Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. máj 2025Meniny má Viktória
< sekcia UNESCO a veda

Na novom Európskom slnečnom ďalekohľade pracujú aj slovenskí vedci

Ilustračná fotka. Foto: TASR/Milan Kapusta

Na novom Európskom slnečnom ďalekohľade (EST) pracujú aj slovenskí vedci. Ovplyvní to vedecký progres Astronomického ústavu (AsÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV).

Bratislava 15. augusta (TASR) – Na novom Európskom slnečnom ďalekohľade (EST) pracujú aj slovenskí vedci. Ovplyvní to vedecký progres Astronomického ústavu (AsÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV). Avizuje to jeho šéf Peter Gömöry, podľa ktorého to v maximálnej miere zatraktívni možnosť sa tam zamestnať na vedeckej pozícii. "K dispozícii budeme mať vlastný pozorovací čas na tomto prístroji a teda garantovaný prístup k unikátnym pozorovaniam," priblížil pre TASR s tým, že sa im účasťou otvára možnosť priamej participácie na excelentnej vede.

Zapojení sú aktuálne šiesti pracovníci Oddelenia fyziky Slnka AsÚ SAV. Ich úloha na projekte okrem vedeckého výskumu podľa riaditeľa spočívala napríklad aj v participovaní v tzv. Science Advisory Group ďalekohľadu EST. "Jedná sa o expertnú skupinu 22 vedeckých pracovníkov z celej Európy, ktorých úlohou bolo definovanie hlavných vedeckých cieľov ďalekohľadu, ako aj špecifikácia prístrojového vybavenia EST," doplnil Gömöry.

Slovenskí vedci budú dopĺňať merania z ďalekohľadu EST svojimi pozorovaniami v observatóriu na Lomnickom štíte. Tie podľa Gömöryho povedú ku komplexnejšiemu súboru dát. "Ďalekohľad EST je optimalizovaný na pozorovanie spodných vrstiev slnečnej atmosféry, teda fotosféry a chromosféry. Nebude ním ale možné pozorovať slnečnú korónu," priblížil s tým, že to je doména observatória na Slovensku. Projekt je podľa riaditeľa ústavu motivačný aj pre mladú generáciu vedcov. Po jeho uvedení do prevádzky im umožní voľný prístup k najmodernejšej technológii priamo zo Slovenska.

"To pomôže k stabilizácii ich pôsobenia na Slovensku a prispeje k zamedzeniu odchodu mladých vedcov do zahraničia," doplnil Gömöry. Zároveň informoval, že projekt ponúka jedinečnú príležitosť pre technologický rozvoj a spoluprácu napríklad v oblasti dizajnu a výroby mechanických a optických sústav. "Do týchto aktivít sa tak môžu zapojiť aj iné vedecké skupiny na Slovensku," podotkol.

Slovenskí vedci očakávajú, že projekt prinesie kľúčové odpovede na nezodpovedané otázky súvisiace s ohrevom slnečnej koróny, urýchľovania slnečného vetra i dopĺňania hmoty z nižších vrstiev slnečnej atmosféry do koróny. "Sme ale presvedčení, že okrem toho nastolí aj mnohé ďalšie nové otázky. Len takýmto spôsobom sa totiž dokážeme posúvať vpred pri zlepšovaní našej fyzikálnej predstavy o procesoch prebiehajúcich na Slnku," priblížil.

Šéf ústavu informoval, že spustenie ďalekohľadu EST (tzv. prvé svetlo ďalekohľadu) je naplánované na rok 2028. Jedným z jeho hlavných cieľov je štúdium dosiaľ nevyriešenej otázky týkajúcej sa vynárania magnetických polí na povrch Slnka a následného prenosu magnetickej a kinetickej energie z podpovrchových vrstiev do vyšších oblastí slnečnej atmosféry. "Toto je kľúčová otázka nevyhnutná pre pochopenie mechanizmu, prostredníctvom ktorého riadi magnetické pole slnečnú atmosféru a jej aktívne javy," povedal šéf ústavu.

Podľa Gömöryho EST prispeje aj k zlepšeniu poznatkov o vplyve slnečnej aktivity napríklad na komunikačné technológie či navigačné systémy. "Ich zlyhanie malo, a v budúcnosti môže mať, významné dopady na životné prostredie, ako aj na spoločnosť ako celok," spresnil. Zároveň projekt predstavuje aj dôležitý príspevok k lepšiemu poznaniu potenciálneho vplyvu Slnka a slnečnej aktivity na environmentálne zmeny a na skúmanie prípadného vplyvu Slnka v procese globálneho otepľovania.

Projekt EST začal v roku 2008 a slovenskí vedci na ňom participujú od úplného začiatku. "Jedná sa o iniciatívu celej európskej komunity slnečných fyzikov o výstavbu prelomového ďalekohľadu optimalizovaného na výskum Slnka s priemerom primárneho zrkadla až štyri metre," priblížil Gömöry s tým, že aktuálne na projekte participuje 26 vedeckých inštitúcií z 18 európskych krajín.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Dokedy budú trvať nočné mrazy?

Priemerné denné teploty aj na juhu Slovenska dosahovali uplynulý týždeň len okolo 10 °C, čo je na úrovni prvej polovice apríla.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.

- Poľský premiér Donald Tusk a francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísali novú medzištátnu dohodu o posilnení spolupráce a priateľstve, ktorá okrem iného obsahuje vzájomne bezpečnostné záruky. Potom nasledoval podpis dohody o spolupráci v oblasti jadrovej energie.

- Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým si potriasol ruku.

- Slovenský futbalista Juraj Kucka po konci sezóny Niké ligy ukončí profesionálnu kariéru.

- Inauguračná omša novozvoleného pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra, oznámil v piatok Vatikán. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.