Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia UNESCO a veda

Čína vyslala do vesmíru prvý kozmický ďalekohľad

Na počítačovej snímke, ktorú poskytol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), je Keplerov vesmírny teleskop. Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Jeho úlohou bude pátrať po hypotetickej tmavej hmote, ktorú nie je možné pozorovať bežnými astronomickými prostriedkami.

Peking 17. decembra (TASR) - Čína vyslala na obežnú dráhu Zeme prvý vesmírny ďalekohľad. Jeho úlohou bude pátrať po hypotetickej tmavej hmote, ktorú nie je možné pozorovať bežnými astronomickými prostriedkami.

Nosná raketa Dlhý pochod 2-D nesúca teleskop odštartovala vo štvrtok z kozmodrómu Ťiou-čchüan na severovýchode Číny, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na čínske štátne médiá.

Nový vesmírny ďalekohľad a názvom Prieskumník častíc tmavej hmoty (DAMPE) dostal neformálne označenie Wu-kchung, čo je postava Opičieho kráľa zo známeho čínskeho románu zo 16. storočia Putovanie na západ.

Teleskop s hmotnosťou 1,9 tony bude umiestnený 500 kilometrov nad zemským povrchom na obežnej dráhe synchronizovanej so Slnkom. Počas prvých dvoch rokov bude mať za úlohu skenovať vesmír vo všetkých smeroch a sledovať, odkiaľ prichádzajú vysoko energetické častice. V treťom roku sa sústredí na oblasti vesmíru s najväčšou pravdepodobnosťou výskytu tmavej hmoty.

Minimálna dĺžka misie má byť tri roky, ale počíta sa s jej možným predĺžením až na päť rokov, uviedla agentúra Sinchua.

Dáta získané "Opičím kráľom" bude analyzovať viac ako 100 vedcov. Prvé zistenia by mali byť publikované v druhej polovici roku 2016.

Nepriame náznaky existencie tmavej hmoty boli zaznamenané už viacerými vesmírnymi ďalekohľadmi. Keďže však táto predpokladaná látka nevysiela elektromagnetické žiarenie, je pozorovateľná len vďaka interakcii s kozmickými objektmi tvorenými bežnou hmotou. Predpokladá sa, že záhadná tmavá hmota tvorí takmer 26 percent vesmíru.