Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Útok na Ukrajinu

Ceny plynu v Európe vzrástli na nové tohtoročné maximum

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Európa sa už od začiatku útoku na Ukrajinu v roku 2022 snaží výrazne zredukovať závislosť od ruských energií a zvyšuje dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z iných krajín.

Amsterdam 8. augusta (TASR) - Ceny zemného plynu v Európe vo štvrtok vzrástli a posunuli sa na nové tohtoročné maximum, keď popoludní dosiahli takmer 39,50 eura za megawatthodinu (MWh). Ceny nahor tlačí najnovší vývoj konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý zvyšuje obavy o zastavenie dodávok suroviny cez ukrajinské územie. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v septembri na burze TTF v Amsterdame sa vo štvrtok po 16.00 h SELČ zvýšila o 2,7 % na 39,46 eura/MWh. To je najvyššia cena od decembra minulého roka.

Dôvodom sú intenzívne boje v ruskej Kurskej oblasti po tom, ako ukrajinské jednotky vtrhli do tohto regiónu pri hraniciach s Ukrajinou v utorok (6. 8.) ráno. Boje teraz prebiehajú v blízkosti stanice Sudža, ktorá je súčasťou poslednej trasy na prepravu ruského plynu do Európy cez územie Ukrajiny. Tok plynu cez stanicu Sudža zatiaľ pokračuje, pričom vo štvrtok bol stanovený na 37,3 milióna kubických metrov (m3). V minulých mesiacoch to zvyčajne bolo okolo 42 miliónov m3 denne.

Európa sa už od začiatku útoku na Ukrajinu v roku 2022 snaží výrazne zredukovať závislosť od ruských energií a zvyšuje dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z iných krajín. Niektoré štáty sú však stále závislé od dodávok z Ruska plynovodom cez Ukrajinu, čo by ich v prípade náhleho zastavenia toku suroviny dostalo do zložitej situácie.

Dohoda o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou skončí v závere tohto roka. Nečakané zastavenie toku suroviny niekoľko mesiacov predtým by znamenalo šok pre krajiny ako Slovensko alebo Rakúsko. Zároveň sa to môže odraziť na cenách plynu pre firmy a domácnosti, dodala agentúra Bloomberg.

Situáciu komplikuje aj fakt, že v Nórsku je na koniec augusta naplánované "intenzívne obdobie údržby". Severská krajina sa pritom po invázii Ruska na Ukrajinu stala hlavným dodávateľom plynu do Európy a akékoľvek dodatočné práce by mohli spôsobiť ďalšie otrasy na trhu.