Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Útok na Ukrajinu

Rutte v Lotyšsku: Rusko využije zimu ako zbraň vo vojne proti Ukrajine

Generálny tajomník NATO Mark Rutte. Foto: TASR/AP

Rusko sa podľa Rutteho bude snažiť zničiť ukrajinský systém zásobovania energiou.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Riga 15. novembra (TASR) - Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Mark Rutte vyzval vo štvrtok v Lotyšsku členské krajiny i ďalších západných partnerov na poskytnutie väčšej podpory pre Ukrajinu s ohľadom na príchod ďalšej chladnej zimy. TASR informuje podľa agentúry DPA.

Rutte po schôdzke s lotyšským prezidentom Egdarom Rinkevičsom na vojenskej základni Adazi zároveň upozornil, že ruský prezident Vladimir Putin "využije zimu ako zbraň" vo vojne proti Ukrajine.

Rusko sa podľa Rutteho bude snažiť zničiť ukrajinský systém zásobovania energiou. "Preto musíme všetci zvýšiť našu podporu pre Ukrajinu vrátane protivzdušnej obrany na ochranu kritickej infraštruktúry," uviedol na tlačovej konferencii šéf NATO.

V záujme posilnenia vlastných obranných schopností členov NATO by museli zvýšiť svoje výdavky na obranu a posilniť produkciu zbraní, dodal ďalej Rutte.

Rinkevičs takisto vyzval partnerov z Aliancie, aby vynaložili väčšie výdavky na obranu v podobe 2,5 až troch percent HDP. Oficiálnym cieľom NATO na vojenské výdavky sú dve percentá HDP, pripomína DPA.

Rutte a Rinkevičs spoločne sledovali aj manévre mnohonárodnej brigády NATO v Lotyšsku, ktorá prvýkrát absolvovala spoločné cvičenie v plnej sile. Na manévroch s názvom Resolute Warrior sa zúčastnilo približne 3500 vojakov z 13 krajín NATO.

Lotyšsko zdieľa spoločnú hranicu s Ruskom a jeho blízkym spojencom Bieloruskom, píše DPA.

Agentúra PAP pripomína, že Rutte sa v Lotyšsku stretol aj s poľskými vojakmi, ktorí sa na manévroch na základni zhruba 30 kilometrov od hlavného mesta Riga spolu s vojakmi Kanady, Talianska, Španielska, Slovinska a Slovenska podieľali.

Manévre zahrňovali aj tanky typu Leopard z Kanady a Dánska, ako aj tanky Ariete z Talianska a poľské tanky PT-91 Twardy.