Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. január 2025Meniny má Vincent
< sekcia UNESCO a veda

Na novom Európskom slnečnom ďalekohľade pracujú aj slovenskí vedci

Ilustračná fotka. Foto: TASR/Milan Kapusta

Na novom Európskom slnečnom ďalekohľade (EST) pracujú aj slovenskí vedci. Ovplyvní to vedecký progres Astronomického ústavu (AsÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV).

Bratislava 15. augusta (TASR) – Na novom Európskom slnečnom ďalekohľade (EST) pracujú aj slovenskí vedci. Ovplyvní to vedecký progres Astronomického ústavu (AsÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV). Avizuje to jeho šéf Peter Gömöry, podľa ktorého to v maximálnej miere zatraktívni možnosť sa tam zamestnať na vedeckej pozícii. "K dispozícii budeme mať vlastný pozorovací čas na tomto prístroji a teda garantovaný prístup k unikátnym pozorovaniam," priblížil pre TASR s tým, že sa im účasťou otvára možnosť priamej participácie na excelentnej vede.

Zapojení sú aktuálne šiesti pracovníci Oddelenia fyziky Slnka AsÚ SAV. Ich úloha na projekte okrem vedeckého výskumu podľa riaditeľa spočívala napríklad aj v participovaní v tzv. Science Advisory Group ďalekohľadu EST. "Jedná sa o expertnú skupinu 22 vedeckých pracovníkov z celej Európy, ktorých úlohou bolo definovanie hlavných vedeckých cieľov ďalekohľadu, ako aj špecifikácia prístrojového vybavenia EST," doplnil Gömöry.

Slovenskí vedci budú dopĺňať merania z ďalekohľadu EST svojimi pozorovaniami v observatóriu na Lomnickom štíte. Tie podľa Gömöryho povedú ku komplexnejšiemu súboru dát. "Ďalekohľad EST je optimalizovaný na pozorovanie spodných vrstiev slnečnej atmosféry, teda fotosféry a chromosféry. Nebude ním ale možné pozorovať slnečnú korónu," priblížil s tým, že to je doména observatória na Slovensku. Projekt je podľa riaditeľa ústavu motivačný aj pre mladú generáciu vedcov. Po jeho uvedení do prevádzky im umožní voľný prístup k najmodernejšej technológii priamo zo Slovenska.

"To pomôže k stabilizácii ich pôsobenia na Slovensku a prispeje k zamedzeniu odchodu mladých vedcov do zahraničia," doplnil Gömöry. Zároveň informoval, že projekt ponúka jedinečnú príležitosť pre technologický rozvoj a spoluprácu napríklad v oblasti dizajnu a výroby mechanických a optických sústav. "Do týchto aktivít sa tak môžu zapojiť aj iné vedecké skupiny na Slovensku," podotkol.

Slovenskí vedci očakávajú, že projekt prinesie kľúčové odpovede na nezodpovedané otázky súvisiace s ohrevom slnečnej koróny, urýchľovania slnečného vetra i dopĺňania hmoty z nižších vrstiev slnečnej atmosféry do koróny. "Sme ale presvedčení, že okrem toho nastolí aj mnohé ďalšie nové otázky. Len takýmto spôsobom sa totiž dokážeme posúvať vpred pri zlepšovaní našej fyzikálnej predstavy o procesoch prebiehajúcich na Slnku," priblížil.

Šéf ústavu informoval, že spustenie ďalekohľadu EST (tzv. prvé svetlo ďalekohľadu) je naplánované na rok 2028. Jedným z jeho hlavných cieľov je štúdium dosiaľ nevyriešenej otázky týkajúcej sa vynárania magnetických polí na povrch Slnka a následného prenosu magnetickej a kinetickej energie z podpovrchových vrstiev do vyšších oblastí slnečnej atmosféry. "Toto je kľúčová otázka nevyhnutná pre pochopenie mechanizmu, prostredníctvom ktorého riadi magnetické pole slnečnú atmosféru a jej aktívne javy," povedal šéf ústavu.

Podľa Gömöryho EST prispeje aj k zlepšeniu poznatkov o vplyve slnečnej aktivity napríklad na komunikačné technológie či navigačné systémy. "Ich zlyhanie malo, a v budúcnosti môže mať, významné dopady na životné prostredie, ako aj na spoločnosť ako celok," spresnil. Zároveň projekt predstavuje aj dôležitý príspevok k lepšiemu poznaniu potenciálneho vplyvu Slnka a slnečnej aktivity na environmentálne zmeny a na skúmanie prípadného vplyvu Slnka v procese globálneho otepľovania.

Projekt EST začal v roku 2008 a slovenskí vedci na ňom participujú od úplného začiatku. "Jedná sa o iniciatívu celej európskej komunity slnečných fyzikov o výstavbu prelomového ďalekohľadu optimalizovaného na výskum Slnka s priemerom primárneho zrkadla až štyri metre," priblížil Gömöry s tým, že aktuálne na projekte participuje 26 vedeckých inštitúcií z 18 európskych krajín.

SLEDUJEME: Parlament rokuje o odvolaní vlády

Návrh na zvolanie schôdze podali spoločne všetky opozičné strany.

,aktualizované 

- Najvyšší súd (NS) SR uložil Mariánovi Magátovi za rozširovanie extrémistického materiálu trest odňatia slobody na štyri roky a zaradil ho na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

- Juraj C., ktorý v máji minulého roka v Handlovej postrelil predsedu vlády Roberta Fica, nebude hospitalizovaný na psychiatrii, stíhať ho budú väzobne. Rozhodol o tom v utorok Okresný súd (OS) Trenčín.

- Na Najvyššom súde SR sa začal v utorok odvolací proces s Mariánom M., obžalovaným z rozširovania extrémistického materiálu.

- Juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola v utorok previezli do vojenskej po pojednávaní na ústavnom súde vo veci jeho impeachmentu – odvolávania z funkcie.

- Škoda, ktorú spôsobil požiar stavebnín na Mallého ulici v Skalici, ku ktorému došlo 20. januára večer, je vyčíslená na 40.000 eur.

- Šéf koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko ponúkol poslancovi Rudolfovi Huliakovi (nezaradený) post podpredsedu parlamentu a žiada návrat poslancov okolo Huliaka do klubu SNS. Potvrdil to pre TASR.

- Britský premiér Keir Starmer v utorok vyhlásil, že zavraždenie troch dievčat na tanečnom kurze musí viesť k "zásadnej zmene" v tom, ako štát chráni svojich občanov.

- Čína v utorok prisľúbila podporu Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) po tom, čo americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie o vystúpení USA z tejto organizácie.

- Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán zverejnil v pondelok počas inaugurácie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa krátky videozáznam na sociálnej sieti Facebook.

- Juhokórejský prezident Jun Sok-jol sa v utorok prvýkrát dostavil na pojednávanie ústavného súdu vo veci jeho impeachmentu – odvolávania z funkcie.

- Juhokórejská vláda v utorok uviedla, že bude pokračovať v tlaku na denuklearizáciu Severnej Kórey (KĽDR), keďže staronový prezident USA Donald Trump krátko po svojej pondelkovej inaugurácii označil KĽDR za nukleárnu mocnosť.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR otvorili v utorok ráno mimoriadnu schôdzu k opozičnému návrhu na vyslovenie nedôvery vláde SR. Na rokovanie prišli aj premiér Robert Fico (Smer-SD) a viacerí ministri.

- Na diaľnici D1 v smere na Bratislavu čaká v katastri obce Kostolná - Záriečie na vodičov dopravné obmedzenie. Dôvodom je dopravná nehoda. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

- Kolumbijský prezident Gustavo Petro v pondelok vyhlásil výnimočný stav pre pokračujúce boje medzi konkurenčnými ľavicovými povstaleckými skupinami.

- Vláda nesúhlasí s poslaneckým návrh na vyslovenie nedôvery kabinetu. Odmietla ho na utorkovom mimoriadnom rokovaní.

- Vláda pokus o odvolávanie ustojí. Zhodli sa na tom ministri pred utorkovým rokovaním kabinetu, ktorý sa vyjadrí k opozičnému poslaneckému návrhu na vyslovenie nedôvery vláde.

- Nemecký tenista Alexander Zverev sa stal prvým semifinalistom mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej dvojky dvanástku "pavúka" Američana Tommyho Paula.

- Nemecký parlament bude na budúci týždeň prvýkrát rokovať o návrhu na zákaz strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), označovanej za krajne pravicovú. Oznámili to v pondelok predkladatelia.

- Hokejisti Toronta Maple Leafs triumfovali v zámorskej NHL nad Tampou Bay 5:3. Slovenský obranca hostí Erik Černák vynechal pre zranenie druhý zápas za sebou. "Javorové listy" natiahli šnúru víťazstiev na tri stretnutia.

- Španielska tenistka Paula Badosová sa stala prvou semifinalistkou ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Vo štvrťfinále zdolala v pozícii nasadenej jedenástky trojku "pavúka" Američanku Cori Gauffovú.