Európskeho kultúrneho fóra v Bruseli sa 20. apríla spolu s Mogheriniovou zúčastnili mnohí európski umelci, kultúrni manažéri a tvorcovia kultúrnych politík.
Európskeho kultúrneho fóra v Bruseli sa 20. apríla spolu s Mogheriniovou zúčastnili mnohí európski umelci, kultúrni manažéri a tvorcovia kultúrnych politík. Podujatie bolo príležitosťou na priblíženie pripravovanej Európskej kultúrnej stratégie vo vonkajších vzťahoch EÚ.
Stratégia je spoločnou aktivitou Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) a Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru (DG EAC), ktoré ju predstavia v máji v Európskom parlamente a v Rade EÚ.
Mogheriniová vo svojom hlavnom prejave na Európskom kultúrnom fóre prešla jednotlivými kapitolami tejto stratégie. Dotkla sa tiež nedávneho stretnutia s generálnou riaditeľkou UNESCO Irinou Bokovovou, ako aj partnerstva s UNESCO v záujme ochrany kultúrneho dedičstva.
"Pracujeme s UNESCO, aby sme nastolili rýchly reakčný mechanizmus na ochranu kultúrneho dedičstva" s odkazom na nedávne vytvorenie talianskej pracovnej skupiny odborníkov na kultúrne dedičstvo v rámci celosvetového Združenia pre dedičstvo.
Šéfka európskej diplomacie oznámila tiež plány na novú legislatívu na európskej úrovni zameranú na boj proti pašovaniu kultúrnych artefaktov a starožitností za účelom financovania teroristických aktivít.
Mogheriniová v tejto súvislosti zdôraznila prepojenie kultúry s hospodárskym rozvojom a bezpečnosťou, a predovšetkým skutočnosť, že "kultúra by mala byť jadrom našej zahraničnej politiky, keď Európa jedná so svetom". "Kultúra nám môže pomôcť bojovať a predchádzať radikalizácii, môže tiež povzbudiť hospodársky rast," uviedla Mogheriniová. Môže tiež podľa nej posilňovať diplomatické vzťahy a vzájomné porozumenie.