Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Útulkovo

Ochranári presťahovali bocianie hniezdo pre hrozbu zrútenia komína

Bocian biely, archívne foto. Foto: TASR/Roman Hanc

Bociany si stavajú objemné hniezda s váhou aj 500 kilogramov. V rámci územnej pôsobnosti RCOP v Prešove evidujú viac ako 170 hniezd bociana bieleho.

Prešov 20. apríla (TASR) - Ochranári z Regionálneho centra ochrany prírody (RCOP) v Prešove presťahovali v uplynulých dňoch hniezdo bociana v mestskej časti Prešov-Solivar na iné miesto. Hrozilo totiž zrútenie komína, na ktorom bolo umiestnené, a dôvodom bola tiež plánovaná rekonštrukcia strechy. Informovala o tom Marta Hrešová z centra.

"Bociany obývali hniezdo na komíne rodinného domu niekoľko desaťročí. Hniezdo sme ešte v roku 2018 odľahčili, keďže hrozilo zrútenie komína. Len váha odstráneného hniezdneho materiálu bola viac ako 400 kilogramov. Nevyhovujúci stav strechy majitelia chceli riešiť kompletnou výmenou strešnej krytiny, a tak pre bociany sme začali hľadať už po ich odlete nové miesto na hniezdenie. Nebolo to jednoduché, keďže v Solivare je jednak hustá radová zástavba, ale patrí aj medzi pamiatkovo chránené objekty," uviedla Hrešová s tým, že po vytypovaní vhodného miesta narazili na prekážku v podobe podzemných inžinierskych sietí.

"Až tretia lokalita vyhovovala na osadenie stĺpa s umelou hniezdnou podložkou. Výber správnej lokality nám potvrdili aj bociany, ktoré začiatkom apríla obsadili nové hniezdo," vysvetlila Hrešová.

Niektoré dlhoročne obsadené hniezda nevydržia podľa jej slov váhu a pod ťarchou nahromadeného materiálu spadnú. Takéto prípady riešili začiatkom roku v obciach Šarišské Dravce a Žalobín. Prekládku hniezd realizovali v obci Župčany a Nižná Polianka. Svoje objemné hniezda s váhou aj 500 kilogramov si bociany stavajú na komínoch, budovách a stĺpoch elektrických vedení. V rámci územnej pôsobnosti RCOP v Prešove evidujú viac ako 170 hniezd bociana bieleho.

"Hniezda, ktoré si bociany postavili na elektrických stĺpoch, sa snažíme v spolupráci s Východoslovenskou distribučnou (VSD) preložiť na samostatný stĺp. Prekládka je realizovaná na základe dohody medzi VSD, Štátnou ochranou prírody SR, RCOP v Prešove a dotknutou obcou. Obec zabezpečí pozemok, ktorý je v jej správe," vysvetlila Hrešová.

Ochrana bocianov a bocianích hniezd na Slovensku má podľa Hrešovej už dlhoročnú tradíciu.

"Najvyšší počet bocianích párov, celkovo 2219, hniezdil v roku 1934, keď bolo prvé sčítanie bocianov na Slovensku. Potom počet bocianov začal klesať. V roku 1984 bol zaznamenaný najnižší počet párov bociana bieleho, konkrétne 1018. Vďaka úsiliu ochrancov prírody sa podarilo pokles postupne zastaviť a populácia slovenských bocianov sa začala opäť rozrastať," dodala Hrešová s tým, že podľa posledných štatistík je na Slovensku 2221 hniezd a potenciálnych hniezdnych stanovíšť.