Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Útulkovo

Sloboda zvierat víta zákaz cirkusov s divožijúcimi zvieratami

Ilustračná snímka. Foto: plzen.nejlepsi-adresa.cz

Povolené podľa Slobody zvierat ostali výcvik a vystupovanie ostatných zvierat, v prípade cirkusov sa to dotkne najmä väčšiny divožijúcich kopytníkov, ako sú zebry, ťavy či kone.

Bratislava 18. októbra (TASR) - Sloboda zvierat víta prijatie zákona, ktorý na Slovensku od 1. novembra zakazuje výcvik a verejné vystupovanie levov, tigrov, medveďov a ďalších šeliem, primátov, slonov, žiráf, hrochov, nosorožcov a delfínov. Za porušenie zákazu bude hroziť pokuta do 20.000 eur.

"Máme radosť, že naše sedem rokov trvajúce úsilie sa pretavilo do legislatívy, ktorá bude lepšie chrániť zvieratá. Slovensko sa tak pridáva k civilizovanému svetu, v ktorom krutosť a utrpenie pre zábavu nemajú miesto," uviedla predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. "Zásluhu na tomto úspechu majú aj tisíce dobrovoľníkov a aktivistov, ktorí organizovali protesty po celom Slovensku, a tiež signatári našej petície za zákaz zvierat v cirkusoch, ktorú podpísalo 54.057 občanov SR," dodala.

Povolené podľa Slobody zvierat ostali výcvik a vystupovanie ostatných zvierat, v prípade cirkusov sa to dotkne najmä väčšiny divožijúcich kopytníkov, ako sú zebry, ťavy či kone. Vyhláška definuje podmienky ich drezúry a verejného vystupovania a zakazuje napríklad dopovanie zvierat, používanie ohňa, hladovanie alebo obmedzovanie kŕmenia zvieraťa či pomôcky využívajúce elektrický impulz.

"Zatiaľ cirkusom len zužujeme pole pôsobenia, naším cieľom je však úplne odstrániť utrpenie zvierat v cirkusoch, ktoré spôsobujú celoživotné stiesnené ustajnenie chudobné na podnety, neustále cestovanie a drezúra," povedala koordinátorka kampane za zákaz výcviku a verejného vystupovania zvierat Silvia Čaňová. "Preto spolupracujeme na dosiahnutí celoeurópskeho zákazu cirkusov s divožijúcimi zvieratami. Dostatočne dlhé prechodné obdobie takéhoto zákona by malo zabezpečiť, že zvieratá, ktoré v cirkusoch už sú, sa podarí umiestniť do záchranných staníc, kde dôstojne dožijú. Do prírody sa už vrátiť nemôžu," konštatuje Čaňová.

Slovensko nemá vlastné cirkusy so zvieratami a podľa Slobody zvierat prichádzajú najmä z Českej republiky a Maďarska. Konštatuje, že zákazy a obmedzenia najmä divožijúcich druhov v cirkusoch už platia v 18 členských štátoch Európskej únie (EÚ), napríklad Grécku, Chorvátsku, Holandsku, Belgicku, Fínsku, Škótsku, Taliansku či Rakúsku.

Agrorezort od novembra definitívne ukončí utrpenie zvierat v cirkusoch. Návrh vyhlášky MPRV SR, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku s cieľom verejného vystúpenia a zoznam zvierat na účely verejného vystúpenia, bol podľa Daniela Hrežíka z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR notifikovaný podľa požiadaviek smernice EÚ. Niekoľkomesačný legislatívny proces tak dosiahol úspešný záver. K zverejneniu tejto vyhlášky dôjde v najbližších dňoch a účinnosť nadobudne od 1. novembra 2019.