Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 13. november 2024Meniny má Stanislav
< sekcia Útok na Ukrajinu

Putin varoval Scholza a Macrona pred ďalšími dodávkami zbraní Ukrajine

Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Macron a Scholz vyzvali podľa vyhlásenia Elyzejského paláca Putina, aby prepustil na slobodu 2500 bojovníkov, ktorí bránili oceliarne Azovstaľ v Mariupole a momentálne sú vojnovými zajatcami Ruska.

Moskva/Paríž/Berlín 28. mája (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu varoval lídrov Nemecka a Francúzska pred navyšovaním dodávok zbraní pre Ukrajinu. Ďalšie vyzbrojovanie, ktoré označil za "nebezpečné", môže podľa slov šéfa Kremľa ešte viac destabilizovať situáciu na Ukrajine a zhoršiť humanitárnu krízu. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz vyzvali Putina v telefonickom rozhovore na "seriózne priame rokovania" s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a nájdenie diplomatického riešenia konfliktu.

Počas 80-minútového telefonátu lídri dvoch spomínaných členských štátov EÚ apelovali na Putina, aby zaistil "okamžité prímerie a stiahnutie ruských jednotiek" z Ukrajiny, uviedol úrad nemeckého kancelára. Moskva je podľa Putina otvorená pokračovať v dialógu s Kyjevom, uviedol Kremeľ.

Macron a Scholz vyzvali podľa vyhlásenia Elyzejského paláca Putina, aby prepustil na slobodu 2500 bojovníkov, ktorí bránili oceliarne Azovstaľ v Mariupole a momentálne sú vojnovými zajatcami Ruska.

Putin lídrov Nemecka a Francúzska podľa vyhlásenie Kremľa uistil, že je "pripravený" hľadať spôsob, ako zaistiť export obilia, ktoré sa pre ruskú blokádu nachádza uviaznuté v ukrajinských prístavoch v Čiernom mori.

"Zvýšenie dodávok ruských hnojív a poľnohospodárskych produktov tiež pomôže znížiť napätie na globálnom potravinovom trhu, čo si, samozrejme, vyžiada zrušenie príslušných sankcií,"
uviedol Putin.

AFP pripomína, že ruská ofenzíva na Ukrajine a sankcie Západu spôsobili prerušenie dodávok hnojív, obilnín a ďalších komodít z Ruska a Ukrajiny, čo vyvoláva obavy ohľadu hladu vo svete. Rusko a Ukrajina produkujú 30 percent globálnych dodávok pšenice. Západ obviňuje Putina, že v prebiehajúcej ofenzíve na Ukrajine využíva hrozbu hladu ako jednu zo zbraní.