Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia UNESCO a veda

Americký lunárny modul Odysseus pristál na povrchu Mesiaca

Na snímke poskytnutej spoločnosťou Intuitive Machines je jej lunárny modul Odysseus nad blízkou stranou Mesiaca po navedení na obežnú dráhu Mesiaca v stredu 21. februára 2024. Foto: TASR/AP

Misia IM-1 predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch.

Houston 23. februára (TASR) - Komerčný lunárny modul Odysseus triedy Nova-C americkej súkromnej spoločnosti Intuitive Machines (IM) pristál na povrchu Mesiaca a vyslal odtiaľ signál.

Oznámila to v piatok daná spoločnosť, informuje TASR podľa tlačových agentúr AFP a DPA.

"Naše zariadenie je bezpochyby na povrchu Mesiaca a my od neho dostávame signál,"
povedal Tim Crain zo spoločnosti Intuitive Machines. "Gratulujem tímu IM. Uvidíme, koľko toho ešte dokážeme získať," dodal Crain.

Misia tohto modulu sa nazýva IM-1.

Nova-C je trieda lunárnych pristávacích modulov navrhnutých na dopravu malého užitočného nákladu na povrch Mesiaca. Ide o súčasť programu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS).

Samotný CLPS je súčasťou programu NASA s označením Artemis. Jedným z dlhodobých cieľov programu Artemis je zriadenie stálej základne s posádkou na Mesiaci.

Misia IM-1 predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch. Modul v tvare šesťuholníka pristál v blízkosti južného pólu Mesiaca o 00.23 h SEČ, pričom spomalil z rýchlosti 6500 kilometrov za hodinu.

Miesto pristátia, Malapert A, je impaktný kráter vzdialený 300 kilometrov od južného pólu Mesiaca.

Modul odštartoval 15. februára na palube stredne ťažkej nosnej rakety Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.