Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia UNESCO a veda

VIDEO: V Bratislave vzniklo Biomedicínske centrum SAV

Z tlačovej konferencie pri príležitosti slávnostného otvorenia Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied v Bratislave 19. januára 2016. Na snímke poverená vedením Biomedecínskeho centra SAV Silvia Pastoreková. Foto: TASR - Michal Svítok

Univerzitný vedecký park začali stavať pred dvoma rokmi. Spolu stál 39,5 milióna eur, z toho viac ako 33,6 milióna bolo čerpaných z eurofondov, zvyšok zo štátneho rozpočtu.

Bratislava 19. januára (TASR) - Slovenskí vedci sa rozhodli posilniť výskum zameraný na zlepšenie zdravia pacientov. Od prvého januára sa preto štyri ústavy Slovenskej akadémie vied (SAV) spojili do jednej inštitúcie – Biomedicínskeho centra (BMC) SAV.



Tvorí ho Ústav experimentálnej endokrinológie, Ústav experimentálnej onkológie, Ústav klinického a translačného výskumu a Virologický ústav. Centrum sídli na bratislavskej Patrónke a je súčasťou Univerzitného vedeckého parku pre biomedicínu, ktorý otvorili v decembri 2015.

"Koncentrujú sa tu špičkové vedecké tímy, pracovisko bude dosahovať špičkové výkony v európskom výskumnom priestore. Bude to pre dobro pacienta," povedal dnes na slávnostnom otvorení centra predseda SAV Pavol Šajgalík. Výskum onkologických, infekčných, endokrinných, metabolických a kardiovaskulárnych chorôb má byť podľa neho ešte kvalitnejší - ústavy sú si tematicky blízke, už medzi nimi existuje spolupráca. Združenie do jedného centra tiež zredukuje náklady na ich chod.



Šajgalík priznal, že sa často stretáva s otázkou, prečo vedci robia "taký alebo onaký výskum a na čo bude komu dobrý". Spojenie vedeckých síl má podľa neho ukázať, že slovenská spoločnosť dokáže mať z vedy profit. "Tým, že vedci budú na jednom mieste, skráti sa čas výskumu a liečba sa môže k pacientovi dostať rýchlejšie," vysvetlil.

Centrum je od nového roka najväčším vedeckým pracoviskom SAV. Pracuje v ňom takmer 400 pracovníkov a študentov - doktorandov . Podľa Šajgalíka nezdružilo len uznávaných vedcov, ale zhromaždilo aj moderné prístroje. Tímy budú takto jednoduchšie pracovať na spoločných projektoch, mladí vedci získajú interdisciplinárnu výchovu.



Univerzitný vedecký park začali stavať pred dvoma rokmi. Spolu stál 39,5 milióna eur, z toho viac ako 33,6 milióna bolo čerpaných z eurofondov, zvyšok zo štátneho rozpočtu. Projekt chce spojiť výskum a inovácie s podnikateľskou sférou. Tvoria ho moderné laboratóriá, priestory pre transfer technológií a poznatkov, ako aj kancelárie pre pracovníkov a manažment centra. Rozlohu má viac ako 18.000 štvorcových metrov. Okrem vedcov zo SAV bude slúžiť i tým z Univerzity Komenského a Ekonomickej univerzity v Bratislave.