Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia UNESCO a veda

V Brne vyvinuli radiofarmakum, ktoré sa nedá dovážať.Rýchlo sa rozpadá

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Pacientom pomôže presnejšie diagnostikovať nádorové ochorenia mozgu.

Praha/Brno 24. novembra (TASR) - Látku, ktorá pomôže presnejšie diagnostikovať nádorové ochorenia mozgu, vyvinuli vedci z Masarykovho onkologického ústavu v Brne, ktorým sa to podarilo ako prvým v ČR. Informáciu priniesol internetový server iDNES.cz.

Radiofarmakum 11C-Methionin inj, ktoré sa čiastočne vyrába v Lineárnom urýchľovači (cyclotrone), je určené ako kontrastná látka pre vyšetrenie tzv. pozitrónovou emisnou tomografiou (PET). Aj keď sa vo svete už využíva, dovážať ju nie je možné, a to kvôli mimoriadnej rýchlosti rozpadu. Práve preto museli českí vedci vyvinúť pre používanie v krajine vlastnú verziu.

Pri krátkom použití tejto látky sa zobrazí iba nádor a samotná látka sa nerozptýli do ďalších častí mozgu, to je jej výhoda. Naopak nevýhodou je, že sa nedá využiť mimo ústav a musí byť rýchle prepravená k pacientovi. Napriek tomu by podľa odborníkov mala prispieť k zlepšeniu terapie chorých a predĺženiu ich života.

Na vyvinutí látky pracovali lekári v spolupráci s Ústavom pre jadrovú výrobu od roku 2009. Do jej prvého klinického testovania pri aplikácii pomocou injekcie alebo kanyly do žily, sa zapojilo v ČR 18 pacientov. Testy neodhalili žiadne nežiaduce účinky.

Radiofarmakum by na budúci rok mal schváliť Štátny úrad pre kontrolu liečiv a po komplikovanom administratívnom procese by sa k pacientom mohlo dostať na konci roka 2016.