Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. máj 2025Meniny má Hermína
< sekcia UNESCO a veda

Slovenská astrobiologička je v užšom výbere na let okolo Mesiaca

Michaela Musilová, archívna snímka. Foto: TASR/Marko Erd

Musilová pôsobí ako riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji.

Honolulu/Bratislava 12. apríla (TASR) – Japonský miliardár Jusaku Maezava v marci spustil prihlasovací proces pre osem civilistov, s ktorými sa vydá na let okolo Mesiaca plánovaný na rok 2023. Zo zhruba milióna záujemcov z celého sveta do užšieho výberu postúpilo iba pár tisíc. Jednou z nich je aj slovenská astrobiologička Michaela Musilová. Pre TASR uviedla, že jej hlavným cieľom ako členky posádky by bola popularizácia vedy a výskumu.

"Misia programu dearMoon má byť let okolo Mesiaca ďalej, než kedy človek v minulosti letel. Prihlásila som sa, pretože sa mi páčil nápad Maezavu zobrať so sebou ľudí, ktorí sú kreatívni a chcú pomáhať ďalším ľuďom. Je to tak skvelá možnosť, ako sa zapojiť do nového typu vesmírnych misií, ktoré sú vedené cez súkromný sektor a nielen cez vesmírne agentúry, ako to bolo donedávna," povedala.

Maezava (45) sa v roku 2018 prihlásil ako prvý pasažier, ktorý využije súkromný let okolo Mesiaca vesmírnou loďou americkej spoločnosti SpaceX. Podnikateľ kúpil všetky miesta na palube a oznámil svoje plány na výber ôsmich pasažierov. Ľudská posádka sa k Mesiacu vydá prvýkrát od poslednej misie Apollo v roku 1972.

Musilová uviedla, že ak by ju do posádky vybrali, na misiu by sa pokúsila zobrať aspoň jeden vedecký experiment. "Najradšej by som viedla astrobiologický výskum spojený s prežitím rôznych organizmov v extrémnom vesmírnom prostredí," vysvetlila s tým, že jej hlavným cieľom misie by bola popularizácia vedy, výskumu a všetkého spojeného s vesmírom.

"Bolo by to v duchu hlavného cieľa programu dearMoon priniesť kreatívnych ľudí do vesmíru, ktorí zároveň chcú svoje skúsenosti zdieľať s ďalšími a pomôcť im. V rámci takýchto aktivít by som vytvorila rôzne druhy umenia vo vesmíre, písala by som články, nahrala rôzne vzdelávacie a umelecké videá," spresnila. Vo vesmíre by aj rada tancovala a spievala, keďže je to podľa nej niečo, čo "spája mnoho ľudí po celom svete".

Musilovú čaká ešte pohovor, výberový proces by mal skončiť v máji. Dúfa, že okrem vzťahu k umeniu jej pomôže aj to, že viedla skoro 30 rôznych simulovaných vesmírnych misií. Takisto verí, že výhodou by mohla byť aj jej vášeň pre popularizáciu ako písanie článkov pre web Space.com, množstvo prednášok, ktoré robí každý rok, či nedávne vydanie knihy o jej živote Žena z Marsu.

Ako podotkla, v blízkej budúcnosti je zmienená misia zatiaľ jediná možnosť, aby sa mohla dostať do vesmíru. Slovenskí občania sa totiž nemôžu hlásiť do výberu astronautov, ktorý momentálne organizuje Európska vesmírna agentúra (ESA).

"Slovensko by muselo byť aspoň pridruženým členom ESA, aby sme mali takúto možnosť," vysvetlila pre TASR s tým, že Slovensko by sa malo stať pridruženým členom ESA koncom budúceho roka. V budúcnosti tiež zvažuje hlásiť sa do výberu astronautov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ak sa jej podarí získať americké občianstvo.

Musilová pôsobí ako riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji. Momentálne organizuje a vedie simulované misie na Mesiac a Mars v spolupráci s NASA, ESA a ďalšími organizáciami z celého sveta. Najbližšie ju čaká simulovaná "marťanská" misia počas plavby na mori, kde bude veliteľkou. "Ide o náročnejší typ simulovanej misie, keďže nám budú hroziť rôzne nebezpečenstvá a namiesto simulovaných skafandrov budeme mať pri ponoroch potápačskú výstroj," doplnila astrobiologička, ktorá na Slovensku zároveň pôsobí ako hosťujúca profesorka na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU.

Prezident: Európa čelí výzve získať líderstvo v zavádzaní technológií

Slovenská hlava štátu zároveň vyzvala prítomných zástupcov startupov, aby sa nebáli ísť vlastnou cestou, prekračovali hranice a tvorili produkty, ktoré menia svet k lepšiemu.

- O vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska. Uviedol to v meste Pécs v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

- Dres Kanady si na majstrovstvách sveta v Štokholme a Herningu oblečie aj brankár Marc-Andre Fleury. Štyridsaťročný veterán ukončil po tejto sezóne svoju kariéru v NHL, v ktorej odohral 21 sezón za Pittsburgh, Vegas, Chicago a naposledy za Minnesotu.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu. Urobil tak v poslednom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským pred tým, ako ho v utorok nahradí na poste kancelára Friedrich Merz (CDU).

- Americký prezident Donald Trump po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza. Uviedol to predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

- Najmenej traja ľudia zahynuli po tom, ako sa neďaleko mesta San Diego v americkom štáte Kalifornia prevrátila menšia loď.

- Európa dnes čelí výzve nielen zachovať si svoju pozíciu v oblasti výskumu, ale predovšetkým získať nové líderstvo v zavádzaní technológií do praxe. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas startupovej taliansko-slovenskej konferencie LIFTT v Turíne.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyhlásila, že dá 1000 dolárov a zaplatí cestu nelegálnym migrantom, ktorí sa „sami deportujú“ späť do svojej domovskej krajiny.

- Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil svoju rezignáciu. Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

- Finančná správa (FS) SR na svojom portáli sprístupnila pre platiteľov transakčnej dane „oznámenie o dani z finančných transakcií“.

- Osobitné rokovanie vlády SR o problémoch automobilového priemyslu na Slovensku by sa mohlo uskutočniť začiatkom júla tohto roku. Uviedol to na sociálnej sieti predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) k rokovaniu so zástupcami automobilového sektora.

- Český premiér Petr Fiala prijal na Úrade vlády ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas oficiálnej návštevy v Českej republike.

- Návrh predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti jeho vládneho zlepenca. Uviedol to predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska (PS) Martin Dubéci.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) chce v júni predstaviť koncept opatrení na stabilizáciu ľudských zdrojov v zdravotníctve. Materiál by chcel na rokovanie vlády predložiť ešte tento rok.

- Holandsko si v pondelok pripomenulo 80. výročie oslobodenia spojeneckými vojskami spod okupácie nacistickým Nemeckom.

- Predstavitelia bloku kresťanských strán CDU/CSU a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v pondelok v Berlíne podpísali koaličnú dohodu.

- Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

- Slovensko si za prvé štyri mesiace roka požičalo prostredníctvom predaja štátnych dlhopisov viac ako 6,5 miliardy eur. V apríli pribudli pôžičky za 645 miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej mesačnej správy Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Ruskí vojnoví blogeri tvrdia, že ukrajinské sily v pondelok podnikli útoky v ruskej Kurskej oblasti. Ukrajinci podľa blogerov útočili raketami a so špeciálnymi vozidlami prešli cez mínové polia v tejto pohraničnej oblasti.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu zákona o neziskových organizáciách. Vyplýva to z vyjadrenia odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR pre TASR.