Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Útok na Ukrajinu

Akcie európskych bánk s prepojením na Rusko utrpeli najväčšie straty

Na archívnej snímke z 5. mája 2020 muž s ochranným rúškom na tvári stojí pred starou budovou Európskej centrálnej banky (ECB) v nemeckom Frankfurte nad Mohanom. Foto: TASR/AP

Banky čelia rýchlo sa meniacim scenárom po tom, čo USA a Európska únia zintenzívnili svoje opatrenia proti Rusku.

Brusel 28. februára (TASR) - Akcie európskych bánk s prepojením na Rusko utrpeli v pondelok na burzách v regióne najväčšie straty, keďže Západ zintenzívnil finančné sankcie voči Moskve.

Rakúska Raiffeisen Bank International zaznamenala najväčší pokles, až o 18,5 %, po otvorení obchodovania vo Viedni. To odráža obavy investorov, že sankcie zasiahnu jednu z najziskovejších divízii veriteľa.

Akcie francúzskej Société Générale a talianskej UniCredit klesli o viac ako 11 %. Všetky tri majú významné divízie v Rusku.

Banky čelia rýchlo sa meniacim scenárom po tom, čo USA a Európska únia (EÚ) zintenzívnili svoje opatrenia proti Rusku. Blokujú pritom niektorým významným ruským bankám prístup do medzinárodného systém SWIFT a ruskej centrálnej banke obmedzili prístup k devízovým rezervám v zahraničí. Rubeľ sa v pondelok prepadol na rekordné minimá, čo vyvolalo núdzové zvýšenie úrokových sadzieb centrálnej banky v Moskve.

Raiffeisen zatiaľ nedokáže odhadnúť finančné dôsledky sankcií, keďže sa neustále rozširujú. Poznamenala však, že opatrenia majú "tvrdý a ďalekosiahly" vplyv na finančné trhy a reálnu ekonomiku.

Podľa odhadov Bloomberg Intelligence má banka v Rusku úvery vo výške približne 11,6 miliardy eur, alebo 11 % z ich celkového objemu, a generovala tam viac ako 30 % zisku pred zdanením.

Pre EÚ ako celok sú záväzky Ruska zvládnuteľné, domnieva sa hlavný ekonóm VP Bank Thomas Gitzel. Pohľadávky bánk predstavujú približne 75 miliárd USD (66,87 miliardy eur) alebo 0,7 % z ich celkových pohľadávok. Najvyššie absolútne pohľadávky majú francúzske, talianske a rakúske banky.

Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň vyzvala veriteľov aktívnych v Rusku, aby ju informovali o rizikách, ktorým čelia v dôsledku rôznych diplomatických a vojenských scenárov súvisiacich s napätím medzi Moskvou a Západom.

V januári UniCredit, druhá najväčšia banka v Taliansku, odstúpila od možnej dohody o prevzatí ruskej Otkritie Bank, pričom generálny riaditeľ Andrea Orcel signalizoval, že faktorom pri rozhodovaní bolo aj zhromažďovanie ruskej armády v regióne.

Akcie BNP Paribas klesli v pondelok takmer o 9 %. Banka vo vyhlásení odhadla svoju angažovanosť v Rusku a na Ukrajine približne na 500 miliónov eur. Uviedla pritom, že svoje aktivity zabezpečila "významnou úrovňou záruk a kolaterálov".

Výpredaj zasiahol nielen banky s ruskými divíziami, ale aj tie, ktoré môžu byť vystavené sekundárnym dôsledkom. Akcie ING Groep klesli o 10 % a Deutsche Bank o 9 %. Dôvodom je expozícia voči firmám, ktoré podnikajú vo východnej Európe.

Analytici z JPMorgan Chase upozornili, že akcie bánk nebudú prinášať dobré výsledky, kým bude v titulkoch dominovať ukrajinská kríza.

(1 EUR = 1,1216 USD)