Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Útulkovo

Sloboda zvierat: Novela zákona je víťazstvom pre psy na Slovensku

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Proti držaniu psov na reťaziach sa spustila aj petícia, ktorú podpísalo 97.000 ľudí.

Bratislava 22. júna (TASR) - Novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá v chovnom zariadení či v domácnosti zakazuje držanie psov na prostriedku na uväzovanie, je napriek veľkým kompromisom obrovským víťazstvo pre tisíce psov na Slovensku. Konštatuje to občianske združenie (OZ) Sloboda zvierat na margo novely, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

"Psy sú inteligentné, citlivé, spoločenské zvieratá, potrebujú žiť s človekom, a nie byť odložené za domom na krátkej reťazi. Pozornosť však budeme musieť zamerať na psy na osobitný účel, sem patria napríklad pastierske psy a psy v strážnych službách, často sa totiž stretávame s tým, že trpia na reťaziach v zlých podmienkach," uviedla predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Združenie podotýka, že mať psa nie je povinnosť a každý záujemca o psíka by si mal vopred zodpovedne premyslieť, či mu vie vytvoriť vhodné podmienky.

Proti držaniu psov na reťaziach sa spustila aj petícia, ktorú podpísalo 97.000 ľudí. Petícia bola súčasťou kampane Nie reťaziam, ktorá upozorňovala na zúfalé životné podmienky slovenských psov na reťaziach a zároveň poukazovala na nedostatky súčasnej legislatívy. Prieskum agentúry Focus ukázal, že zákaz reťazí si praje takmer 62 percent Slovákov.

V chovnom zariadení vrátane domácnosti sa má zakázať chovať alebo držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie okrem chovu alebo držby nebezpečného psa. "To neplatí, ak ide o suku v poslednej tretine gravidity, dojčiacu suku, chorého psa alebo šteňa mladšie ako šesť mesiacov," uviedli poslanci. Výnimku má tvoriť aj krátkodobé uviazanie psa pod dohľadom počas čistenia chovného priestoru alebo jeho kŕmenia alebo pri výcviku psa. Zákaz držania psa tiež nemá platiť pri uviazaní služobného psa alebo psa určeného na osobitný účel počas vykonávania stráženia alebo inej pracovnej činnosti, na ktorú je tento pes určený. Za porušenie zákazu by mala hroziť aj pokuta. Zmení sa i lehota, po ktorej prechádza nájdený pes do vlastníctva obce. Po novom to má byť 45 dní.

Nová legislatíva má byť účinná od 1. januára 2022.