Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Útulkovo

Aktivisti odovzdali petíciu za zákaz kožušinového chovu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Aktivisti upozornili, že aj módny priemysel ukazuje, že kožušiny sú už v dnešnej dobe zbytočné.

Bratislava 15. októbra (TASR) - Aktivisti zo združenia Humánny pokrok odovzdali v utorok do parlamentu petíciu s 76.840 podpismi, ktorá žiada zákaz kožušinového chovu. Petíciu spustili v marci tohto roka. Ich požiadavky si osvojila poslankyňa Národnej rady (NR) SR Eva Antošová (SNS), ktorá predložila novelu zákona o veterinárnej starostlivosti.

Návrh obsahuje zákaz chovu a usmrtenia kožušinových zvierat na účely získania kožušín. Má sa o ňom definitívne hlasovať na aktuálnej schôdzi pléna.

"Zvieratá sú na farmách vystavené extrémnej krutosti, pretože sa rozprávame o divožijúcich zvieratách, ktoré vo voľnej prírode majú životný priestor zhruba s plochou troch štvorcových kilometrov, zatiaľ čo v klietke majú necelého pol metra a delia sa oň s ďalšími dvoma zvieratami. Klietka tiež nemá podstielku," povedal v utorok novinárom predseda združenia Martin Smrek. "Sú to samotárske zvieratá, znamená to pre ne veľa stresu, frustrácie. Zvieratá sa vyslovene zbláznia," doplnil.

Aktivisti upozornili, že aj módny priemysel ukazuje, že kožušiny sú už v dnešnej dobe zbytočné. Smrek doplnil, že už 13 európskych krajín zakázalo kožušinové farmy.

Podľa návrhu Antošovej by mohol byť na účely získania kožušín zakázaný chov zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky.

Novela predpokladá, že sa zakáže chov a usmrtenie králikov za účelom získania kožušín. Zákaz by sa podľa návrhu netýkal tzv. drobnochovateľov. Výnimkou v zákaze by bol teda chov a usmrtenie králikov, pokiaľ sú ich kožušiny využité na osobnú spotrebu chovateľa a jemu blízkych osôb.

V novele pôvodne Antošová navrhovala aj trojročné prechodné obdobie pre existujúce chovy zvierat pre kožušiny, zmeniť by ho mala na štvorročné obdobie. "Toto prechodné obdobie je žiaducim kompromisom medzi právom na reguláciu podnikania vo verejnom záujme a právom na ochranu legitímneho očakávania podnikateľov, ktorí v dobrej viere do svojho podnikania investovali," doplnila poslankyňa v dôvodovej správe.