Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. január 2025Meniny má Alfonz
< sekcia Útulkovo

Tohtoročná hniezdna sezóna bola úspešná pre plamienku driemavú

Na snímke plamienka driemavá. Foto: TASR - Alexandra Moštková

Za dobrú správu považujú ornitológovia vytváranie priaznivých podmienok pre hniezdenie vzácneho sokola.

Bratislava 11. novembra (TASR) - Tohtoročná hniezdna sezóna bola úspešná pre plamienku driemavú. Na západe Slovenska zaznamenali ornitológovia 25 hniezdení. Je to najvyšší počet za obdobie desaťročného intenzívneho monitoringu. TASR o tom informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

"Plamienky najčastejšie hniezdia v podkroviach budov na poľnohospodárskych družstvách. Vďaka programu od Západoslovenskej energetiky pre plamienky vyrábame špeciálne búdky, ktoré umiestňujeme na vhodné miesta," uviedol Tomáš Veselovský z RPS. Dodal, že v jednej búdke našli 11 malých sovíčat.

Za dobrú správu považujú ornitológovia vytváranie priaznivých podmienok pre hniezdenie vzácneho sokola. "Sokol kobcovitý, v minulosti nazývaný 'červenonohý', pravidelne hniezdi na jedinej známej lokalite, v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia. Preto robíme, čo je v našich silách, aby sa mu tu darilo," skonštatoval Veselovský. Tento druh sokola sa podľa odborníka živí hlodavcami aj hmyzom, ako sú koníky či kobylky. V okolí jeho hniezdiska preto RPS vytvára kvitnúce biopásy a úhory, v ktorých nájde dostatok potravy. "Prostredníctvom projektu LIFE Steppe on border sme už vytvorili viac než 50 hektárov takýchto ostrovov života. V roku 2024 v CHVÚ Sysľovské polia úspešne hniezdilo 15 párov, ktoré vyviedli 41 mláďat," doplnil Veselovský.

Ochranári ďalej poukazujú na kane popolavé, ktoré hniezdia na zemi, často v obilí. Stáva sa, že ich mláďatá v čase žatvy ešte nevedia lietať. Hrozí tak, že ich kombajn pokosí. Ornitológovia sa preto snažia nájsť hniezdo, dohodnúť sa s poľnohospodármi a ochrániť mláďatá počas žatevných prác. "Mláďatá tak dostanú druhú šancu, ostatné je na nich a na prírode. Sme radi, že tento rok sa nám podarilo včas dohľadať hniezda aj na nových lokalitách. Na základe ornitologického krúžku sme zistili, že jedna hniezdiaca samica bola pôvodom až z Nemecka, kde sa vyliahla v roku 2016," skonštatoval Veselovský.

Počas sezóny spozorovali ornitológovia aj neobvyklé druhy. Medzi najzaujímavejšie podľa Veselovského patrí pozorovanie luniaka sivého v území blízko Bratislavy. Ide o dravca s červenými očami, ktorý k nám najbližšie hniezdi na juhozápade Francúzska, opísal. Rovnako zaujímavé bolo pozorovanie supa bielohlavého v okolí Brezna.