Hrnko si nemyslí, že koalícia výbor zablokuje.
V reakcii na medializované informácie, že berlínsky vyšetrovatelia už nepochybujú, že bol pri únose použitý slovenský vládny špeciál, to uviedol hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Petar Lazarov.
Podpredseda SaS Ľubomír Galko je takmer na sto percent presvedčený, že slovenské štátne orgány participovali na tomto medzinárodnom zločine.
Na margo ruských motorkárov pripomenul, že po boku špeciálnych jednotiek ruskej armády sa zapojili do vojenských operácií na Kryme, za čo viacerí z nich dostali v Rusku štátne vyznamenania.,aktualizované
Zneužívanie slovenského vládneho hotela a vládneho lietadla na operácie cudzej tajnej služby podľa OĽaNO hrubo porušuje suverenitu Slovenska.
Všetky osoby mali podľa bývalého ministra vnútra diplomatický pas.
Zarážajúca je podľa SaS aj nečinnosť rezortu diplomacie.
Policajný prezident zároveň podotkol, že skutok sa stal mimo Slovenska.
Podľa berlínskych vyšetrovateľov niet o použití slovenského vládneho stroja pri únose takmer žiadnych pochybností, cituje FAZ z ich správy.
Muž prenajal v Prahe tri motorové vozidlá vrátane toho, ktoré bolo napokon 23. júla 2017 použité v Berlíne pri únose spomínanej osoby za bieleho dňa a neskôr vrátené v českej metropole.
Strana upozorňuje, že vietnamská vláda nebola schopná poskytnúť vyčerpávajúce informácie, akou inou cestou, ak nie aj s pomocou slovenského špeciálu, sa podnikateľ dostal do Vietnamu z Európy. ,aktualizované
Saková pred novinármi uviedla, že unesený vietnamský občan sa nenachádzal na Slovensku, nenachádzal sa ani v lietadle národnej letky, a teda ani neprešiel územím našej krajiny.
K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli minulého roku.
Veľvyslanec uviedol, že Trinh Xuan Thanh nebol súčasťou delegácie, ktorá odlietala z Bratislavy. Do lietadla nastúpili len oficiálni členovia vietnamskej delegácie.
Pripomenul však, že ak by nemecká strana okamžite po únose, ktorý bol zachytený na kamery, informovala medzinárodné inštitúcie, Slovensko mohlo byť obozretnejšie.,aktualizované
Na konzultácie bol povolaný aj v súvislosti s podozreniami, že Vietnam mohol vlani uniesť svojho občana z Nemecka cez Slovensko.
Saková v televíznej diskusii v TA3 6. mája odmietla, žeby slovenské bezpečnostné zložky spolupracovali na únose.
Šéf výboru vysvetlil, že sa nepotvrdili informácie z pôvodného dožiadania nemeckej strany, že na palube slovenského vládneho špeciálu bola prevážaná dobitá a pripútaná osoba na lôžku.
Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko si chce počkať na podrobné vysvetlenie ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD). Tá bude o kauze referovať na mimoriadnom rokovaní výboru.
Podľa Gábora Grendela (OĽaNO) ministerstvo vnútra už niekoľko týždňov zahmlieva o únose Vietnamca pomocou slovenského vládneho špeciálu.
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) už skôr odmietol, že by sa Slovensko akýmkoľvek spôsobom podieľalo na prevoze vietnamského občana uneseného z Nemecka.
Celú kauzu nedávno znovu otvorili nemecké médiá, ktoré ju spájajú aj s návštevou generála To Lama na Slovensku.
Slovensko je podľa nemeckých médií podozrivé z toho, že vlani pomáhalo pri únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z Nemecka vietnamskou tajnou službou.
Apeloval pritom, že je potrebné vychádzať z relevantných informácií a nemalo by sa podľahnúť hystérii. Myslí si totiž, že informácie zverejnené nemeckými médiami mohli byť prikrášlené.
Rezort diplomacie avizoval, že v prípade, ak nebude vysvetlenie vietnamského veľvyslanca dostatočné, Slovenská republika si vyhradzuje možnosť prijatia ďalších opatrení v zmysle diplomatickej praxe.
K únosu Trinha Xuana Thanha, podnikateľa a niekdajšieho straníckeho funkcionára, malo dôjsť v lete 2017 v Nemecku.
Slovenský rezort diplomacie už s vietnamským veľvyslanectvom o celej situácii komunikoval.
Pellegrini však pripustil možnosť, že sa dotyčná osoba mohla dostať na palubu a bola zneužitá pohostinnosť Slovenska, zatiaľ však podľa neho tomu nič nenasvedčuje. ,aktualizované
Verí, že okolnosti tohto prípadu vysvetlia oficiálne vietnamské orgány prijateľným spôsobom.
Ministerstvo momentálne komunikuje s vietnamskou stranou, aby sa overilo presné zloženie delegácie a či nebol na palube vládneho špeciálnu.
Rezort vnútra tak reaguje tak na informácie, ktoré sa objavili v nemeckých médiách a ktoré spájajú pracovnú návštevu generála To Lama s možnou akciou vietnamskej tajnej služby v Nemecku.
Kauza zaťažuje vzťahy medzi Nemeckom a Vietnamom.
Ľudový súd v Hanoji uznal 52-ročného Thanha vinným z prijatia úplatkov pri realizácii jedného stavebného projektu.
Podľa obvinení Thang porušil zákon tým, že spoločnosti PetroVietnam Construction (PVC), dcérskej firme PVN, schválil bez výberového konania zmluvu na stavbu elektrárne.
Nemecké úrady obvinili vietnamskú tajnú službu a veľvyslanectvo z toho, že sa podieľali na únose Trinh Xuan Thanha, ku ktorému došlo v centre nemeckej metropoly 23. júla.
Podľa nemeckej spolkovej vlády sa na únose nepochybne podieľala ambasáda a tajná služba ázijskej krajiny, ktorej najvyššieho predstaviteľa v Berlíne vyzvali, aby do 48 hodín opustil územie republiky.