Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. február 2025Meniny má Tatiana
< sekcia Stalo sa vtedy

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: Vždy keď 7. november ukazoval kalendár

Vo večerných hodinách usporiadala bratislavská mládež spolu s príslušníkmi armády slávnostný lampiónový sprievod ulicami hlavného mesta Slovenska, ktorým pozdravila slávne výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Archív TASR, 6. novembra 1957, L. Roller. Foto: TASR

Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.



Majestátne oslavy Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, mali byť demonštráciou odhodlania budovať socialistickú vlasť a oddanosti ZSSR.

Ódy na komunizmus, jeho tvorcov a básne o proletárskej revolúcii v Rusku, o ktorej sa zvyklo vravieť, že nastolila vládu ľudu, ovládali už detičky v materských školách. V čase osláv výročia nebolo na oknách ani na stenách budov nikdy dosť miesta pre výzdobu. Organizácie i jednotlivci sa predbiehali, kto bude mať krajší transparent či vlajkovú výzdobu.

Sviatok svetového proletariátu, na čele s komunistami zo Sovietskeho zväzu sa oslavoval vo všetkých takzvaných socialistických krajinách. To, že v týchto štátoch mali vládnuť robotníci a roľníci však bolo len klamnou ilúziou.

Viac fotografií nájdete TU

Oči svetového proletariátu sa vždy v tento deň upierali na Červené námestie, kde najskôr pred Leninom a potom pred Stalinom a následne pred jeho nasledovníkmi defilovali vojaci, milicionári, vojenská technika i samotní robotníci či družstevníci, prevolávajúci na slávu komunistickým vodcom.

Aj námestia v Československu v predvečer osláv VOSR zaplavili davy ľudí s tisíckami červených vlajok a lampiónov. Ľudia si pred sochou Vladimíra Iljiča Lenina vypočuli prejav okresného funkcionára komunistickej strany o tom, ako sa nášmu zriadeniu darí a rovnako aj uistenia, že nič z toho by sa neudialo, keby nezaznel povestný výstrel z krížnika. Petrohradské udalosti z novembra 1917 navždy zmenili svet.

Účastníci osláv sa delili na tých čo chceli prísť , tých čo museli a boli aj takí, ktorým to bolo úplne jedno. Prví teda boli odhodlaní a presvedčení komunisti, pre druhých to bola spoločenská udalosť a ostatných na námestia nahnali školy, podniky, stranícke a iné spoločenské aparáty.

Zvláštnou kategóriou boli školáci a mládež. V prvých rokoch po vojne najskôr mladí nadšene manifestovali, potom nechápali prečo to tak musí byť a neskôr si zvykli, pretože mali pocit, že sa to nedá zmeniť. Mnohí sa dokonca na atraktívne podujatia aj tešili, pretože spoločne prechádzajú ulicami. Tí najmenší mali radosť zo svietiacich lampiónov a bolo im samozrejme úplne jedno pri akej to bolo príležitosti.

Viac fotografií nájdete TU


Scenár bol vždy rovnaký. Ľudia sa neskoro popoludní zišli na námestí na vyhradenom stanovisku. Zaznela Internacionála a ďalšie proletárske piesne, vypočuli si to, čo si vypočuť museli, zapísali sa do prezenčnej listiny, zapálili lampióny, prešli hlavnou ulicou a rozišli sa domov.

„Ulice Bratislavy ožili v predvečer 38. výročia slávneho Veľkého októbra - v nedeľu 6. novembra - lampiónovým sprievodom mládeže a športovcov a slávnostným vojenským čepobitím. Mládež z bratislavských škôl, učilíšť, závodov i úradov, športovci a príslušníci ozbrojených zložiek prišli tak zvýrazniť vďačnosť a lásku Sovietskemu zväzu za naše oslobodenie a pozdraviť 38. výročie historických dní Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Sprievod, ktorý prešiel z Gottwaldovho námestia ulicou Obrancov mieru, Stalinovým námestím a ďalšími, smeroval na Hviezdoslavove námestie pred Národné divadlo,“ píše sa v agentúrnej správe z roku 1955.

V stredu 6. novembra, v predvečer osláv 46. výročia VOSR a otvorenia Mesiaca československo-sovietskeho priateľstva sa uskutočnil v Bratislave lampiónový sprievod bratislavskej mládeže a slávnostný ohňostroj na nábreží Dunaja. Foto: Archív TASR, A. Prakeš, 6. novembra 1963.
Foto: TASR

HRABKO: Úradnícka vláda vôbec nehrozí, ani neviem, kde tá téma vznikla

Téma vystúpenia z EÚ a NATO je podľa Hrabka umelá, keďže žiadna relevantná politická sila vystúpenie nepresadzuje. Ale opozícia podľa neho urobila dobre, keď sa témy chytila (správa, PODCAST, VIDEO).

- Autobus s prvou skupinou palestínskych väzňov, ktorých Izrael v sobotu prepustil na slobodu v rámci dohody o prímerí, sa v sobotu predpoludním vydal na cestu z väznice Ofer na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu do Ramalláhu.

- Ukrajina v noci na sobotu čelila vlne útokov ruskej armády, ktorá do nich nasadila rôzne typy rakiet, kĺzavé bomby i drony.

- Neznámi ozbrojenci v Sýrii v piatok zaútočili na dedinu obývanú prevažne menšinou alavitov, ku ktorej patril aj nedávno zvrhnutý prezident Bašár Asad.

- Tisíce študentov sa v sobotu zišli v srbskom meste Nový Sad, metropole autonómnej Vojvodiny, aby si blokádou troch mostov cez Dunaj pripomenuli tri mesiace od zrútenia betónového prístrešku nad vchodom do budovy železničnej stanice, pri ktorom prišlo o život 15 ľudí.

- V sobotu ráno po krátkej a ťažkej chorobe zomrel bývalý nemecký prezident Horst Köhler.

- Konsolidácia verejných financií by do konca volebného obdobia mala byť tvrdšia, ako naznačil tento týždeň minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a mala by sa sústrediť najmä na výdavkovú stranu rozpočtu.

- Agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorí sa podieľali na vyšetrovaniach vedúcich k medzičasom už zrušeným obvineniam voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi, budú z práce prepustení.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu privítal prepustenie rukojemníkov Ofera Kalderona a Jardena Bibasa a opäť prisľúbil návrat domov všetkých zajatcov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gaze.

- Proces v kauze vraždy študenta Daniela Tupého má na Mestskom súde Bratislava I pokračovať v stredu (5. 2.).

- Koaličná SNS navrhne zaradiť do programu februárovej schôdze Národnej rady (NR) SR aj voľbu predsedu parlamentu, voľbu podpredsedu NR SR z radov opozície aj voľbu členov Rady STVR.

- Kreovanie správnej rady verejnej vysokej školy (VŠ) sa zmení. Minister školstva bude vymenúvať o jedného člena menej ako akademický senát.

- V hoteli Bristol v historickom centre juhoukrajinského prístavného mesta Odesa sa v čase ruského útoku na mesto nachádzali aj nórski diplomati.

- V sobotu platí malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice.

- Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu odovzdalo Červenému krížu dvoch rukojemníkov zadržiavaných od 7. októbra 2023, keď ich palestínske komandá počas teroristického vpádu na juh Izraela uniesli do palestínskeho Pásma Gazy.

- Spojené štáty chcú s presunom migrantov do záchytného centra v zálive Guantánamo na Kube začať do 30 dní.

- Porota v americkom štáte Louisiana v piatok obžalovala newyorskú lekárku za predpísanie interrupčnej tabletky prostredníctvom internetu.

- Pobrežnej stráži sa podarilo zachrániť 10 ľudí po tom, ako dve rybárske lode celkovo s 15 ľuďmi na palube v sobotu narazili na plytčinu vo Východočínskom mori pri juhokórejskom ostrove Čedžu.

- V Južnej Karolíne v piatok vo večerných hodinách popravili smrtiacou injekciou štyridsaťštyriročného muža za vraždu z roku 2001.