Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia UNESCO a veda

Čo je nové vo vede? Na obežnú dráhu odštartoval satelit NASA

Raketa SpaceX Falcon 9 na misii NASA Plankton, Aerosol Cloud Ocean Ecosystem (PACE) štartuje z komplexu Space Launch Complex 40 na Cape Canaveral Air Force Station v Cape Canaveral, Florida, štvrtok 8. februára 2024. Foto: TASR/AP

Vedci z britského laboratória JET oznámili, že dosiahli rekordnú hodnotu energie v oblasti jadrovej fúzie a priblížili tak tento čistý a futuristický zdroj energie o krok bližšie k realite.

Bratislava 9. februára (TASR) - Vo svete vedy sa v uplynulom týždni objavilo viacero zaujímavých správ. Na obežnú dráhu odštartoval satelit NASA, ktorý bude skúmať oceány a atmosféru, britskí vedci dosiahli rekordnú hodnotu energie v oblasti jadrovej fúzie, klauny očkaté možno zvládajú jednoduchú matematiku a ftálaty v plastoch spôsobujú asi desať percent predčasných pôrodov. TASR prináša súhrn najnovších poznatkov z vedy a techniky.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil vo štvrtok v spolupráci s firmou SpaceX na obežnú dráhu Zeme nový satelit PACE. Družica bude v rámci misie za 968 miliónov dolárov najmenej tri roky skúmať oceány a atmosféru z výšky 676 kilometrov.

Pozorovania majú vedcom pomôcť lepšie predpovedať hurikány a iné nepriaznivé počasie a podrobne popísať zmeny na Zemi v dôsledku otepľovania. PACE bude schopný rozoznať 200 farieb, čím vedcom umožní identifikovať druhy rias v mori a typy častíc vo vzduchu. Vedci očakávajú, že prvé údaje z družice získajú o jeden až dva mesiace.

Vedci z britského laboratória JET oznámili, že dosiahli rekordnú hodnotu energie v oblasti jadrovej fúzie a priblížili tak tento čistý a futuristický zdroj energie o krok bližšie k realite. V priebehu piatich sekúnd sa im v reaktore typu tokamak podarilo vytvoriť a udržať 69 megajoulov energie, pričom použili iba 0,2 miligramu paliva.

Jadrová fúzia je rovnaký proces, aký prebieha v Slnku a iných hviezdach. Potenciálne by mohla produkovať obrovské množstvo čistej energie bez emisií uhlíka, ktoré otepľujú planétu. Ide však o technológiu, ktorej zavedenie do praxe bude pravdepodobne trvať ešte mnoho rokov.

Nová štúdia naznačuje, že klauny využívajú jednoduchú matematiku na identifikáciu ostatných jedincov s rovnakým počtom pruhom, ako majú ony samotné.

Existuje 28 druhov klaunov. Tie majú nula až tri pruhy tiahnuce sa vodorovne od nosa po chvost alebo zvislo od brucha po chrbát. Klauny očkaté dokážu podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise Journal of Experimental Biology zrejme narátať do troch, čo im umožňuje identifikovať jedince rovnakého druhu. Práve tie totiž ohrozujú ich postavenie v skupine.

Potvrdzuje to aj staršia štúdia z roku 2022, ktorú vypracoval tím morskej biologičky Kiny Hajašiovej z Okinawského inštitútu vedy a techniky. Jej výsledky potvrdili, že klauny očkaté sú agresívnejšie k rybám s rovnakým počtom pruhov tiahnucim sa rovnakým smerom ako na ich tele.

Niektorí výskumníci však matematické schopnosti klaunov spochybňujú a tvrdia, že ryby zrejme dráždilo väčšie množstvo bielej farby.

Americký vedci zistili, že približne desatinu predčasných pôrodov v Spojených štátoch možno pripísať účinkom ftalátov na tehotné ženy. Ftaláty sú chemikálie používané v predmetoch každodennej spotreby a nachádzajú sa napríklad v plastových nádobách a obaloch či hračkách a kozmetických produktoch.

Vedci analyzovali hladiny ftalátov v moči vyše 5000 tehotných žien v Spojených štátoch a zistili, že v prípade desiatich percent matiek s najvyššou hladinou ftalátov sa až o polovicu zvyšovalo riziko pôrodu pred dovŕšením 37 týždňa tehotenstva. Pre veľkú rozšírenosť ftalátov im však možno podľa vedúceho autora štúdie Leonarda Trasandea pripísať päť až desať percent predčasných pôrodov vo väčšine krajín sveta.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.