Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. február 2025Meniny má Erika a Erik
< sekcia Stalo sa vtedy

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: Vždy keď 7. november ukazoval kalendár

Vo večerných hodinách usporiadala bratislavská mládež spolu s príslušníkmi armády slávnostný lampiónový sprievod ulicami hlavného mesta Slovenska, ktorým pozdravila slávne výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Archív TASR, 6. novembra 1957, L. Roller. Foto: TASR

Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.



Majestátne oslavy Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, mali byť demonštráciou odhodlania budovať socialistickú vlasť a oddanosti ZSSR.

Ódy na komunizmus, jeho tvorcov a básne o proletárskej revolúcii v Rusku, o ktorej sa zvyklo vravieť, že nastolila vládu ľudu, ovládali už detičky v materských školách. V čase osláv výročia nebolo na oknách ani na stenách budov nikdy dosť miesta pre výzdobu. Organizácie i jednotlivci sa predbiehali, kto bude mať krajší transparent či vlajkovú výzdobu.

Sviatok svetového proletariátu, na čele s komunistami zo Sovietskeho zväzu sa oslavoval vo všetkých takzvaných socialistických krajinách. To, že v týchto štátoch mali vládnuť robotníci a roľníci však bolo len klamnou ilúziou.

Viac fotografií nájdete TU

Oči svetového proletariátu sa vždy v tento deň upierali na Červené námestie, kde najskôr pred Leninom a potom pred Stalinom a následne pred jeho nasledovníkmi defilovali vojaci, milicionári, vojenská technika i samotní robotníci či družstevníci, prevolávajúci na slávu komunistickým vodcom.

Aj námestia v Československu v predvečer osláv VOSR zaplavili davy ľudí s tisíckami červených vlajok a lampiónov. Ľudia si pred sochou Vladimíra Iljiča Lenina vypočuli prejav okresného funkcionára komunistickej strany o tom, ako sa nášmu zriadeniu darí a rovnako aj uistenia, že nič z toho by sa neudialo, keby nezaznel povestný výstrel z krížnika. Petrohradské udalosti z novembra 1917 navždy zmenili svet.

Účastníci osláv sa delili na tých čo chceli prísť , tých čo museli a boli aj takí, ktorým to bolo úplne jedno. Prví teda boli odhodlaní a presvedčení komunisti, pre druhých to bola spoločenská udalosť a ostatných na námestia nahnali školy, podniky, stranícke a iné spoločenské aparáty.

Zvláštnou kategóriou boli školáci a mládež. V prvých rokoch po vojne najskôr mladí nadšene manifestovali, potom nechápali prečo to tak musí byť a neskôr si zvykli, pretože mali pocit, že sa to nedá zmeniť. Mnohí sa dokonca na atraktívne podujatia aj tešili, pretože spoločne prechádzajú ulicami. Tí najmenší mali radosť zo svietiacich lampiónov a bolo im samozrejme úplne jedno pri akej to bolo príležitosti.

Viac fotografií nájdete TU


Scenár bol vždy rovnaký. Ľudia sa neskoro popoludní zišli na námestí na vyhradenom stanovisku. Zaznela Internacionála a ďalšie proletárske piesne, vypočuli si to, čo si vypočuť museli, zapísali sa do prezenčnej listiny, zapálili lampióny, prešli hlavnou ulicou a rozišli sa domov.

„Ulice Bratislavy ožili v predvečer 38. výročia slávneho Veľkého októbra - v nedeľu 6. novembra - lampiónovým sprievodom mládeže a športovcov a slávnostným vojenským čepobitím. Mládež z bratislavských škôl, učilíšť, závodov i úradov, športovci a príslušníci ozbrojených zložiek prišli tak zvýrazniť vďačnosť a lásku Sovietskemu zväzu za naše oslobodenie a pozdraviť 38. výročie historických dní Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Sprievod, ktorý prešiel z Gottwaldovho námestia ulicou Obrancov mieru, Stalinovým námestím a ďalšími, smeroval na Hviezdoslavove námestie pred Národné divadlo,“ píše sa v agentúrnej správe z roku 1955.

V stredu 6. novembra, v predvečer osláv 46. výročia VOSR a otvorenia Mesiaca československo-sovietskeho priateľstva sa uskutočnil v Bratislave lampiónový sprievod bratislavskej mládeže a slávnostný ohňostroj na nábreží Dunaja. Foto: Archív TASR, A. Prakeš, 6. novembra 1963.
Foto: TASR

PS považuje návrhy Danka k podpredsedovi NR SR za irelevantné

KDH už skôr na vyhlásenie SNS reagovalo, že funkcia podpredsedu parlamentu patrí najsilnejšej opozičnej strane, teda hnutiu PS.

- Futbalisti Paríža Saint-Germain zvíťazili v zápase 20. kola francúzskej Ligue 1 na pôde Stade Brest 5:2.

- Švajčiarsky krasokorčuliar Lukas Britschgi si prvýkrát v kariére vybojoval titul majstra Európy. Na šampionáte v estónskom Tallinne ovládol kategóriu mužov s 267,09 bodu.

- Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko zasiahlo budovu školy v meste Sudža v ruskej Kurskej oblasti, ktoré majú pod kontrolou ukrajinské sily. V dôsledku útoku pod troskami podľa armády uviazli desiatky civilistov, ktorí sa tam ukrývali.

- Slovenské florbalistky prehrali vo finále kvalifikačného turnaja o postup na MS 2025 so Švajčiarkami 4:6 a na podujatí v talianskom Lignano Sabbiadoro obsadili konečné druhé miesto.

- Futbalisti FC Liverpool triumfovali v dueli 24. kola anglickej Premier League na pôde Bournemouthu 2:0 a na čele tabuľky majú už deväťbodový náskok pred druhým Arsenalom.

- Futbalisti Atlética Madrid zdolali v 22. kole La Ligy Mallorku 2:0. V zostave hostí odohrali plnú minutáž slovenský obranca Martin Valjent a rovnako aj jeho krajan brankár Dominik Greif.

- Americká Demokratická strana si na zasadnutí zvolila Kena Martina za svojho nového predsedu.

- V okrese Rožňava došlo k nehode, ktorá si vyžiadala život motocyklistu.

- Lokalitu v katastri obce Fačkov, kde popoludní zaútočil medveď na 38-ročného muža a spôsobil mu početné hryzné poranenia, monitoruje Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

- Kanadský hokejový útočník Sean Josling sa dohodol s HK Dukla Trenčín na predĺžení spolupráce pre nasledujúcu sezónu 2025/2026.

- Spojené štáty na príkaz prezidenta Donalda Trumpa podnikli vzdušné nálety na ciele džihádistickej siete Islamský štát v Somálsku.

- Basketbalistky Piešťanských Čajok sa stali víťazom štvrtého ročníka Česko-slovenského pohára. Vo finále Final Four turnaja v Brandýse nad Labem triumfovali nad KP TANY Brno 77:74.

- Pre slovenského hokejového brankára Rastislava Eliaša sa koncom januára skončilo hosťovanie v HC Košice. Po siedmich zápasoch v slovenskej extralige sa vrátil do IFK Helsinki.

- Slovenský hokejový útočník Samuel Murín zmenil pôsobisko v slovenskej extralige, keď zamieril z HK Poprad do HK Spišská Nová Ves.

- Výbuch v náborovom centre ukrajinskej armády v meste Rivne si vyžiadal jednu obeť a šesť zranených, uviedla podľa agentúry AFP ukrajinská polícia.

- Ministerstvo vnútra SR predstaví v auguste tohto roka nové znenie zákona o obecnej polícii. Nanovo ním na základe aplikačnej praxe upraví fungovanie zborov.

- Medzinárodná cyklistická únia (UCI) rozhodla o zákaze vdychovania oxidu uhoľnatého (CO), ktoré využívali niektorí jazdci.

- Mesto Veľký Krtíš plánuje obnoviť dve svoje základné školy (ZŠ). V prípade ZŠ Poľná je cieľom zníženie energetickej náročnosti budovy.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) podporil suchý február, teda mesiac bez konzumácie alkoholu.

- V jednom z podnikov v bratislavských Podunajských Biskupiciach sa našlo telo mŕtveho muža. TASR o tom informoval bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff s tým, že sa tým zaoberajú policajti.