Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. február 2025Meniny má Tatiana
< sekcia Stalo sa vtedy

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: 17. november 1989 – socializmu zvoní umieračik

Foto: Účastníci generálneho štrajku na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Foto: Archív TASR, 27. novembra 1989, P. Lenhart. Foto: TASR

Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.



Je polovica novembra roku 1989 a väčšina obyvateľov Československej socialistickej republiky ani netuší, čo prinesú najbližšie dni. Medzi ľuďmi to vrie, aktivizuje sa disent i študentské hnutie. Zásadné politické zmeny sa dejú v okolitých štátoch, predovšetkým v Nemeckej demokratickej republike. Prostredníctvom záberov z archívu TASR si pripomeňme najdôležitejšie udalosti Nežnej revolúcie z novembra 1989.

16. novembra 1989 - Slovenskí vysokoškoláci zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva v Bratislave demonštráciu. Protestujúci pochodovali k budove ministerstva školstva. Predniesli požiadavky súvisiace so zlepšením kvality vzdelávania, demokratizácie spoločnosti a školstva predstaviteľom vtedajšej moci na Slovensku.

17. novembra 1989 – V Prahe sa konala pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva veľká demonštrácia študentov vysokých škôl. Poriadkové zložky Zboru národnej bezpečnosti však proti demonštrantom zasiahli a došlo k mnohým zraneniam.

19. novembra 1989 - V Prahe oficiálne ustanovili Občianske fórum. V hlavnom meste Slovenska, v priestoroch Umeleckej besedy, sa stretlo približne 500 ľudí. Z nich sa 300 pripojilo svojím podpisom k protestu proti zásahu Verejnej bezpečnosti v Prahe 17. novembra. V Bratislave, v byte Jána Langoša, bolo založené hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN).

20. novembra 1989 - Slovenskí vysokoškoláci vstúpili do okupačného štrajku podporovaného štrajkom hercov a divadelníkov. Významnou organizačno-informačnou zložkou počas revolúcie sa stal Koordinačný výbor slovenských vysokých škôl, ktorý pôsobil v súčinnosti s podobným celoštátnym orgánom celej federácie.

21. novembra 1989 - Na bratislavskom Šafárikovom námestí v blízkosti auly Univerzity Komenského (UK) sa zhromaždili študenti, ktorí vyslovili požiadavky na demokratizáciu spoločnosti a na prešetrenie pražských udalostí zo 17. novembra. Predsedníctvo SNR na čele s predsedom Viliamom Šalgovičom zaujalo odmietavé stanovisko k udalostiam zo 17. novembra a policajný zásah označili sa primeraný.

21. novembra 1989 - V Prahe došlo k prvému stretnutiu medzi predstaviteľmi Občianskeho fóra (OF) a vtedajším predsedom československej vlády Ladislavom Adamcom, ktorý ešte nemal záujem o stretnutie s lídrom OF Václavom Havlom.

22. novembra 1989 – Uskutočnil sa prvý míting na Námestí SNP v Bratislave. Na míting nadviazalo množstvo ďalších, na ktorých sa zúčastnili tisícky ľudí z celého Slovenska. Pracovníci Slovenského národného divadla (SND) ponúkli svoje priestory na verejnú diskusiu.

Viac fotografií nájdete TU

23. novembra 1989 - Pred zhromaždenými občanmi v Bratislave vystúpil s prejavom Alexander Dubček.

24. novembra 1989 - Ústredný výbor (ÚV) Komunistickej strany Československa (KSČ) schválil odstúpenie Miloša Jakeša z postu generálneho tajomníka strany, ako aj rezignáciu všetkých členov svojho predsedníctva a sekretariátu. Novým generálnym tajomníkom strany sa stal Karel Urbánek.

25. novembra 1989 - VPN vydala vyhlásenie, ktoré sa zhodovalo s demokratickými požiadavkami OF, pričom jednoznačne stálo na pozícii silnej federácie.

26. novembra 1989 - V Prahe na Letnej sa uskutočnil mohutný míting a tiež zasadnutie ÚV KSČ, na ktorom sa rozhodovalo o možnom potlačení revolučného hnutia.

27. novembra 1989 - Na území celej republiky sa od 12. hod. do 14. hod. uskutočnil generálny štrajk s heslom dňa: Odstúpte!

Viac fotografií nájdete TU

28. novembra 1989 - Ján Čarnogurský (23. novembra 1989 prepustený z väzenia), ktorý sa v mene VPN v predchádzajúcich dňoch spojil s predstaviteľmi OF, spolu s Václavom Havlom predložili predsedníctvu vlády spoločné požiadavky oboch hnutí. Bolo medzi nimi aj zrušenie cenzúry a vedúcej úlohy KSČ.

29. novembra 1989 - Federálne zhromaždenie (FZ) ČSSR zrušilo v Ústave ČSSR ústavný článok č. 4 o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti a štáte a o výchove v duchu marxizmu-leninizmu.

30. novembra 1989 - Na mimoriadnej schôdzi SNR prijali poslanci demisiu svojho
predsedu Viliama Šalgoviča. Za predsedu slovenského parlamentu zvolili Rudolfa Schustera, člena Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska a predsedu Krajského národného výboru Východoslovenského kraja.

31. novembra – 7. decembra 1989 - Tvorila sa nová česko-slovenská vláda. Dovtedajší komunistický premiér ČSSR Ladislav Adamec zostavil vládu z komunistov a predstaviteľov ďalších strán a hnutí. Tá však nebola prijateľná pre opozíciu a verejnosť, preto Adamec 7. decembra podal demisiu. Poverenie na zostavenie vlády následne dostal od vtedajšieho prezidenta ČSSR Gustáva Husáka Marián Čalfa, ktorý bol takisto členom KSČ, ale po novembrových udalostiach sa stal členom VPN.

10. decembra 1989 - Prezident ČSSR Gustáv Husák vymenoval novú Vládu národného porozumenia na čele s Mariánom Čalfom. Husák následne zo svojej funkcie abdikoval. OF a VPN oficiálne oznámili kandidatúru Václava Havla na úrad hlavy štátu.

Viac fotografií nájdete TU

Foto: V Slovenskom národnom divadle v Bratislave sa 29. novembra uskutočnilo manifestačné zhromaždenie. Pohľad na predstaviteľov Občianskeho fóra, združenia Verejnosť proti násiliu a zástupcov študentov počas zhromaždenia. Foto: Archív TASR, 29. novembra 1989, P. Brenkus.
Foto: TASR

HRABKO: Úradnícka vláda vôbec nehrozí, ani neviem, kde tá téma vznikla

Téma vystúpenia z EÚ a NATO je podľa Hrabka umelá, keďže žiadna relevantná politická sila vystúpenie nepresadzuje. Ale opozícia podľa neho urobila dobre, keď sa témy chytila (správa, PODCAST, VIDEO).

- Ukrajina v noci na sobotu čelila vlne útokov ruskej armády, ktorá do nich nasadila rôzne typy rakiet, kĺzavé bomby i drony.

- Neznámi ozbrojenci v Sýrii v piatok zaútočili na dedinu obývanú prevažne menšinou alavitov, ku ktorej patril aj nedávno zvrhnutý prezident Bašár Asad.

- Tisíce študentov sa v sobotu zišli v srbskom meste Nový Sad, metropole autonómnej Vojvodiny, aby si blokádou troch mostov cez Dunaj pripomenuli tri mesiace od zrútenia betónového prístrešku nad vchodom do budovy železničnej stanice, pri ktorom prišlo o život 15 ľudí.

- V sobotu ráno po krátkej a ťažkej chorobe zomrel bývalý nemecký prezident Horst Köhler.

- Konsolidácia verejných financií by do konca volebného obdobia mala byť tvrdšia, ako naznačil tento týždeň minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a mala by sa sústrediť najmä na výdavkovú stranu rozpočtu.

- Agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorí sa podieľali na vyšetrovaniach vedúcich k medzičasom už zrušeným obvineniam voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi, budú z práce prepustení.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu privítal prepustenie rukojemníkov Ofera Kalderona a Jardena Bibasa a opäť prisľúbil návrat domov všetkých zajatcov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gaze.

- Proces v kauze vraždy študenta Daniela Tupého má na Mestskom súde Bratislava I pokračovať v stredu (5. 2.).

- Koaličná SNS navrhne zaradiť do programu februárovej schôdze Národnej rady (NR) SR aj voľbu predsedu parlamentu, voľbu podpredsedu NR SR z radov opozície aj voľbu členov Rady STVR.

- Kreovanie správnej rady verejnej vysokej školy (VŠ) sa zmení. Minister školstva bude vymenúvať o jedného člena menej ako akademický senát.

- V hoteli Bristol v historickom centre juhoukrajinského prístavného mesta Odesa sa v čase ruského útoku na mesto nachádzali aj nórski diplomati.

- V sobotu platí malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice.

- Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu odovzdalo Červenému krížu dvoch rukojemníkov zadržiavaných od 7. októbra 2023, keď ich palestínske komandá počas teroristického vpádu na juh Izraela uniesli do palestínskeho Pásma Gazy.

- Spojené štáty chcú s presunom migrantov do záchytného centra v zálive Guantánamo na Kube začať do 30 dní.

- Porota v americkom štáte Louisiana v piatok obžalovala newyorskú lekárku za predpísanie interrupčnej tabletky prostredníctvom internetu.

- Pobrežnej stráži sa podarilo zachrániť 10 ľudí po tom, ako dve rybárske lode celkovo s 15 ľuďmi na palube v sobotu narazili na plytčinu vo Východočínskom mori pri juhokórejskom ostrove Čedžu.

- V Južnej Karolíne v piatok vo večerných hodinách popravili smrtiacou injekciou štyridsaťštyriročného muža za vraždu z roku 2001.

- Dopravné lietadlo určené na prepravu pacientov sa v piatok asi 30 sekúnd po štarte zrútilo do štvrte v meste Filadelfia, kde po dopade explodovalo.