na liečbu takýchto morbídne obéznych pacientov aj s ohľadom na riešenie pridružených zdravotných komplikácií a to, akým spôsobom bude z dlhodobého hľadiska zabezpečená finančná návratnosť.

Na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou až 57,4 percenta občanov. Štatistiky uvádzajú, že tieto zdravotné komplikácie má až 48 percent mužov a 26 percent žien. Za posledných 30 rokov sa počet obéznych zdvojnásobil, čo spôsobuje nižšiu produktivitu práce spoločnosti a vyššie náklady na starostlivosť o zdravie. Až 10 percent nákladov na zdravotnú starostlivosť je určených na liečbu obezity.