Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia UNESCO a veda

Európska noc výskumníkov prinesie fanúšikom vedy experimenty online

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AFP-Thibault Savary

V rámci sprievodného podujatia Veda bez hraníc budú mať pripojení účastníci možnosť nielen sledovať prednášky, ale sa aj prednášajúcich opýtať na veci, ktoré ich zaujímajú

Bratislava 27. novembra (TASR) - Európska noc výskumníkov prinesie aj tento rok žiakom a fanúšikom vedy experimenty a prednášky, avšak v online priestore. Podujatie sa uskutoční v piatok od 9.00 do 21.45 h, uvádza sa na webe Noci výskumníkov.

"Pripravené experimenty, prednášky a diskusie majú spestriť dištančné vzdelávanie nielen samotným žiakom, ale pomôcť aj učiteľom a rodičom žiakov vniesť zmeny do denného vzdelávania detí," vysvetlil Daniel Straka, riaditeľ občianskeho združenia Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové organizácie. Program pre deti a nadšencov vedy sa začne o 9.00 h na webe www.nocvyskumnikov.sk ukážkou pokusov Kláry Velmovskej z Univerzity Komenského v Bratislave. Deti sa počas rôznych prednášok dozvedia nielen to, prečo sa lopta nemusí kotúľať z kopca, ale aj zaujímavosti zo života hmyzu.

"Online experimenty budú počas dňa doplnené aj sériou prednášok, v rámci ktorých sa dozvie verejnosť viac o histórii Egypta, kvantových technológiách, ale aj o chémii vôní. Spolu so slovenskými expertmi priblížime, za čo boli tento rok udelené Nobelove ceny. Všetky prezentácie budú sprevádzané hologramami a 3D efektmi, ktoré sme na Slovensku ešte nemali možnosť vidieť,"
priblížila program projektová manažérka Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové organizácie Martina Šinková. Organizátori v priebehu posledných týždňov rozdistribuovali aj vedecké STEM sety na viac ako 200 škôl po celom Slovensku. S nimi si budú môcť žiaci v školách vyskúšať pokusy z biológie a fyziky, ale sa aj v rámci spoločenskej hry zahrať na výskumníkov.

V rámci sprievodného podujatia Veda bez hraníc budú mať pripojení účastníci možnosť nielen sledovať prednášky, ale sa aj prednášajúcich opýtať na veci, ktoré ich zaujímajú. "Kontakt s vedou je, nielen v takto náročnom období, pre budúci rozvoj záujmu detí o vedu mimoriadne dôležitý. Keďže tento rok nie je možné sa s vedcami stretnúť, aspoň touto cestou chceme pripojeným žiakom umožniť pýtať sa na všetko, čo ich zaujíma," dodal Straka.