Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Útok na Ukrajinu

Bratislavské Nové Mesto otvorilo Ukrajinsko-slovenský komunitný dom

Otvorenie Ukrajinsko-slovenského komunitného domu v Bratislave 13. apríla 2022. Foto: TASR - Martin Baumann

Na projekte komunitného domu spolupracuje samospráva s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia (OZ) Sme spolu, ktoré združuje Ukrajincov žijúcich na Slovensku.

Bratislava 13. apríla (TASR) – Bratislavské Nové Mesto otvorilo v priestoroch komunitného centra na Ovručskej ulici Ukrajinsko-slovenský komunitný dom. Slúžiť má ako kontaktné miesto pre občanov Ukrajiny, ktorí na úteku pred vojnou našli dočasný domov v Bratislave. Poskytovať môže priestor na výmenu skúseností a spoločné aktivity, prípadne aj poradenstvo. Cieľom je tiež pomoc pri integrácii do miestnej komunity.

"Kým doteraz bola situácia v znamení pomoci, keď sme riešili otázku ubytovania, jedla či základných potrieb, situácia sa postupne mení a ľudia potrebujú istotu. Najbližšie týždne a mesiace budú aj v znamení integrácie utečencov do spoločnosti," povedal v stredu na otvorení starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.



Podľa mestskej časti tu nemá vzniknúť ďalšie utečenecké centrum, ale priestor, kde ľudia z Ukrajiny nájdu všetky dôležité služby, ako potrebnú radu, informáciu, miesto na stretávanie vymieňanie si skúsenosti, trávenie času v komunite i na spoločné aktivity. "Nielen medzi sebou, ale aj s našou miestnou novomestskou komunitou," podotkol Kusý. Pomáhať má aj ukrajinským mamám s malými deťmi, kde sa môžu zahrať s rovesníkmi. Staršie deti sa už spoznávajú s novými spolužiakmi v miestnych základných školách.

Na projekte komunitného domu spolupracuje samospráva s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia (OZ) Sme spolu, ktoré združuje Ukrajincov žijúcich na Slovensku. "Ľudia, ktorí opustili svoje domovy, zmätení a dezorientovaní, sú v strese. Je dôležité, aby existovalo centrum, kde sa môžu stretávať so svojimi spoluobčanmi, spoznávať sa, nájsť si podporu a vymieňať si informácie," povedala predsedníčka združenia Ganna Shvachka.



Podotkla, že ukrajinská komunita bola jednou z najväčších na Slovensku, najmä v Bratislave, aj v predkrízovom období. Pravidelne organizovali kultúrne podujatia či stretnutia, od 24. februára aktivita vzrástla. Združenie napríklad vytvorilo Koordinačné centrum pomoci utečencom Ukraine-Slovakia SOS, ktoré združuje viac ako 100 dobrovoľníkov, komunikuje s predstaviteľmi slovenských a ukrajinských orgánov či medzinárodnými organizáciami. "Vďaka novému komunitnému centru máme miesto na organizovanie komunitných akcií a stretnutí zameranú na ukrajinských utečencov a ich integráciu," doplnila Shvachka.