Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 29. apríl 2025Meniny má Lea
< sekcia UNESCO a veda

MARS NA NOČNEJ OBLOHE: Nastali veľmi dobré podmienky na pozorovanie

Na snímke planéta Mars. Foto: TASR

Mars je po Merkúre druhá najmenšia planéta slnečnej sústavy.

Bratislava 14. januára (TASR) – Mars, Červená planéta a štvrtá planéta slnečnej sústavy. Odpradávna pútal pozornosť ľudí pozorujúcich nočnú oblohu. Mars sa práve v týchto dňoch nachádza v opozícii, čo prináša veľmi dobré podmienky na jej pozorovanie na nočnej oblohe. TASR prináša textový výber najzaujímavejšieho o tejto planéte.

Mars je po Merkúre druhá najmenšia planéta slnečnej sústavy. Patrí medzi terestrické (Zemi podobné) planéty, hoci je výrazne menší ako domovská planéta ľudstva – podľa amerického Národného ústavu pre letectvo a vesmír (NASA) je jeho priemer 6779 kilometrov, približne 53 percent priemeru Zeme.

Deň na Marse trvá 24,6 hodiny. Slnko obieha vo vzdialenosti 1,5 astronomickej jednotky, čo znamená, že jeho vzdialenosť od Slnka je o polovicu väčšia ako vzdialenosť Zeme a hviezdu obehne za 687 dní. Jeho povrch má červený nádych, pretože ho pokrýva oxid železitý.

Zem v mnohých ohľadoch zdoláva Mars, Červená planéta však svoju modrú sestru predčí minimálne v jednej veci – počte mesiacov. Okolo Marsu obiehajú dva prirodzené mesiace nepravidelného tvaru – Phobos a Deimos. O ich pôvode sa dlhodobo diskutuje a uvádzajú sa možnosti, že mesiace mohli byť v minulosti kométami zachytenými gravitáciou Červenej planéty. Ďalšou možnosťou je, že ide o dve časti pôvodne jedného telesa, ktoré roztrhla gravitácia Marsu. Iná hypotéza predpokladá, že oba mesiace vznikli po veľkom náraze do planéty podobne ako Mesiac. Fobos má však iné zloženie ako Mars, tento spôsob vzniku oboch telies je preto nepravdepodobný.

Množstvo teórií o pôvode marťanských mesiacov je dôkazom živého záujmu o toto vesmírne teleso a siaha hlboko do minulosti. Mars pozorovali a zaznamenali už starovekí Egypťania v druhom tisícročí p.n.l., hoci v tom čase tento nebeský objekt nenazývali Mars, ale Horus horizontu a neskôr Horus Červený. Starovekí Babylončania vytvorili aritmetické tabuľky, ktoré im umožňovali presne predpovedať polohu Marsu v budúcnosti. Pozorovali ho i starovekí Číňania a Gréci. Helénski astronómovia na vysvetlenie jeho pohybu po oblohe vytvorili geocentrický model. Neskôr, v 16. storočí, ho nahradil heliocentrický model poľského astronóma Mikuláša Kopernika.

Prvenstvo v pozorovaní Marsu teleskopom patrí, rovnako ako pri Venuši, florentskému polyhistorovi Galileovi Galileimu – "objavil" ju v roku 1610 a Červenú planétu odvtedy prakticky neustále skúmali astronómovia. V roku 1840 vďaka tomu vznikla prvá hrubá mapa jeho povrchu, ktoré sa odvtedy výrazne a neustále zlepšovali.

Koncom 19. storočia sa astronómovia domnievali, že v atmosfére Marsu objavili stopy vody. Percival Lowell, ktorý sa štúdiu Marsu venoval na prelome 19. a 20. storočia. V troch publikovaných knihách tvrdil, že na povrchu Marsu objavil sieť kanálov na prívod vody z polárnych čiapok do ostatných častí planéty, čím v povedomí vtedajšej verejnosti ešte viac spopularizoval predstavu existencie života na Marse. Aj keď ďalší vedecký výskum existenciu kanálov vyvrátil, ukázalo sa, že na Marse voda kedysi skutočne tiekla.

Geofyzici objavili pod povrchom Marsu oceán, v ktorom by mohol byť život. Voda je však príliš hlboko a v súčasnosti k nej nemožno preniknúť, pretože sa nachádza približne 11,5 až 20 kilometrov pod vonkajšou kôrou červenej planéty. Množstvo objavenej vody by ale údajne stačilo na zaliatie povrchu Marsu oceánom hlbokým približne 1,6 kilometra.

Prítomnosť vody odhalili vedci na základe údajov, ktoré v rokoch 2018 až 2022 zozbierala planetárna sonda InSight amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Štúdiu s výsledkami skúmania zverejnili 12. augusta 2024 v odbornom žurnále PNAS. Výsledky štúdie vyvracajú teóriu o tom, že marťanské oceány sa kedysi vyparili do vesmíru, a potvrdzujú teóriu, že voda zamierila opačným smerom – pod povrch planéty.

Misia InSight je iba jedným z množstva dôkazov mimoriadne intenzívneho vedeckého záujmu o túto planétu. Ďalšími dôkazmi sú nielen úspešné a neúspešné sondy skúmajúce povrch Marsu z jeho obežnej dráhy od druhej polovice 20. storočia, ale tiež šesť vozidiel (roverov), ktoré ho úspešne skúmali počas uplynulých takmer 30 rokov. Prvým bol rover Pathfinder, ktorý na Marse pristál v rámci misie Sojourner 4. júla 1997. V súčasnosti sú na povrchu Marsu aktívne dva rovery – Curiosity a Perseverance.

Mars je považovaný za kandidáta na kolonizáciu ľuďmi, čo vysvetľuje jeho intenzívne vedecké skúmanie. Výskumné misie a prípadných kolonistov však môžu ohroziť asteroidy. Tie predstavujú nebezpečenstvo aj pre Zem, tú však chráni hustá atmosféra, v ktorej veľká väčšina z nich zhorí. Portál Space.com uvádza, že atmosféra Marsu je až 100-násobne redšia ako atmosféra Zeme, na povrch Červenej planéty preto môže dopadnúť výrazne väčšie množstvo telies z vesmíru.

Príkladom nebezpečenstva hroziaceho od asteroidov môže byť "vianočný darček" zaznamenaný pristávacím modulom sondy Mars InSight. Sonda 24. decembra 2021 zaznamenala otrasy pôdy (marsotrasenie) s magnitúdou 4,0 spôsobené dopadom meteoritu.

Mars, rovnako ako iné planéty, stimuloval nielen vedecký záujem ľudstva, ale aj jeho fantáziu a vstúpil tak aj do jeho umeleckej tvorby – napríklad spisovateľ Edgar Rice Burroughs preslávený autorstvom kníh o Tarzanovi, na Mars zasadil cyklus svojich románov a poviedok o Johnovi Carterovi, kým autor H. G. Wells v románe Vojna svetov z roku 1898 opísal fiktívnu inváziu Marťanov na Zem. Mars zohral významnú úlohu napríklad aj v sérii videohier Mass Effect od herného štúdia BioWare.

Dátum prípadnej kolonizácie Červenej planéty ľuďmi je zatiaľ vo hviezdach, isté však je, že Mars bude aj naďalej fascinovať odbornú i širokú verejnosť.

Peter Pellegrini: Musíme bojovať proti preregulovanosti v EÚ

Slovenský prezident poukázal na to, že krajiny Trojmoria tvoria takmer štvrtinu obyvateľov EÚ, tretinu jej územia a zaznamenávajú rýchly hospodársky rast v porovnaní so zvyškom Únie.

,aktualizované 

- Trnavskí policajti v utorok v ranných hodinách zasahovali pri dopravnej nehode na diaľnici D1. V smere od Trnavy na Bratislavu, v blízkosti čerpacej stanice pri obci Zeleneč, tu došlo k zrážke šiestich vozidiel.

- V bratislavských Vajnoroch na pozemkoch ministerstva obrany by sa mala vybudovať nová Národná nemocnica Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

- Končiaci poľský prezident Andrzej Duda v utorok vyhlásil, že Iniciatívu Trojmoria odovzdáva svojim nástupcom a vyjadril dôveru, že budú pokračovať v jej posilňovaní.

- Príjem z transakčnej dane do štátneho rozpočtu by mohlo nahradiť vyššie zdanenie bánk, automobiliek a obchodných reťazcov. V utorok to vo videonahrávke zaslanej médiám uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý).

- Slovenský prezident Peter Pellegrini vo Varšave v utorok vyzval na boj proti preregulovanosti na európskej úrovni.

- Európsky policajný úrad (Europol) v utorok oznámil, že vytvára mnohonárodnú policajnú jednotku, ktorá bude bojovať s rastúcim problémom verbovania maloletých kriminálnymi organizáciami na páchanie násilných trestných činov.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR chce zaviesť povinné prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do materskej školy (MŠ) postupne od štyroch rokov a následne od troch rokov.

- Svetoví lídri reagujú na víťazstvo kanadskej Liberálnej strany (LPC) premiéra Marka Carneyho v pondelňajších predčasných parlamentných voľbách.

- Kanadský premiér Mark Carney v utorok v Ottawe ohlásil víťazstvo svojej Liberálnej strany (LPC) v predčasných parlamentných voľbách.

- Rusko aj Ukrajina sa v utorok znovu navzájom obvinili z nočných leteckých útokov. Podľa ukrajinských úradov pri ruských náletoch na Dnepropetrovskú oblasť zomrelo 12-ročné dievča. Moskva informovala, že zostrelila 91 ukrajinských dronov,

- Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval. Píšu o tom britské noviny Financial Times.

- Slovenský hokejista Dalibor Dvorský sa pripojí k slovenskému tímu v príprave na majstrovstvá sveta vo Švédsku a Dánsku. Pre 19-ročného útočníka to bude prvý šampionát elitnej kategórie. O jeho účasti informoval generálny manažér slovenského tímu Miroslav Šatan.

- Štyria ľudia vo veku od štyroch do 18 rokov prišli v pondelok o život v mestečku Chatham v americkom štáte Illinois, kde auto narazilo do budovy školskej družiny YNOT After School Camp. Niekoľko ďalších zranených previezli do nemocnice.

- Liberálna strana (LPC) premiéra Marka Carneyho sa stala víťazom pondelňajších predčasných parlamentných volieb v Kanade, čím si zabezpečila ďalšie funkčné obdobie. Druhí skončili konzervatívci (CPS) Pierra Poilievra.

- Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.

- V súvislosti s masívnym výpadkom prúdu vyhlásili v pondelok v Španielsku núdzový stav. Oznámilo to tamojšie ministerstvo vnútra s tým, že tento stav sa bude vzťahovať na regióny, ktoré o to požiadajú. TASR o tom informuje podľa portálu Sky News.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v telefonáte s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom uviedol, že Spojené štáty sú odhodlané pracovať na ukončení „nezmyselnej“ vojny na Ukrajine.

- Muža, ktorý na pouličnom festivale v kanadskom meste Vancouver autom typu SUV vrazil do skupiny ľudí, v pondelok obvinili z viacnásobnej vraždy.

- Masívny výpadok prúdu, ktorý v pondelok hlásia z Portugalska i Španielska a nakrátko postihol aj časť Francúzska, mohol spôsobiť zriedkavý atmosférický jav, pričom trvať by mohol aj týždeň.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 22,5 percenta hlasov, za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 20,5 percenta voličov.