Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Útok na Ukrajinu

Vlasiuk: V ruských zbraniach sú prevažne komponenty vyrobené v Číne

Ruský vojak. Foto: TASR/AP

Vlasiuk v tejto súvislosti povedal, že Európska únia by mohla urobiť viac, aby zastavila tok západných výrobkov do Ruska, a to vrátane prijatia opatrení proti ruskej štátnej jadrovej agentúre Rosatom.

Brusel 24. septembra (TASR) - Približne 60 percent komponentov ruských zbraní, ktoré sa našli na bojisku na Ukrajine, pochádza z Číny. V utorok to novinárom povedal poradca ukrajinského prezidenta Vladyslav Vlasiuk. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

"Ak si zoberiete všetky bežné typy zbraní a spočítate komponenty vyrobené v zahraničí, približne 60 percent z nich bude pochádzať z Číny," povedal Vlasiuk s tým, že Čína podľa neho predstavuje "najväčší problém".

Objasnil, že dôležité komponenty používané v oblasti sledovania, bezpilotných lietadiel a rakiet majú tiež pôvod vo viacerých ďalších štátoch vrátane USA, Holandska, Švajčiarska i Japonska.

Čína opakovane popiera, že by dodávala zbrane ktorejkoľvek strane vojny na Ukrajine a tvrdí, že sa do tohto konfliktu nezapája. S Ruskom však udržuje silné obchodné väzby, ktoré niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 povýšila na vzťahy "bez obmedzení".

Na Moskvu sú pre inváziu uvalené sankcie Západu, no aj napriek nim si dokázala doplniť svoj zbrojný arzenál mikročipmi a polovodičmi, ktoré boli pôvodne vyrobené v západných krajinách.

Vlasiuk v tejto súvislosti povedal, že Európska únia by mohla urobiť viac, aby zastavila tok západných výrobkov do Ruska, a to vrátane prijatia opatrení proti ruskej štátnej jadrovej agentúre Rosatom.

"Sme presvedčení, že (Rusko) využíva siete Rosatomu na zásobovanie ruskej armády," povedal poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s tým, že EÚ by sa mohla zamerať aj na logistiku Ruska, napríklad letiská a prístavy, či finančné inštitúcie.

Členské štáty eurobloku sa podľa Reuters zdráhajú prijať akékoľvek opatrenia, keďže Rusko má dominantné postavenie v oblasti dodávok pre ich jadrové elektrárne.

Vlasiuk tiež vyzdvihol nedávny balík amerických sankcií, ktorý sa zameral na sektor informačných technológií (IT) v Rusku. Balík nadobudol účinnosť v septembri a podľa poradcu je veľmi efektívny.