Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. máj 2025Meniny má Roland
< sekcia UNESCO a veda

Astronómka: Gagarinov let do vesmíru sprevádzali technické problémy

Na archívnej snímke je portrét Jurija Gagarina. Foto: TASR/AP

Za najzávažnejší problém označila skutočnosť, že sa kabína pri návrate neoddelila od prístrojového úseku kozmickej lode - zostala spojená káblom.

Bratislava 19. apríla (TASR) - Rakety počas prvých letov do vesmíru boli ešte nespoľahlivé a experti sa obávali aj účinkov bezváhového stavu na ľudský organizmus. Technické problémy sa vyskytli i počas letu prvého kozmonauta Jurija Gagarina, ktorý 12. apríla 1961 úspešne obletel Zem v kozmickej lodi Vostok. Uviedla to vo štvrtok v priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave astronómka Jana Plauchová z Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom.

"História kozmických rakiet sa začala písať už počas druhej svetovej vojny," povedala Plauchová. Zariadenia, ktoré sú schopné lietať do vesmíru vznikli z rakiet používaných v armáde. Upozornila však, že prvé rakety často vybuchovali krátko po štarte.

Pripomenula aj rivalitu medzi USA a bývalým Sovietskym zväzom v oblasti výskumu vesmíru. "Obe mocnosti sa usilovali poslať človeka do vesmíru čo najskôr, avšak technika bola v tom čase dosť nespoľahlivá," povedala. Vedci tiež pracovali na úlohách, ako ľudské telo zvládne bezváhový stav či nedostatok kyslíka.

Prvé živé tvory vo vesmíre boli vínne mušky, neskôr tam boli vyslané aj stavovce. Spojené štáty podľa Plauchovej posielali opice, ktoré sú podobné človeku, Rusi psy. Zvieratá absolvovali výcvik vrátane tréningu na centrifúge či konzumácie špeciálnej stravy. Počas letu mali obleky, ktoré merali životné funkcie. Psík Lajka odštartoval v rakete Sputnik 2 v roku 1957, let však neprežil.

Neskôr sa podarilo psy dostať na Zem, hoci z toho boli podľa Plauchovej "dosť otrasené". Potvrdilo sa tým, že pobyt v bezváhovom stave dokáže živý tvor prežiť. Obe mocnosti zároveň hľadali vhodné typy kozmonautov.

"USA aj Rusko sa napokon rozhodli pre stíhacích pilotov," povedala. Postupne sa vyprofilovali kritériá. Jedným z nich bola výška do 170 cm a hmotnosť do 70 kg, či "absolútny" zdravotný stav. "Práve jeho nízka postava sa o niekoľko rokov pričinila o to, že sa (Gagarin) dostal do výberu kozmonautov. Do malých kabín prvých kozmických lodí totiž bolo potrebné vyberať útlejšie typy," napísala Plauchová v roku 2021 na vedeckom portáli Astrin.

Sovieti z 3000 vhodných kandidátov nakoniec postupne vybrali šiestich, z nich boli dvaja favoriti - Jurij Alexejevič Gagarin a German Stepanovič Titov. Plauchová pripomenula, že výber sa uskutočňoval v utajení. "Zdroje sa rozchádzajú v tom, či Gagarinovi hneď pri výbere povedali, že ide o lety do vesmíru," povedala.

Výcvik trval viac než rok. Budúci kozmonauti trénovali na centrifúge, aby si zvykli na preťaženie a zmiernili riziko straty vedomia. "Takisto sa overila schopnosť zostupu návratovej kabíny po balistickej dráhe," uviedla.

Gagarina do vesmíru vyniesla nosná raketa a kozmonaut mal v kabíne Vostok len sedieť. Stále podľa Plauchovej nebola zodpovedaná otázka, či sa človek vo vesmíre "nezblázni", či mozog funguje aj v bezváhovom stave.

Pripomenula tiež ťažkosti pri návrate kozmickej lode na Zem vrátane práce brzdiaceho motora. Za najzávažnejší problém označila skutočnosť, že sa kabína pri návrate neoddelila od prístrojového úseku kozmickej lode - zostala spojená káblom. "Prístrojový úsek počas klesania do kabíny niekoľkokrát narazil. Otáčajúca sa kozmická loď nemala správnu polohu pre brzdenie v atmosfére. Hrozilo, že sa pri zahrievaní počas návratu roztaví," napísala v roku 2019 na portáli Astrin.

Nakoniec sa však kábel oddelil, návratový modul zaujal správnu polohu a kozmonaut sa vo výške sedem kilometrov nad Zemou katapultoval. Gagarin pristál pomocou padáku približne 25 kilometrov juhozápadne od mesta Engels v ruskej Saratovskej oblasti.

Tento kozmonaut a letec zahynul 27. marca 1968 pri leteckej havárii stíhačky MiG-15 neďaleko dediny Novosiolovo vo Vladimirskej oblasti.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Dokedy budú trvať nočné mrazy?

Priemerné denné teploty aj na juhu Slovenska dosahovali uplynulý týždeň len okolo 10 °C, čo je na úrovni prvej polovice apríla.

- Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým si potriasol ruku.

- Slovenský futbalista Juraj Kucka po konci sezóny Niké ligy ukončí profesionálnu kariéru.

- Inauguračná omša novozvoleného pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra, oznámil v piatok Vatikán. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v piatok vytkla premiérovi SR Robertovi Ficovi jeho prebiehajúcu návštevu Moskvy.

- Pápež Lev XIV., ktorý bol vo štvrtok v konkláve zvolený za hlavu katolíckej cirkvi, odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz počas svojej prvej návštevy Bruselu.

- Kapitánom slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta vo Švédsku bude Matúš Sukeľ. Asistentmi budú Michal Ivan a Miloš Roman. Po piatkovom dopoludňajšom rozkorčuľovaní o tom informoval tréner Vladimír Országh.

- Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

- Poľský premiér Donald Tusk v piatok informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

- Na Červenom námestí v centre Moskvy sa v piatok začala vojenská prehliadka pri príležitosti 80. výročia porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.

- Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu. Hasičom sa podarilo zachrániť dvoch zavalených ľudí.

- Hokejisti Washingtonu zvíťazili v noci na piatok v druhom zápase 2. kola play off NHL nad Carolinou 3:1.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, informuje TASR podľa srbského portálu Novosti.rs. Obaja pricestovali do ruskej metropoly na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.

- Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom. Prezident Petr Pavel v prejave na pražskom Vítkove vyzdvihol podporu svojej krajiny Ukrajine, informuje TASR.

- Štvrtkový telefonát medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským prebehol „veľmi dobre“, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

- Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea. Išlo najmä o články týkajúce sa otázok migrácie, informuje TASR podľa agentúry AFP.

- Pápež Lev XIV. bude v piatok celebrovať omšu pre kardinálov v Sixtínskej kaplnke. Urobí tak deň po tom, čo ho zvolili za nového najvyššieho pontifika katolíckej cirkvi, uviedol vo štvrtok Vatikán.

- V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel profesionálny vojak strelné zranenie. Na sociálnej sieti o tom informovali OS SR s tým, že okolnosti mimoriadnej udalosti sú predmetom vyšetrovania.