Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. február 2025Meniny má Tatiana
< sekcia Stalo sa vtedy

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: Oslavy 17. novembra pred rokom 1989

Medzinárodný deň študentstva - 17. novembra oslávili v Bratislave veľkou manifestáciou. Vo veľtržnom paláci, slávnostne vyzdobenom portrétmi , transparentami a heslami, zišli sa tisíce študentov, aby dokumentovali svoju solidaritu s bojujúcou mládežou koloniálnych národov a vyjadrili vrúcnu vďaku Sovietskemu zväzu a nezlomné odhodlanie pokrokového študentstva celého sveta. Hlavný prejav na manifestácii študentstva mal predseda vysokoškolského OV ČSM Ing. Jozef Djubek. Archív TASR, 18. novembra 1951, L. Roller. Foto: TASR

Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.



V období budovania socializmu do roku 1989 si študenti i predstavitelia vládnucej garnitúry 17. november ako pamätný deň pripomínali trochu inak. Ústrednou témou boli spomienkové akcie na udalosti z roku 1939, kedy nacisti v Prahe zasiahli proti študentom.

Pri jednom z týchto konfliktov s vojenskými zložkami protektorátu v uliciach hlavného mesta bol smrteľne zranený aj študent Jan Opletal, následne dochádza k veľkým represáliám a zatvoreniu českých vysokých škôl. Predstavitelia niekoľkých študentských organizácií boli zatknutí a odsúdení na trest smrti, ďalší skončili vo väzení.

„Deň, keď československí študenti povstali proti nacistickým okupantom, oslavujú študenti a pokroková mládež celého sveta ako Medzinárodný deň študentstva - deň solidarity študujúcej mládeže. Medzinárodný deň študentstva oslávili všetci študenti na Slovensku, najmä vysokoškoláci v Bratislave. Manifestovali svoje odhodlanie pomáhať pri výstavbe socializmu v našej vlasti a neustať v boji za svetový mier,“ uvádza sa v správe z archívu TASR z roku 1956.

Viac fotografií nájdete TU

Význam 17. novembra znie dnes v povedomí verejnosti trochu inak. Tento deň označený aj ako Deň boja za slobodu a demokraciu po roku 1989 je považovaný za začiatok takzvanej Nežnej revolúcie, ktorá mala svoje ohnisko opäť v Prahe. Až v nasledujúcich dňoch sa plamene revolúcie rozšírili aj na Slovensko.

Prostredníctvom záberov fotoreportérov tlačovej agentúry vám ponúkame pohľad na oslavy 17. novembra - Medzinárodného dňa študentstva spred roka 1989. Napriek všetkému, vtedajšie stranícke špičky dokázali aj tento deň využiť v prospech svojej propagandy. Nezabúdalo sa na vence, odhaľovanie pamätných tabúľ či vyznamenania.

Pre mládež bol však tento deň skôr príležitosťou na zábavu. Tradične sa napríklad konali športové podujatia, imatrikulačné slávnosti na vysokých a stredných školách, kedy nováčikov prijímali do cechu študentského. Nechýbali ani plesy a karnevaly.

V sobotu 17. novembra usporiadal ZK ROH pri SVŠT vo vysokoškolskom internáte Mladá garda v Bratislave po druhý raz tradičný Vysokoškolský karneval. Foto: Archív TASR, 17. novembra 1956 , V. Přibyl.
Foto: TASR


„V Medzinárodný deň študentstva v sobotu 17. novembra bol v internáte Mladá garda v Bratislave veľký vysokoškolský karneval, na ktorom sa zúčastnili aj zahraniční študenti, študujúci v Bratislave,“ uvádza sa v agentúrnej správe.

Viac fotografií nájdete TU

Podobný ráz mali oslavy 17. novembra až do roku 1989, kedy prichádza Nežná revolúcia. Množstvo záberov z prvých hodín revolučných dní je v archívoch médií rôzne. Šéfovia vtedajších vládou a stranou kontrolovaných médií totiž na situáciu reagovali rôzne. Výrazné zmeny sa udiali v priebehu niekoľkých dní.

HRABKO: Úradnícka vláda vôbec nehrozí, ani neviem, kde tá téma vznikla

Téma vystúpenia z EÚ a NATO je podľa Hrabka umelá, keďže žiadna relevantná politická sila vystúpenie nepresadzuje. Ale opozícia podľa neho urobila dobre, keď sa témy chytila (správa, PODCAST, VIDEO).

- Autobus s prvou skupinou palestínskych väzňov, ktorých Izrael v sobotu prepustil na slobodu v rámci dohody o prímerí, sa v sobotu predpoludním vydal na cestu z väznice Ofer na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu do Ramalláhu.

- Ukrajina v noci na sobotu čelila vlne útokov ruskej armády, ktorá do nich nasadila rôzne typy rakiet, kĺzavé bomby i drony.

- Neznámi ozbrojenci v Sýrii v piatok zaútočili na dedinu obývanú prevažne menšinou alavitov, ku ktorej patril aj nedávno zvrhnutý prezident Bašár Asad.

- Tisíce študentov sa v sobotu zišli v srbskom meste Nový Sad, metropole autonómnej Vojvodiny, aby si blokádou troch mostov cez Dunaj pripomenuli tri mesiace od zrútenia betónového prístrešku nad vchodom do budovy železničnej stanice, pri ktorom prišlo o život 15 ľudí.

- V sobotu ráno po krátkej a ťažkej chorobe zomrel bývalý nemecký prezident Horst Köhler.

- Konsolidácia verejných financií by do konca volebného obdobia mala byť tvrdšia, ako naznačil tento týždeň minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a mala by sa sústrediť najmä na výdavkovú stranu rozpočtu.

- Agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorí sa podieľali na vyšetrovaniach vedúcich k medzičasom už zrušeným obvineniam voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi, budú z práce prepustení.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu privítal prepustenie rukojemníkov Ofera Kalderona a Jardena Bibasa a opäť prisľúbil návrat domov všetkých zajatcov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gaze.

- Proces v kauze vraždy študenta Daniela Tupého má na Mestskom súde Bratislava I pokračovať v stredu (5. 2.).

- Koaličná SNS navrhne zaradiť do programu februárovej schôdze Národnej rady (NR) SR aj voľbu predsedu parlamentu, voľbu podpredsedu NR SR z radov opozície aj voľbu členov Rady STVR.

- Kreovanie správnej rady verejnej vysokej školy (VŠ) sa zmení. Minister školstva bude vymenúvať o jedného člena menej ako akademický senát.

- V hoteli Bristol v historickom centre juhoukrajinského prístavného mesta Odesa sa v čase ruského útoku na mesto nachádzali aj nórski diplomati.

- V sobotu platí malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice.

- Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu odovzdalo Červenému krížu dvoch rukojemníkov zadržiavaných od 7. októbra 2023, keď ich palestínske komandá počas teroristického vpádu na juh Izraela uniesli do palestínskeho Pásma Gazy.

- Spojené štáty chcú s presunom migrantov do záchytného centra v zálive Guantánamo na Kube začať do 30 dní.

- Porota v americkom štáte Louisiana v piatok obžalovala newyorskú lekárku za predpísanie interrupčnej tabletky prostredníctvom internetu.

- Pobrežnej stráži sa podarilo zachrániť 10 ľudí po tom, ako dve rybárske lode celkovo s 15 ľuďmi na palube v sobotu narazili na plytčinu vo Východočínskom mori pri juhokórejskom ostrove Čedžu.

- V Južnej Karolíne v piatok vo večerných hodinách popravili smrtiacou injekciou štyridsaťštyriročného muža za vraždu z roku 2001.