Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Útulkovo

Neštátne záchranné zariadenia pre živočíchy dostanú viac peňazí

Na snímke generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušan Karaska, 2. júla 2021 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Na brífingu v Zázrivej to v utorok oznámil generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušan Karaska.

Zázrivá 16. mája (TASR) - Neštátne záchranné zariadenia pre zranené živočíchy na Slovensku dostanú vyššiu finančnú podporu na svoje fungovanie. Na brífingu v Zázrivej to v utorok oznámil generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušan Karaska.

Dodal, že situácia záchranných zariadení na Slovensku bola dlhodobo poddimenzovaná. "Popri narastajúcich počtoch hendikepovaných živočíchov prevádzkovateľom enormne stúpli aj náklady na samotnú prevádzku. Interné zariadenia sme preto začali materiálne a technicky posilňovať už počas minulého roku. S externými aktuálne podpisujeme nové zmluvy o poskytovaní služieb, ktoré im umožnia efektívne pokryť náklady spojené so záchranou jedincov hendikepovaných chránených druhov živočíchov," uviedol Karaska.

ŠOP zanalyzovala situáciu fungujúcich záchranných zariadení a navrhla koncepciu ich rozvoja. Ako uviedol riaditeľ sekcie projektov ŠOP Michal Adamec, jedným z jej hlavných pilierov je materiálna, personálna a finančná podpora. "Doterajší model financovania sa ukázal ako dlhodobo neudržateľný," skonštatoval. Dodal, že popri finančných zdrojoch zo štátneho rozpočtu sa hľadajú aj alternatívy rozvoja a modernizácie zariadení prostredníctvom dotácií z mimorozpočtových zdrojov.

Riaditeľ záchrannej stanice a ekocentra v Zázrivej Metod Macek priblížil, že doteraz preplácané sumy zahŕňali iba náklady na krmivo a réžiu. "Nové zmluvy aktuálne zvýšili preplácané náklady na jeden deň starostlivosti jedincov hendikepovaných živočíchov. Ich súčasťou je aj možnosť preplatenia personálnych nákladov spojených so starostlivosťou o daného živočícha," vyzdvihol.

Starostlivosť o hendikepované živočíchy na Slovensku v súčasnosti zabezpečuje 26 záchranných zariadení. Z toho 19 je plne v réžii organizácií ochrany prírody a sedem externých.