Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Útok na Ukrajinu

Advokátka: Podľa rozhodnutia MSD by sa mali boje na Ukrajine ukončiť

Vojak ukrajinskej Národnej gardy skúma zničené vojenské vozidlo ruskej armády v Charkove 16. marca 2022. Foto: TASR / AP

Ak by Rusko nerešpektovalo predbežné opatrenie, ako to už avizovalo, Bezpečnostná rada OSN by podľa advokátky mohla k vykonaniu takéhoto rozhodnutia prijať nevyhnutné opatrenia.

Praha/Bratislava/Kyjev 18. marca (TASR) – Medzinárodný súdny dvor (MSD) v stredu rozhodol o návrhu na predbežné opatrenie, podľa ktorého má povinnosti Ruská federácia, ale aj Ukrajina. V praxi to znamená, že by malo prísť k okamžitému zastaveniu bojov na Ukrajine, a to ako zo strany Ruskej federácie a separatistických skupín, tak zo strany Ukrajiny, a to až do vynesenia rozsudku vo veci. Pre TASR to v piatok uviedla advokátka Monika Mareková, ktorá je doktorandkou na Katedre ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe a spolupracovníčkou Centra Karla Čapka pre štúdium hodnôt vo vede a technike.

"Na základe rozhodnutia o predbežnom opatrení by Ruská federácia mala zastaviť boje a stiahnuť svoje jednotky z územia Ukrajiny. Mala by zároveň zabezpečiť, aby tak urobili aj všetky jednotky podliehajúce jej kontrole – v praxi by mohlo ísť o prípadné separatistické skupiny v Luhanskej a Doneckej oblasti. Ukrajina by zároveň mala zastaviť boje, ktoré by mohli zhoršiť danú situáciu," vysvetľuje Mareková.

Ak by Rusko nerešpektovalo predbežné opatrenie, ako to už avizovalo, Bezpečnostná rada (BR) OSN by podľa advokátky mohla k vykonaniu takéhoto rozhodnutia prijať nevyhnutné opatrenia. "Je pravdepodobné, že k návrhu na takéto opatrenia BR OSN aj skutočne príde, ale zároveň je pravdepodobné aj to, že Ruská federácia ako jej stály člen bude toto rozhodnutie BR OSN vetovať," upozornila Mareková. Niektorí teoretici medzinárodného práva sa podľa nej pohrávajú s myšlienkou, že by v danom prípade mohlo právomoci Bezpečnostnej rady OSN prebrať Valné zhromaždenie. Ide však viac o teoretickú ako v praxi aplikovateľnú možnosť.

Na archívnej snímke z 13. marca 2022 ľudia sa ukrývajú pred ostreľovaním vo vnútri obytnej budovy v prístavnom meste Mariupol na juhovýchode Ukrajiny počas 18. dňa ruskej invázie na Ukrajine.
Foto: TASR/AP


Medzinárodný súdny dvor sa začal v pondelok (7.3.) zaoberať žalobou Ukrajiny voči Rusku za jeho tvrdenia, že v dvoch neuznaných republikách na svojom území – Doneckej a Luhanskej – páchala genocídu proti ruskému obyvateľstvu. Kyjev v návrhu na predbežné opatrenie podľa agentúry AFP žiadal súd, aby okamžite prikázal Rusku prerušiť vojenské operácie na Ukrajine. Ruská federácia pojednávanie bojkotovala na jeho úvodnom vypočutí aj na prednesení verdiktu.

Podľa denníka The Guardian súd v stredu rozhodol 13 hlasmi (proti bol ruský a čínsky sudca) za predbežné opatrenie, aby Rusko zastavilo vojenské operácie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ešte v ten deň podľa denníka privítal rozhodnutie MSD. Ako uviedol, Ukrajina dosiahla úplné víťazstvo v spore proti Rusku na Medzinárodnom súdnom dvore. Naopak Kremeľ vo štvrtok odmietol nariadenie MSD. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa agentúry AFP vyhlásil, že na zastavení bojov sa musia dohodnúť Moskva a Kyjev. Dodal, že ruská delegácia zatiaľ ukazuje väčšiu pripravenosť na rokovania než ukrajinská strana.