Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Útok na Ukrajinu

Španielsko zhabalo v Barcelone jachtu ruského oligarchu

Na snímke španielski policajti, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Španielske úrady ju budú zadržiavať dovtedy, kým nepreveria, či skutočne patrí Čemezovi, uviedol podľa Reuters zdroj z vlády v Madride.

Madrid 15. marca (TASR) - V prístave v španielskom meste Barcelona bola zhabaná 85-metrová jachta, ktorá pravdepodobne patrí ruskému oligarchovi Sergejovi Čemezovi, spojencovi prezidenta Vladimira Putina. Oznámil to španielsky premiér Pedro Sánchez, na ktorého sa v pondelok odvolala agentúra AFP.

Noviny El País uviedli, že ide o plavidlo s názvom Valerie, ktoré sa spája s Čemezom, riaditeľom ruského štátneho konglomerátu Rostec, ktorý bol kedysi rovnako ako šéf Kremľa agentom sovietskych tajných služieb KGB v Drážďanoch.

"V Barcelone sme dočasne zaistili jachtu, ktorá patrí jednému z hlavných ruských oligarchov," povedal Sánchez pre televíznu stanicu La Sexta. Dodal, že "nasledovať budú ďalšie". Skonfiškovaná jachta má podľa slov predsedu španielskej vlády hodnotu 140 miliónov dolárov (128 miliónov eur).

Agentúra Reuters približuje, že táto jachta sa plaví pod vlajkou malého ostrovného štátu Svätý Vincent a Grenadíny ležiaceho v Karibiku a je registrovaná na meno Čemezovej nevlastnej dcéry cez schránkovú firmu na Britských Panenských ostrovoch, ako vyplýva z článku zverejneného vlani v rámci úniku dokumentov označovaných ako Pandora Papers. Tie odhalili offshorové aktivity a skryté majetky viac než stovky miliardárov a vyše 35 súčasných i bývalých hláv štátov a vlád.

Loď kotví v Barcelone podľa údajov z webovej stránky Marine Traffic od 9. februára a do pondelka na nej vykonávali opravy. Španielske úrady ju budú zadržiavať dovtedy, kým nepreveria, či skutočne patrí Čemezovi, uviedol podľa Reuters zdroj z vlády v Madride.

Luxusné jachty patria k majetkom ruských oligarchov, na ktoré sa vzťahujú sankcie, ktoré po útoku Ruska na Ukrajinu prijali Spojené štáty a Európska únia.

Na Čemezova uvalili v súvislosti s ruskou anexiou Krymského polostrova v roku 2014 sankcie USA a v roku 2020 aj Británia, pripomína Reuters. Jeho meno sa spomína i na sankčnom zoznam, ktorý v marci prijali USA a Austrália. Sankcie zo strany Washingtonu sa dotkli i Čemezovej nevlastnej dcéry, ako aj jeho manželky a syna.