Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Trnavský kraj

Vlani odviezli z domácností v Trnave 4,5 tony elektroodpadu

Ilustračné foto. Foto: TASR - Tomáš Halász

V odovzdanom množstve zo 111 domácností bolo 41 chladničiek a mrazničiek a 74 rôznych ďalších spotrebičov.

Trnava 6. mája (TASR) - Trnavčania vlani odovzdali v rámci mobilného zberu elektroodpadu 4,5 tony nepotrebných spotrebičov. Služba ekologického zvozu v meste funguje od roku 2020 a domácnosti na ponuku reagovali od začiatku pozitívne. Informovala o tom Jana Nahálková z Envidom - Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu.

V odovzdanom množstve zo 111 domácností bolo 41 chladničiek a mrazničiek a 74 rôznych ďalších spotrebičov. V roku 2021 združenie odviezlo z mesta takmer rovnaký objem veľkých a ťažkých spotrebičov najmä zo skupiny bielej techniky, pričom sa zapojilo 81 domácností. Združenie podľa Nahálkovej chce takto pomáhať občanom, ktorí si nekupujú nové spotrebiče a nemôžu využiť spätný zber cez predajne a zároveň odvoz na zberný dvor je pre nich príliš komplikovaný. "Našou snahou je, aby elektroodpad nekončil na čiernych skládkach a neznečisťoval životné prostredie," doplnila. Ide podľa nej o unikátnu formu zberu v rámci Európskej únie. Celkovo zozbierali vlani z 3164 domácností z 11 miest Slovenska 1240 chladničiek, mrazničiek a iných zariadení na tepelnú výmenu, 2282 veľkých zariadení, ako sporáky, práčky, umývačky riadu, a 4516 malých spotrebičov.

Najbližší termín v Trnave je sobota 13. mája a následne 10. júna. "Občania môžu odovzdať nepotrebnú bielu techniku, no televízory a monitory je potrebné zaniesť na zberný dvor," upozornila Nahálková. Službu je potrebné objednať najneskôr dva dni pred samotným termínom na stránke zberelektrodopadu.sk. Cez recykláciu možno podľa nej získať viaceré druhotné suroviny. "Napríklad z menšej chladničky sa dá získať 17 až 26 kilogramov železa, ktoré sa môže použiť napríklad na výrobu lešenia či nosných trámov na stavebné konštrukcie, šesť kilogramov plastov využiteľných v stavebníctve, ďalej päť kilogramov polyuretánového prachu pridávaného do materiálov používaných pri zatepľovaní budov, 1,7 kilogramu hliníka a okolo kilogramu medi," doplnila Nahálková.