Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.
Autor TASR
Pracovníkom socialistického poľnohospodárstva už nestačia vedomosti slovenských gazdov, tie sa totiž v mnohých prípadoch nedali využívať na družstevných lánoch. Vláda, ktorá chcela presvedčiť obyvateľstvo, že družstvá dokážu aj nemožné a súkromní farmári budú čoskoro minulosťou, pre nich zabezpečila vzdelávanie.
Napríklad v Banskobystrickom kraji do roku 1956 otvorili 212 družstevných škôl práce, do ktorých chodilo viac ako šesťtisíc ľudí. V družstevných školách práce si družstevníci doplňujú a získavajú odborné vedomosti, na základe ktorých môžu skvalitňovať a zlacňovať poľnohospodársku výrobu.
"V JRD Veľká Lúka, okres Zvolen, ktoré patrí medzi najlepšie v Banskobystrickom kraji, chodí tohto roku do družstevnej školy práce 42 družstevníkov. Oboznamujú sa tu nielen s teóriou, ale aj praxou modernej socialistickej poľnohospodárskej veľkovýroby," píše sa v archívnej správe TASR.
Viac fotografií nájdete TU.
"Do školy chodia aj funkcionári JRD. Vyžaduje si to splnenie úloh tretej päťročnice, ktorú sa rozhodli naplniť za štyri roky. To kladie vyššie nároky na ich kvalifikáciu a odbornosť. Toho sú si vedomí aj v okrese Topoľčany, a preto od októbra roku 1960 otvorili v Bánovciach nad Bebravou jednoročnú Poľnohospodársko - technickú školu, smer pestovateľsko-chovateľský pre funkcionárov JRD a ostatných socialistických poľnohospodárskych závodov. V škole je 31 frekventantov z celého okresu," uvádza archívna správa TASR.
Viac fotografií nájdete TU.