Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia UNESCO a veda

Friedrich William Herschel objavil planétu Urán vlastným ďalekohľadom

Friedrich William Herschel Foto: Wikipédia

Starovekí astronómovia Urán nepovažovali za planétu, ale za hviezdu, kvôli jeho pomalej rýchlosti a nízkej jasnosti. Herschel objavením Uránu posunul známe hranice slnečnej sústavy.

Londýn/Bratislava 13. marca (TASR) - Britský astronóm nemeckého pôvodu Friedrich William Herschel objavil planétu Urán 13. marca pred 235 rokmi.

Starovekí astronómovia Urán nepovažovali za planétu, ale za hviezdu, kvôli jeho pomalej rýchlosti a nízkej jasnosti. Friedrich William Herschel objavením Uránu v roku 1781 prvýkrát v modernej dobe posunul známe hranice slnečnej sústavy.

Potomok muzikantskej rodiny z nemeckého Hannoveru sa do Veľkej Británie dostal v mladosti ako člen vojenskej kapely. Ovládal hru na rôzne hudobné nástroje, hudbu skladal i vyučoval a vystupoval na úspešných súkromných koncertoch.

Herschelov záujem o astronómiu sa datuje približne od roku 1773, kedy si zaobstaral potrebné knihy a kúpil si aj prvý ďalekohľad. Pozorovanie ním ho však neuspokojovalo, rozhodol sa preto zostrojiť vlastný inštrument, kvôli ktorému sa pustil do leštenia šošoviek a zrkadiel. Postupom času sa stal najlepším konštruktérom zrkadlových ďalekohľadov svojej doby.

V roku 1781 pri pozorovaní oblohy pomocou svojho ďalekohľadu zaznamenal jasný objekt, o ktorom sa domnieval, že je kométou. Výpočty a merania, ktoré následne uskutočnil však potvrdili, že ide o planétu. Herschel nazval objekt na počesť panovníka Georgium sidus, neskôr sa zaužívalo pomenovanie Urán podľa gréckeho boha nebies Urana.

Planéta Urán bola známa aj predtým. Astronómovia však predpokladali, že je malou hviezdou. V katalógu (Catalogus Brittannicus) z roku 1725 bol Urán zaznamenaný ako hviezda pod číslom 34. Podľa historikov prišlo k "objavu" tejto hviezdy – planéty viac ako 19-krát. Príbeh je príkladom toho, že vedci často objavujú už raz objavené.

Friedrich William Herschel pokračoval v skúmaní nočnej oblohy a v katalogizovaní svojich objavov až do svojej smrti 25. augusta 1822. Dožil sa 84 rokov.

Podrobný prieskum planéty Urán vykonala v roku 1987 kozmická sonda Voyager 2. V septembri 2003 objavili experti z amerického Národného úradu pre vesmír a letectvo (NASA) pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu vo vzdialenosti 2,8 miliárd kilometrov od Zeme dva doteraz najmenšie mesiace planéty Urán. Pre mesiac, prirodzenú družicu planét, bol v minulosti zaužívaný názov trabant.