Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 10. jún 2025
< sekcia SEKCIA: Únos vietnamského podnikateľa

OĽaNO: Je neprijateľné, že vláda SR pomáhala vietnamskej tajnej službe

Na archívnej snímke poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO). Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa Remišovej zneužitia slovenského vládneho hotela a vládneho lietadla na operácie cudzej tajnej služby hrubo porušujú suverenitu Slovenska.

Bratislava 2. augusta (TASR) - Je neprijateľné, že slovenská vláda sa priamo podieľala na únose cudzieho štátneho príslušníka a pomáhala vietnamskej tajnej službe. Uvádza sa to v stanovisku hnutia OĽaNO v súvislosti s výpoveďami slovenských policajtov o únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha, ktoré preto žiada demisiu vlády.

"Zneužitie slovenského vládneho hotela a vládneho lietadla na operácie cudzej tajnej služby hrubo porušujú suverenitu Slovenska. Podľa najnovších informácii bol vietnamský občan násilím odvlečený aj z územia Slovenska a ľudia z vedenia ministerstva vnútra tak mohli spáchať viacero trestných činov," povedala predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Ako doplnila, "vláda tento únos kryla a svojich vlastných občanov bezočivo klamala".

Za ohrozenie bezpečnosti a suverenity Slovenska by mal podľa jej slov premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) spoločne s celou vládou podať demisiu. "Je len pokračovaním neschopnej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Bolo obrovskou chybou, že Most-Híd umožnil, aby táto vláda vznikla a ohrozovala dobré meno a národné záujmy Slovenska. Táto vláda stratila právo vládnuť," vyhlásila Remišová.

OĽaNO poukazuje, že kým za Vladimíra Mečiara uniesli syna prezidenta Michala Kováča, za Fica uniesli Vietnamca. "V oboch prípadoch za pomoci slovenských štátnych orgánov. Všetky zverejnené podrobnosti musia byť od začiatku jasné Tiborovi Gašparovi a Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD). Napriek tomu pred niekoľkými mesiacmi na branno-bezpečnostnom výbore agresívne všetko popierali. Tak, ako postupne odišli Mečiar a Lexa z verejného života, by mali skončiť všetci vedomí aktéri tohto zločinu," dodal poslanec Gábor Grendel (OĽaNO).

Unesený vietnamský podnikateľ Trinh Xuan Thanh bol v slovenskom vládnom špeciáli. Na bratislavskom letisku mal do neho nastupovať zbitý a zdrogovaný. Vo štvrtok o tom s odvolaním na policajtov, ktorí sprevádzali vietnamskú delegáciu, informoval Denník N.

Smer-SD: Zmeny v transakčnej dani budú schválené v septembri

Opozičné strany chceli zmeny v transakčnej dani urýchliť, a preto zvolali na prerokovanie druhého čítania novely zákona o transakčnej dani mimoriadnu schôdzu.

- Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali v utorkovom prípravnom zápase s Izraelom na neutrálnej pôde v Debrecíne 0:1.

- Ruská polícia v utorok zadržala opozičného politika Leva Šlosberga a obvinila ho z opakovanej diskreditácie ruskej armády.

- Marek Belák nenastúpi do funkcie riaditeľa Správy slovenských jaskýň.

- Slovenská republika nepodporí pripravovaný 18. sankčný balík proti Ruskej federácii, pokiaľ jej Európska komisia neposkytne reálne riešenie krízovej situácie, do ktorej sa Slovensko dostane po úplnom zastavení dodávok plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska.

- Juhozápadom Kolumbie v utorok otriasla séria bombových a streleckých útokov, ktoré si vyžiadali najmenej tri obete vrátane dvoch policajtov.

- Pre vážnu dopravnú nehodu je vjazd do Turne nad Bodvou od Moldavy nad Bodvou v okrese Košice-okolie úplne uzavretý a neprejazdný.

- Izraelské ministerstvo zahraničných vecí v utorok poprelo vyjadrenia svojho veľvyslanca v Kyjeve o presune systémov protivzdušnej obrany Patriot z Izraela na Ukrajinu.

- Európska komisia (v utorok predstavila 18. balík sankcií proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Má postihnúť príjmy Ruska z energetiky a vojenského priemyslu.

- Štandardný časový odstup medzi prvým a druhým čítaním pri schvaľovaní zákonov je 30 dní, a aj preto nebolo možné na utorkovej mimoriadnej schôdzi parlamentu zvolanej opozíciou prerokovať novelu zákona o transakčnej dani.

- Švédska aktivistka Greta Thunbergová obvinila v utorok Izrael z jej „únosu“ v medzinárodných vodách po tom, čo tamojšie bezpečnostné zložky zadržali loď s humanitárnou pomocou smerujúcou do Pásma Gazy.

- Ak sa nezastaví rozširovanie Severoatlantickej aliancie (NATO) smerom na východ, neskončí sa vojna na Ukrajine, povedal v utorok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

- Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský upozorňuje, že súčasťou navrhovanej novely ústavy je aj odňatie prednosti ľudských práv a slobôd vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv a práva Európskej únie pred slovenskými zákonmi v špecifických otázkach.

- Na bratislavských Palisádach došlo v utorok krátko pred 10.00 h k pádu 24-ročnej ženy z jedného z okien obytného domu. Pádom utrpela žena zranenia, ktorým na mieste podľahla.

- Počet obetí streľby v škole v rakúskom meste Graz stúpol na desať. Potvrdila to primátorka mesta Elke Kahrová.

- Návrh novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne koaličnej SNS neprerokovali poslanci v utorok na 37. mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR a vrátia sa k nemu až na nasledujúcej riadnej schôdzi v septembri.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že aj vzájomnou spoluprácou vyspelých krajín sa postupne podarí nájsť systematické riešenia, ktoré zvýšia bezpečnosť v školách a na univerzitách. Uviedol to v súvislosti s tragédiou v škole v rakúskom meste Graz.

- Pripravenosť Ozbrojených síl SR preverí vojenské cvičenie Obrana 25. Začne sa vo štvrtok (12. 6.). Zúčastní sa na ňom takmer 10.000 vojakov a zamestnancov OS SR s pridelenou technikou. Súčasťou cvičenia budú aj cestné presuny.

- Potraviny obsahujúce zložky hmyzu by mali byť zreteľne označené a predávať by sa mali oddelene od ostatných výrobkov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o potravinách predloženého koaličnými poslancami za SNS, ktorý plénum Národnej rady SR posunulo do 2. čítania.

- Riadnemu a efektívnemu fungovaniu jednotného európskeho miesta prístupu (ESAP), ktorého cieľom je uľahčiť verejnosti prístup k informáciám z finančnej oblasti, má pomôcť novela zákona o cenných papieroch a investičných službách.