Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. máj 2025Meniny má Hermína
< sekcia UNESCO a veda

Hudba a ľudská reč mohli vzniknúť ako dôsledok vzpriamenej chôdze

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Rytmické kroky matiek ovplyvňujú aj deti v maternici ešte pred ich narodením.

Oslo/Washington 11. apríla (TASR) – Rytmické, hudobné a rečové schopnosti sa u ľudí pravdepodobne vyvinuli ako dôsledok vzpriamenej chôdze, uvádza nová štúdia. TASR informuje na základe správy žurnálu Current Anthropology a portálu Phys.org.

„Kroky pri kráčaní vzpriamene vytvárajú rytmickejšie a predvídateľnejšie zvuky pohybu ako štvornohý pohyb našich najbližších žijúcich príbuzných, šimpanzov, ktoré sa po šelestiacich vetvách stromov pohybujú nepravidelnými krokmi,“ uvádza lekár a výskumník Matz Larsson z Örebro universitet (ORU) vo Švédsku. Štúdiu vypracoval spolu s Dean Falkovou, profesorkou antropológie na Floridskej štátnej univerzite (FSU). Publikovaná bola v aprílovom čísle vedeckého žurnálu Current Anthropology.

Dvaja ľudia držiaci krok majú dostatok príležitostí započúvať sa do zvukov okolia. Ak svoje kroky synchronizujú, nastáva medzi nimi ticho. Mozog dokáže zvuky krokov spojiť a oddeliť ich od zvukov okolia, takže si skôr všimnú blížiaceho sa predátora alebo nepriateľa.

Rytmické kroky matiek ovplyvňujú aj deti v maternici ešte pred ich narodením. Normálne tempo chôdze je podľa portálu Phys.org 120 krokov za minútu, čo je rovnaké tempo ako má mnoho hudobných skladieb. Pohyb do rytmu krokov aktivuje propriocepčný systém tela, ktorý na základe sluchových, rovnovážnych a hmatových vnemov neustále umožňuje vnímať vlastnú polohu a pohyb v prostredí.

Deti v maternici vnímajú i tep srdca, ten však stimuluje iba ich sluch. V porovnaní s krokmi je tiež výrazne pomalší, pretože dosahuje iba približne 70 úderov za minútu a menej pripomína hudbu. Upokojujúci vplyv kolísania na deti môže byť podľa Larssona spôsobený tým, že pripomína pohyb matiek počas tehotenstva.

Falková skúmala detské džavotanie – rytmický a takmer hudobný spôsob komunikácie dospelých s bábätkami. Keď sa ľudia začali pohybovať vzpriamene, deti prišli o možnosť udržiavať telesný kontakt s matkou, pretože sa už nemohli držať jej srsti.

Podľa Falkovej výskumu presne takto vzniklo džavotanie – ako náhrada fyzického spojenia rodičov a detí. Mohlo to tiež stimulovať vývoj hudby a reči,“ dodáva Larsson.

„Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že beh a prechádzky podporujú tvorivosť a môžu sa počas nich objaviť nové myšlienky. Prechádzka s iným človekom zase podporuje výmenu myšlienok,“ pokračuje Larsson. Spôsob zrodu ľudského zmyslu pre rytmus mu vnukol jeho syn.

„Môj syn Filip má Downov syndróm a miluje hudbu. Má zvláštny zmysel pre rytmus a rád so mnou zlaďuje krok. Zvuky tvorené našou chôdzou nahrádzajú reč – prestane používať slová a začne znakovať. Filip ma prinútil myslieť nekonvenčne,“ uzatvára vedec.

Prezident: Európa čelí výzve získať líderstvo v zavádzaní technológií

Slovenská hlava štátu zároveň vyzvala prítomných zástupcov startupov, aby sa nebáli ísť vlastnou cestou, prekračovali hranice a tvorili produkty, ktoré menia svet k lepšiemu.

- O vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska. Uviedol to v meste Pécs v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

- Dres Kanady si na majstrovstvách sveta v Štokholme a Herningu oblečie aj brankár Marc-Andre Fleury. Štyridsaťročný veterán ukončil po tejto sezóne svoju kariéru v NHL, v ktorej odohral 21 sezón za Pittsburgh, Vegas, Chicago a naposledy za Minnesotu.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu. Urobil tak v poslednom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským pred tým, ako ho v utorok nahradí na poste kancelára Friedrich Merz (CDU).

- Americký prezident Donald Trump po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza. Uviedol to predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

- Najmenej traja ľudia zahynuli po tom, ako sa neďaleko mesta San Diego v americkom štáte Kalifornia prevrátila menšia loď.

- Európa dnes čelí výzve nielen zachovať si svoju pozíciu v oblasti výskumu, ale predovšetkým získať nové líderstvo v zavádzaní technológií do praxe. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas startupovej taliansko-slovenskej konferencie LIFTT v Turíne.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyhlásila, že dá 1000 dolárov a zaplatí cestu nelegálnym migrantom, ktorí sa „sami deportujú“ späť do svojej domovskej krajiny.

- Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil svoju rezignáciu. Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

- Finančná správa (FS) SR na svojom portáli sprístupnila pre platiteľov transakčnej dane „oznámenie o dani z finančných transakcií“.

- Osobitné rokovanie vlády SR o problémoch automobilového priemyslu na Slovensku by sa mohlo uskutočniť začiatkom júla tohto roku. Uviedol to na sociálnej sieti predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) k rokovaniu so zástupcami automobilového sektora.

- Český premiér Petr Fiala prijal na Úrade vlády ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas oficiálnej návštevy v Českej republike.

- Návrh predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti jeho vládneho zlepenca. Uviedol to predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska (PS) Martin Dubéci.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) chce v júni predstaviť koncept opatrení na stabilizáciu ľudských zdrojov v zdravotníctve. Materiál by chcel na rokovanie vlády predložiť ešte tento rok.

- Holandsko si v pondelok pripomenulo 80. výročie oslobodenia spojeneckými vojskami spod okupácie nacistickým Nemeckom.

- Predstavitelia bloku kresťanských strán CDU/CSU a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v pondelok v Berlíne podpísali koaličnú dohodu.

- Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

- Slovensko si za prvé štyri mesiace roka požičalo prostredníctvom predaja štátnych dlhopisov viac ako 6,5 miliardy eur. V apríli pribudli pôžičky za 645 miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej mesačnej správy Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Ruskí vojnoví blogeri tvrdia, že ukrajinské sily v pondelok podnikli útoky v ruskej Kurskej oblasti. Ukrajinci podľa blogerov útočili raketami a so špeciálnymi vozidlami prešli cez mínové polia v tejto pohraničnej oblasti.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu zákona o neziskových organizáciách. Vyplýva to z vyjadrenia odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR pre TASR.