Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Útok na Ukrajinu

CoFoE: SR musí aktívne integrovať kvalifikovaných utečencov z Ukrajiny

Utečenci čakajú v nedeľu 10. apríla 2022 v rade po úteku pred vojnou zo susednej Ukrajiny na hraničnom priechode, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Ak nezačneme v tomto konať, ostanú nám tu utečenci, ktorí budú v konečnom dôsledku najmä záťažou pre sociálny a zdravotný systém, naznačil predseda KSK Rastislav Trnka.

Bratislava 11. apríla (TASR) – Integrácia prichádzajúcich odídencov z Ukrajiny môže posilniť odborné kapacity Slovenska a pomôcť obsadiť pozície v profesiách, po ktorých je veľký dopyt. Štát by mal byť pri tom proaktívny a koordinovať sa s regiónmi pri využití nástrojov, ktoré ponúka Európska únia (EÚ). Zhodli sa na tom hostia diskusie v TASR TV v súvislosti s prebiehajúcou Konferenciou o budúcnosti Európy (CoFoE).

Prostredníctvom statusu dočasného útočiska majú utekajúci Ukrajinci v celej EÚ možnosť získať nielen prístup k zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ale aj možnosť využiť ponuky pracovného trhu.

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka upozorňuje, že ak Slovensko nezačne aktívne oslovovať potenciálnych uchádzačov a vytvárať podmienky pre ich efektívnu integráciu, odborný a kvalifikovaný personál medzi utečencami nebude mať problém nájsť si pôsobisko inde.

Na archívnej snímke predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka.
Foto: TASR - František Iván


"Volajú nám partneri z Francúzska, Nemecka i ďalších krajín, vyhľadávajú ľudí na pozície, na ktorých majú personálny nedostatok," uviedol. Varuje, že ak sa Slovensko nezobudí, potenciálna možnosť sa zmení na hroziaci hendikep. "Ak nezačneme v tomto konať, ostanú nám tu utečenci, ktorí budú v konečnom dôsledku najmä záťažou pre sociálny a zdravotný systém," naznačil.

Poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann (KDH, EĽS) je presvedčená, že i pre samotných odídencov je v súčasnej situácii rýchle začlenenie do spoločnosti najlepšou obranou pred traumami, ktoré v dôsledku vojny zažili vo svojej domovine. Pýta sa, prečo štát doteraz nezačal systematicky monitorovať odborný potenciál utečencov, napríklad v prípade chýbajúceho kvalifikovaného zdravotníckeho personálu.

Na archívnej snímke europoslankyňa Miriam Lexmann.
Foto: TASR - Jakub Kotian


"EÚ prostredníctvom finančných i legislatívnych nástrojov ponúka možnosti, ako takýchto ľudí rýchlo integrovať na pracovnom trhu a posilniť nimi zdravotnícky či školský sektor, alebo oblasti hospodárstva, ktoré trpia nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Ako tieto ponúkané prostriedky na Slovensku využijeme, je však už iba nás," upozornila.

Veľvyslankyňa Mária Malová, zástupkyňa stálej predstaviteľky SR pri EÚ, pripomenula, že vzhľadom na dlhodobú vyťaženosť zdravotných systémov a potenciál utečencov hľadá EÚ spoločný prístup k uznávaniu kvalifikácií, vrátane vzdelania zdravotníckych pracovníkov. "Status dočasnej ochrany umožňuje utečencom vykonávať prácu na zamestnanecký pomer, rovnako tak SZČO aktivity či odborné duálne vzdelávanie," informovala.

Podľa ústredného riaditeľa Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Kaliňáka by sa Slovensko mohlo inšpirovať skúsenosťami z minulosti, kedy na Slovensko prišla vlna Ukrajincov z okolia Černobyľu.

"V súčasnosti sú títo ľudia integrálnou súčasťou našich komunít, lebo bol stanovený premyslený a jasný spôsob ich integrácie – vedeli, kam pôjdu, aké je ich uplatnenie, v ktorých regiónoch sú potrební," poukázal. Štát by mal podľa neho postupovať rovnako aj v súčasnosti. "Toto je možnosť štátu podporiť vlastnú hospodársku politiku na úrovni regiónov a šanca znižovať regionálne rozdiely," vysvetlil.