Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Útok na Ukrajinu

Na Malte sa koná 3. kolo ukrajinských mierových rokovaní

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Nie je známe, či sa na stretnutí zúčastní Čína, ktorá je spojencom Ruska a od začiatku konfliktu ho ticho podporuje.

Valletta 28. októbra (TASR) - Na Malte sa od soboty za účasti niekoľkých desiatok krajín konajú dvojdňové mierové rokovania podporované Ukrajinou. Cieľom je ukončiť ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Aktuálne sa koná už tretie kolo mierových rokovaní, Moskva ich však odmieta a ich konanie kritizuje.

Očakáva sa, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj stretnutie využije na získanie silnej podpory pre svoj desaťbodový mierový plán. Podobný postup zvolil aj počas prvých dvoch kôl rokovaní v dánskej Kodani a v saudskoarabskej Džidde.

"Medzinárodná podpora Ukrajinského mierového plánu rastie," napísal v sobotu vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter. Dodal, že na prvom rokovaní v Dánsku sa zúčastnilo iba 15 krajín, na aktuálnom rokovaní je ich zastúpených vyše 65.

Ukrajina sa však aj napriek rastúcemu počtu účastníkov rokovaní obáva možného poklesu podpory zo strany západných krajín. V Spojených štátoch, najväčšom podporovateľovi Ukrajiny od začiatku vojny, už niekoľko vysokopostavených členov republikánskej strany namietalo proti poskytovaniu ďalšej podpory.

Rokovania prebiehajú za zatvorenými dverami a vláda Malty nekonkretizovala, aké témy budú na programe. Tlačový odbor ukrajinskej vlády však uviedol, že diskusie sa zamerajú na päť hlavných oblastí: energetiku, potravinovú a jadrovú bezpečnosť, humanitárne otázky a obnovu pôvodných ukrajinských hraníc.

Nie je známy oficiálny zoznam zúčastnených krajín, ale podľa informácií agentúry Reuters tam majú byť zástupcovia Spojených štátov, EÚ, Spojeného kráľovstva a Turecka; očakáva sa aj účasť arabských krajín či Juhoafrickej republiky, Brazílie a Indie. Posledné tri uvedené štáty sú členmi skupiny BRICS, kam patrí aj Rusko, a už zhodne odsúdili jeho agresiu voči Ukrajine.

Nie je známe, či sa na stretnutí zúčastní Čína, ktorá je spojencom Ruska a od začiatku konfliktu ho ticho podporuje. Jej zástupcovia sa však počas leta zúčastnili na rokovaniach v Džidde.

Jermak tento týždeň ocenil rastúci počet účastníkov a označil to za silný signál jednoty v otázke Ukrajiny. Moskva však stretnutia označila za očividne protiruské a kontraproduktívne. Okrem toho dlhodobo odmieta akékoľvek mierové plány, pri ktorých by sa musela vzdať okupovaného ukrajinského územia.