Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Útok na Ukrajinu

Prezidentka verí, že NATO na samite poskytne Ukrajine víziu členstva

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pózujú počas stretnutia v Prezidentskom paláci v Bratislave v piatok 7. júla 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Prezidentka podporila mierové iniciatívy, ktoré by mali viesť k spravodlivému mieru s rešpektom k suverenite Ukrajiny a jej územnej celistvosti.

Bratislava 7. júla (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že NATO poskytne Ukrajine na samite vo Vilniuse víziu budúceho členstva. Obnovu Ukrajiny považuje za veľkú príležitosť pre slovenské firmy. Hovorí o výborných bilaterálnych vzťahoch krajín. Poukázala aj na rozvíjajúcu sa spoluprácu, napríklad pri vývoji húfnice. Uviedla to po piatkovom rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý poďakoval Slovensku za podporu, humanitárnu i vojenskú pomoc.

"Ako krajina chceme, aby vo vzťahoch medzi krajinami fungovali pravidlá, medzinárodné právo a nie princíp hrubej sily. To je aj dôvod, prečo podporujeme vašu krajinu v rôznych ohľadoch - ekonomicky, humanitárne, ale aj vojensky. Ako obeť nevyprovokovanej agresie máte pri vašej sebaobrane plné právo takúto podporu od nás očakávať," vyhlásila Čaputová smerom k Zelenskému. Vyzdvihla pomoc občanov SR a mimovládnych organizácií ľuďom z Ukrajiny.

Prezidentka podporila mierové iniciatívy, ktoré by mali viesť k spravodlivému mieru s rešpektom k suverenite Ukrajiny a jej územnej celistvosti. Podporu vyjadrila aj Zelenského mierovej iniciatíve, ktorú označila za perspektívne riešenie ruskej agresie.

Upozornila na pokračujúce utrpenie ukrajinských ľudí, každodenné obete. "Tento fakt nám nesmie zovšednieť," poznamenala.

Prezidentka vyzdvihla aj vojenskú pomoc Slovenska a rozvíjajúcu sa bilaterálnu spoluprácu v tejto oblasti. Pripomenula kontrakt na výrobu ďalších 16 slovenských húfnic Zuzana 2, z ktorých by mali byť prvé kusy dodané už toto leto. "Spoločne budeme našimi firmami vyvíjať aj nový typ húfnic, spolupracovať na spoločnej výrobe munície a zároveň naše podniky sa zapoja do odmínovania územia Ukrajiny," zhrnula.



Intenzívnejšiu spoluprácu podľa Čaputovej treba podporiť rozvojom infraštruktúry. Ako podotkla, benefitovať z nej budú slovenskí aj ukrajinskí občania. "Všetky tieto kroky robíme s pohľadom do budúcna, s víziou budúcnosti, kde vidíme Ukrajinu ako perspektívneho člena Európskej únie," dodala prezidentka.

V súvislosti so samitom NATO vo Vilniuse pripomenula Čaputová stanovisko krajín B9, ktoré sa zhodli na tom, že perspektíva Ukrajiny je v Aliancii. "Zhodli sme sa aj na potrebe posilniť praktické a politické vzťahy s Ukrajinou, aby jej to pomohlo na ceste k budúcemu členstvu, keď sa skončí vojna a okolnosti to dovolia," doplnila. Ako podotkla, na tom, že Ukrajina patrí do NATO, sa dohodli spojenci už v roku 2008. Pripomenula aj slovenské požiadavky, ako je posilnenie východného krídla Aliancie, teda aj Slovenska.

V súvislosti s obnovou Ukrajiny podľa Čaputovej nastal výrazný progres v oblasti školstva a zdravotníctva, kde by slovenské firmy vedeli byť nápomocné. Ocenila vládnu schému pre podnikateľov, ktorí majú záujem v susednej krajine podnikať.

Zelenskyj ocenil pomoc a solidaritu Slovenska, ako aj dobré vzťahy a vysokú úroveň spolupráce. S prezidentkou podľa neho diskutovali o konkrétnych projektoch. Stretnutie s Čaputovou označil za užitočné.

Od budúcotýždňového samitu NATO očakáva Zelenskyj konkrétne kroky voči Ukrajine s presnými termínmi ich realizácie. Chce nielen sľuby, ale aj bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, kým sa nestane členom Aliancie.