Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia UNESCO a veda

Marsonautka Musilová ide na misiu NASA, bude mať slovenského pomocníka

Prezentácia osemmesačnej NASA vedenej simulovanej misie na Mars, na ktorú bola vybraná predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Michaela Musilová (uprostred), dekan FEI STU Miloš Oravec (vpravo) a konateľ RoboTech Vision s.r.o. Peter Pásztó (vľavo). V Bratislave, 30. januára 2018. Foto: TASR - Marko Erd

Musilová by chcela na misiu dostať čo najviac slovenských experimentov a zapojiť tak aj našich študentov. Ak by niekto vymyslel experiment, mohli by jej ho priniesť v rámci zásobovacích misií.

Bratislava 30. januára (TASR) - Slovenská marsonautka a predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Michaela Musilová mieri na ďalšiu simulovanú misiu na Mars. Tentoraz bude na Havaji na sopke Mauna Loa a je vedená NASA. Má preveriť psychickú odolnosť posádky. Začne sa 15. februára a potrvá osem mesiacov. Musilová si tam berie posilu, robot rover vyvinutý na Slovensku. Bude jej pomáhať s geologickým výskumom. Do misie sa Musilová pokúsi zapojiť aj slovenských študentov.

"Rover pôjde do terénu robiť geologický výskum. Plánujem tam zbierať vzorky. V tom mi bude pomáhať rover, budú to ťažké geologické vzorky," povedala na tlačovej konferencii v Bratislave. Okrem geologických experimentov bude robiť Musilová aj tie biologické. V skleníkoch bude pestovať rastliny. "Opäť budem niečo pestovať, čerstvú stravu pre astronautov," uviedla Musilová, ktorej bude na misii chýbať slnko. Neteší ju ani hygiena, s ktorou bude v extrémnych podmienkach problém.

Misia má preveriť psychickú odolnosť posádky, ktorá bude v malom domčeku odrezaná od sveta. "Budeme tam existovať ako astronauti na vesmírnej stanici," poznamenala. Posádka bude mať obmedzené zásoby jedla aj vody, sprchovať sa bude môcť iba osem minút raz za týždeň. Zrejme ju čakajú zaťažkávacie skúšky ako napríklad oznámenie o úmrtí blízkej osoby v situácii, čo si posádka nebude môcť preveriť. "Chcú nás potlačiť na hranicu našej komfortnej zóny. Chcú tak predísť tomu, aby sa v posádke potom ľudia pohádali," vysvetlila.

Piati členovia posádky z Austrálie, Británie, Kórey a Slovenska prešli prísnym výberom. Vybrali ich z tisícok ľudí z celého sveta. Hľadali ľudí, ktorí spĺňajú astronautské kritériá, uchádzači prechádzali psychologickými aj stresovými testami. "Napríklad sme mali dve minúty na vyriešenie problému," uviedla. Absolvovali aj pohovory. Pôvodne ich malo byť šesť, ale jeden člen napokon vypadol. V posádke nie je zástupca USA, hoci je misia vedená NASA.

Musilová by chcela na misiu dostať čo najviac slovenských experimentov a zapojiť tak aj našich študentov. Ak by niekto vymyslel experiment, mohli by jej ho priniesť v rámci zásobovacích misií. "Mojím cieľom bolo vziať čo najviac slovenských projektov, vedeckých, technických a zameraných na popularizáciu a vzdelávanie," uviedla Musilová.



Plán je napríklad prinášať prednášky zo simulovanej misie. "Mohlo by ich byť niekoľko, povedzme každý mesiac jedna. Prednášané by boli našim študentom a tým by mali silný kontakt s kozmickým inžinierstvom a so samotnou misiou," povedal dekan Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Miloš Oravec. "Popularizačnými vzdelávacími aktivitami chceme prilákať ďalších mladých ľudí k nám a snáď sa z toho vybuduje niečo väčšie a bude viac vesmírnych aktivít na Slovensku," doplnila Musilová.

Prezentácia osemmesačnej NASA vedenej simulovanej misie na Mars, na ktorú bola vybraná predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Michaela Musilová. Na snímke vesmírny rover firmy RoboTech Vision s.r.o., ktorý bude sprevádzať Michaelu Musilovú na jej misii. V Bratislave, 30. januára 2018.
Foto: TASR - Marko Erd


Rovera, ktorý pôjde na misiu, vyvíjajú na Slovensku. Bude k nemu kufrík, vďaka ktorému ho bude ovládať človek. "Vyvíjame ho tak, aby sa dokázal pohybovať v ťažkom teréne," priblížil konateľ firmy RoboTech Vision Peter Pásztó. Robot bude podľa neho snímať sklon, teda na akom kopci išiel, bude tiež vedieť určiť GPS polohu, snímať vzdialenosť prekážok pred ním aj obraz. "Všetky dáta budú ukladané tak, že v nejakých intervaloch sa uloží obraz a k nemu prislúchajúce dáta budú označené," doplnil Pásztó.