Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia UNESCO a veda

Ľadového muža Ötziho objavili pred 25 rokmi

V roku 1991 v ľadovci Similaun v Tirolskom údolí Ötztal (Rakúsko) objavili mŕtvolu človeka (známeho ako Ötzi), o ktorej sa neskôr zistilo, že je stará 5300 rokov. Foto: TASR

Manželia Erika a Helmut Simonovci z Norimbergu pri svojom príchode do Álp na jeseň 1991 určite netušili, že počas svojho pobytu urobia výnimočný objav.

Bolzano/Bratislava 19. septembra (TASR) - V pondelok 19. septembra uplynie 25 rokov od senzačného nálezu "ľadového muža" Ötziho.

Manželia Erika a Helmut Simonovci z Norimbergu pri svojom príchode do Álp na jeseň 1991 určite netušili, že počas svojho pobytu urobia výnimočný objav. Na svojej prechádzke 19. septembra 1991 náruživí amatérski horolezci uvideli vyčnievať z ľadu "čosi hnedé". Ľadovec Schnalsal v Ötztalských Alpách vydal svoje tajomstvo - múmiu človeka. Najskôr sa zdalo, že človek sa do ľadového zovretia dostal niekedy okolo roku 1500. Záverečná správa podrobného výskumu talianskych a rakúskych vedcov však vyvolala senzáciu - ukázalo sa, že "ľadový muž" Ötzi - ako ho pomenovali podľa miesta nálezu - žil v dobe okolo 3300 rokov pred n.l. Stal sa tak vážnym súperom egyptskej múmie Ginger, považovanej za najstaršiu známu ľudskú múmiu na svete a vydal nesmierne vzácne svedectvo o živote Európanov v dobe medenej.

Nález podrobne preskúmali talianski odborníci v talianskom Miláne a dôkladnou analýzou DNA dokázali, že Ötzi bol priamym predkom ľudí žijúcich v nehostinných Alpách, v pohraničnej oblasti Rakúska a Talianska. Pri jeho tele sa našiel aj luk a tulec s 12 šípmi ako aj kresadlo na založenie ohňa.

Ľadový muž Ötzi mal v čase svojej smrti asi 40 rokov, bol tmavovlasý. Na chrbte a na rukách mal tetovanie, bol oblečený v koženom odeve s kapucňou, obuté mal kožené čižmy vystlané slamou. V koženom vrecku mal uhlíky, ktoré mohli byť horúce, aby ho chránili pred zimou. Jeho múmia bola vysoká 159 cm a vážila 11,5 kilogramu. Podľa odhadu vedcov bol muž z ľadu vysoký asi 164 cm a vážil okolo 50 kg.

O príčinách jeho smrti vedci stále diskutujú. Časť z nich sa domnieva, že Ötziho prenasledoval nepriateľ a na úpätí hory prišlo k súboju, v ktorom ho zranili. Röntgenové snímky dokázali, že Ötzi mal zlomené rameno a niekoľko poranení hlavy. V blízkosti lopatky objavili vedci časť vystreleného šípu. Profesor Horst Seidler z Viedenského inštitútu pre antropológiu sa domnieva, že práve vystrelený šíp mohol byť dôvodom úmrtia. Strela síce nezasiahla životne dôležité orgány, vyvolala však masívne krvácanie, šok a silné bolesti. Pravdepodobne sa už nikdy nedozvieme, či išlo o pokus o vraždu, vybavovanie si vzájomných účtov medzi členmi jednotlivých kmeňov alebo čosi iné.

Vedci taktiež poopravili informáciu o stravovacích návykoch Praeurópana. Ötzi nebol vegetariánom, analýza obsahu jeho tráviaceho traktu ukázala, že konzumoval aj mäso. Vedcom sa tiež 2. mája 2012 podarilo z jeho tela izolovať doposiaľ najstaršie vzorky ľudskej krvi. Nemeckí a talianski experti pomocou veľmi presného mikroskopu skúmali tkanivo odobraté z rany po šípe, a tiež z tržnej rany na jeho pravej ruke. Získali pritom doteraz najstaršie vzorky červených krviniek.

Nález "ľadového muža" Ötziho je vystavený v múzeu archeológie v Južnom Tirolsku v Bolzane v severnom Taliansku.

Nálezca Ötziho, horolezec Helmut Simon prišiel o život v rakúskych Alpách v októbri 2004.