Zelenskyj vyhlásil všeobecnú mobilizáciu hneď v prvý deň ruskej invázie - 24. februára 2022.
Za šírenie dezinformácií o ruskej armáde mu hrozí do desať rokov väzenia.
Rusko dalo jasne najavo, že sa do tejto iniciatívy nezapojí, a označilo ju za zbytočnú.
Ukrajina je stále viac frustrovaná zdržovaním pomoci od jej spojencov, konštatuje AFP.
Čína by podporila aj medzinárodnú mierovú konferenciu, ale Rusko a Ukrajina by ju museli akceptovať, povedal čínsky líder.
Vasyľ Prozorov žije v Moskve od roku 2019, pričom ako dôvod svojho presídlenia uviedol ideologické rozdiely.
Ruská invázia na Ukrajinu vo februári 2022 vyvolala podľa ruských a amerických diplomatov najhoršiu krízu vo vzťahoch Moskvy so Západom od kubánskej krízy v roku 1962.
Bezpečnostná konferencia sa konala druhýkrát, tentoraz v hlavnom meste Bulharska Sofii.
Na jej okamžité prijatie v pondelok počas návštevy českého premiéra Petra Fialu v Bielom dome opätovne naliehal aj americký prezident Joe Biden.
Politici hovorili o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe, informuje spravodajkyňa TASR.
Poľský premiér na spoločnej tlačovej konferencii uviedol, že Varšava a Kodaň majú veľmi podobné názory na bezpečnosť Európy.
Vo svojom príspevku na platforme Telegram sa Zelenskyj poďakoval spojencom, ktorí reagovali na výzvu Ukrajiny na poskytnutie ďalších prostriedkov protivzdušnej obrany.
Tento krok pripravuje pôdu pre pravidelnú a predvídateľnú podporu EÚ Ukrajine v rámci Nástroja pre Ukrajinu až do výšky 50 miliárd eur.
Nórsko už prisľúbilo Ukrajine civilnú a vojenskú pomoc vo výške 75 miliárd nórskych korún (6,44 miliardy eur) na roky 2023 až 2027.
Do ukrajinských ozbrojených síl ho prijali v januári 2023.
Predstavenie zrušili pre narastajúci tlak verejnosti, ktorá vníma vystúpenia ruských umelcov ako podporu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Viac než štvrtina si myslí, že by Česko nemalo utečencov z Ukrajiny prijímať vôbec.
V meste Siversk žilo pred ruskou inváziou na Ukrajinu asi 11.000 ľudí. Od februára 2022 je pravidelne terčom ruského ostreľovania.
Ukrajinský prezident zároveň vyzval na väčšiu podporu Západu v oblasti obrany voči ruským vzdušným a raketovým útokom Ruska.
V noci na nedeľu došlo medzitým opäť k intenzívnym dronovým útokom na veľkomesto Charkov na severovýchode Ukrajiny, cieleným na kritickú infraštruktúru.
Ako vo svojej správe z nedele pripomenula britská stanica BBC, ruské jednotky začali postupovať v smere na Časiv Jar po dobytí neďalekého mesta Avdijivka.
Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že jeho sily "oslobodili" dedinu Pervomajske v Doneckej oblasti.
Na ohlásenie dodania ďalšieho Patriotu už zareagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa na sociálnych sieťach poďakoval nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi.
Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe, sa ruská armáda zmocnila krátko po začiatku svojej invázie na Ukrajinu z februára 2022 a odvtedy ju okupuje.
Veliteľ Syrskij dodal, že ukrajinská armáda prijala rozhodnutia s cieľom posilniť najproblematickejšie oblasti prostriedkami elektronickej vojny a systémami protivzdušnej obrany.
Peking tiež pracuje s Ruskom na zlepšení satelitov a ďalších vesmírnych spôsobilostí, aby mohli byť použité na Ukrajine.
Správa sa objavila po zničení Zmijivskej tepelnej elektrárne v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny.
Neúspech sa pripisuje aj odhaleniu zverstiev, ktorých sa dopustili ruskí vojaci na ukrajinských civilistoch na predmestiach Kyjeva, ako napríklad v Buči. To Ukrajine znemožnilo zmierenie.
Rutte oznámil tiež 400 miliónov eur na hospodársku podporu a na opravu ukrajinskej energetickej infraštruktúry, ktorá sa v uplynulých dňoch a týždňoch opäť stala terčom útokov zo strany Ruska.
Ukrajina žiadosť vyslovila v otvorenom liste, ktorý v piatok poslala Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) a Svetovej zápasníckej federácii (UWW).
Moskva udrela tento mesiac na Charkov sériou útokov.
Nové reformy zamerané na urýchlenie dodávok zbraní znamenajú, že laser, pôvodne určený na použitie v roku 2032, bude teraz funkčný o päť rokov skôr, dodalo ministerstvo.
Ak NATO skutočne chce odstrašiť potenciálne útoky, bude musieť vyprodukovať rovnaké množstvo munície ako Rusko, povedal poľský prezident.
Nemenovaní diplomati naznačili, že budú potrebné najmenej ďalšie dve kolá diskusií, kým sa podarí dosiahnuť prijateľnú dohodu, dodáva Politico.
Podozrenie zo špionáže sa týka bývalého zamestnanca rakúskej tajnej služby, ktorý bol údajne dvojitým agentom a špehoval pre Moskvu.
Toto je vojna zdrojov, a preto potrebujeme podporu našich partnerov, uviedol starosta Kyjeva Vitalij Kličko.
Charkovský primátor Ihor Terechov 1. apríla informoval, že v meste bola zničená takmer celá energetická infraštruktúra.
To je nezmysel, ktorý vládnuce kruhy potrebujú - ako sa zvykne hovorievať - na zdôvodnenie svojich výdavkov na vojnu na Ukrajine, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Poľsko je skalným podporovateľom Ukrajiny.
Už aj tak nebezpečná situácia v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni (ZAES) sa ešte viac zhoršuje, upozornil vo štvrtok šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi.