Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Útok na Ukrajinu

Telegram: Dodržiavame všetky normy EÚ, Pavel Durov nemá čo skrývať

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Francúzske úrady vydali na Durova zatykač v rámci predbežného vyšetrovania viacerých trestných činov vrátane podvodu, obchodovania s drogami, kyberšikany, organizovaného zločinu a podpory terorizmu.

Moskva 26. augusta (TASR) - Predstavitelia sociálnej siete Telegram v nedeľu vyhlásili, že jej zakladateľ a generálny riaditeľ Pavel Durov nemá čo skrývať a že je absurdné, aby bol majiteľ zodpovedný za zneužívanie platformy. Durova zadržala v sobotu francúzska polícia v rámci vyšetrovania trestných činov súvisiacich s Telegramom. TASR informuje na základe správ agentúr Reuters a AFP.

"Telegram dodržiava zákony EÚ vrátane zákona o digitálnych službách - moderovanie obsahu sa neustále sa zlepšuje," uviedla platforma v nedeľňajšom vyhlásení k zadržaniu Durova vo Francúzsku. "Pavel Durov nemá čo skrývať a po Európe cestuje pravidelne. Čakáme na rýchle vyriešenie tejto situácie. Telegram je s vami všetkými," píše sa ďalej vo vyhlásení.

Francúzske úrady vydali na Durova zatykač v rámci predbežného vyšetrovania viacerých trestných činov vrátane podvodu, obchodovania s drogami, kyberšikany, organizovaného zločinu a podpory terorizmu, priblížil zdroj agentúry AFP. Durov je podozrivý z toho, že neprijal opatrenia na obmedzenie kriminálneho využívania svojej platformy.

Durov (39) sa narodil v Rusku, avšak krajinu v roku 2014 opustil po tom, ako odmietol splniť požiadavky na zrušenie opozičných komunít na svojej sociálnej sieti VKontakte, ktorú predal, píše Reuters. Podľa ruských a francúzskych médií získal Durov v roku 2021 francúzske občianstvo.

Šifrovaná platforma Telegram so sídlom v Dubaji sa stavia do pozície alternatívy k americkým sociálnym sieťam, ktoré boli kritizované za komerčné zneužívanie osobných údajov používateľov, píše AFP. Telegram sa zaviazal, že nikdy nezverejní informácie o svojich používateľoch.

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 sa Telegram stal hlavným zdrojom nefiltrovaného a podľa Reuters niekedy aj zavádzajúceho obsahu pochádzajúceho od oboch strán konfliktu.