Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Útok na Ukrajinu

Matky s deťmi z Ukrajiny sa dozvedeli o živote v Banskej Bystrici

Utečenkyňa utekajúca pred vojenským konfliktom na Ukrajine nesie na rukách dieťa, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Chceme byť ukrajinským susedom nápomocní. Je dôležité, aby mali pocit, že sú medzi priateľmi, aj keď sa ocitli v úplne cudzom meste, uviedol primátor Ján Nosko.

Banská Bystrica 7. marca (TASR) – Banskobystrická samospráva privítala v pondelok v historickej radnici ukrajinské matky s deťmi, ktoré utiekli pred vojnovým konfliktom a našli dočasný domov v meste pod Urpínom. Cieľom bolo poskytnúť všetky dôležité informácie z oblasti sociálneho zabezpečenia, zdravotníctva, zamestnania, školstva, psychologickej pomoci či voľnočasových aktivít. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová.

„Chceme byť ukrajinským susedom nápomocní. Je dôležité, aby mali pocit, že sú medzi priateľmi, aj keď sa ocitli v úplne cudzom meste,“ uviedol primátor Ján Nosko.

Na informačné stretnutie prizvali zástupcov detskej nemocnice, centra dobrovoľníctva, cudzineckej polície, úradu práce i Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Banskej Bystrici.



„Prvým krokom je osobná návšteva oddelenia cudzineckej polície a požiadanie o štatút dočasného útočiska. Pri vypisovaní čestného vyhlásenia sú nápomocní dobrovoľníci, vďaka ktorým sú odstránené prípadné komplikácie spôsobené jazykovou bariérou. Po poskytnutí dočasného útočiska a vydania dokladu sa možno preukázať pri hľadaní zamestnania alebo pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti. Pracujeme nonstop," konštatoval riaditeľ oddelenia cudzineckej polície Tomáš Mikloš.

„Detská nemocnica poskytne zdravotnú starostlivosť každému dieťaťu vo veku do 18 rokov. Akútnu starostlivosť poskytne bezplatne a nepretržite. V nemocnici pracuje niekoľko ľudí pôvodom z Ukrajiny a pri komunikácii s pacientmi sú nápomocní,“ dopĺňa Jana Petríková z nemocnice.

Na snímke matka s dieťaťom telefonuje cez videohovor na hraničnom priechode, foto z archívu.
Foto: TASR - Roman Hanc


V Rooseveltovej nemocnici zriadili telefonickú linku s ukrajinsky hovoriacim operátorom.

Ochotu pomôcť prejavilo už od začiatku aj centrum dobrovoľníctva, ktoré koordinuje ochotných ľudí nielen v meste, ale v celom Banskobystrickom kraji.

Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Banskej Bystrici zriadilo krízovú linku, ktorá slúži ako pomoc ľuďom zasiahnutým konfliktom na Ukrajine, ako aj všetkým študentom, pedagógom, rodičom a odborným zamestnancom škôl. Slúži denne v čase od 8.00 do 19.00 h na čísle +421 911 269 300. „Uvažujeme aj o zaradení služby, kde by sa zamestnanci nášho zariadenia starali o deti, ktorých rodičia si potrebujú vybaviť akékoľvek osobné či úradné záležitosti,“ dodal riaditeľ centra Ľubomír Tichý.