Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. máj 2025Meniny má Roland
< sekcia UNESCO a veda

Najdlhšie prstencové zatmenie Slnka v 21.storočí nastalo pred 15 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Zatmenia Slnka, najmä úplné a prstencové, ľudí fascinovali už od nepamäti a nie je sa čomu čudovať.

Bratislava 15. januára (TASR) – Denná i nočná obloha prináša množstvo pôsobivých úkazov. Jeden z nich sa odohral 15. januára 2010, keď nastalo najdlhšie prstencové zatmenie Slnka v 21. storočí. Trvalo 11 minút a 8 sekúnd a bolo viditeľné z Indického oceánu, uvádza NASA. TASR pri príležitosti 15. výročia tejto udalosti prináša výberový textový prehľad faktov o zatmeniach Slnka.

Zatmenia Slnka, najmä úplné a prstencové, ľudí fascinovali už od nepamäti a nie je sa čomu čudovať. Ľudia v minulosti pripisovali premenu jasného dňa na temnú noc a následné opätovné nastolenie vlády svetla pripisovali zvyčajne moci a hnevu bohov a hľadeli na tieto úkazy s úžasom a zrejme aj nemalou dávkou bázne a strachu. Dnes už je vďaka vede známe, ako zatmenia vznikajú, čo ich spôsobuje a dajú sa dokonca aj veľmi presne predpovedať. Napriek tomu však nad nimi ľudstvo neprestáva žasnúť a naďalej ho fascinujú.

Prírodný úkaz, ktorý sa označuje ako zatmenie Slnka, vzniká vďaka vzájomnému pohybu troch vesmírnych telies - Slnka, Mesiaca a Zeme. Úplné zatmenie vzniká vtedy, keď sa Slnko, Mesiac a Zem zoradia do jednej priamky a Mesiac vrhne na povrch Zeme tieň. Tam, kde dopadne úplný tieň, "umbra", sa zdanlivý priemer mesiaca zdá byť väčší ako priemer Slnka na oblohe, a Mesiac nakrátko zablokuje všetko slnečné svetlo.

Umbra však dokáže pokryť iba malú oblasť povrchu. Okolo nej sa nachádza oblasť polotieňa zvaná "penumbra" umožňujúca sledovať čiastočné zatmenie Slnka. Veľkosť zakrytej časti slnečného disku závisí od vzdialenosti pozorovateľa od umbry – čím je pozorovateľ k umbre bližšie, tým je zakrytá časť Slnka väčšia.

Špeciálnou kategóriou čiastočných zatmení Slnka sú prstencové zatmenia. Mesiac pri nich celý prechádza popred disk Slnka, no nedokáže našu hviezdu celkom zakryť, pretože sa nachádza príliš ďaleko od Zeme. Pri tomto type zatmení preto okolo Mesiaca zostáva úzky žiariaci kruh Slnka. Oblasť tieňa, z ktorej možno pozorovať prstencové zatmenia Slnka, sa označuje ako "antumbra".

O pradávnej fascinácií ľudí zatmeniami Slnka svedčí množstvo historických záznamov z celého sveta. Potenciálne najstarším môžu byť petroglyfy v Loughcrew Megalithic Monument v okrese Meath v Írsku. Podľa amerického Národného ústavu pre letectvo a vesmír (NASA) môžu byť špirálové a kruhové petroglyfy, teda obrazy vytvorené na povrchu kameňa dlabaním, tesaním, rezaním či obrusovaním, záznamom zatmenia Slnka z 30. novembra 3340 pred n. l. Úrad však dodáva, že vedci o význame obrazcov naďalej polemizujú.

Najstarším zaznamenaným zatmením Slnka bolo zatmenie pozorované 5. marca 1233 pred n. l. v meste Ugarit na území dnešnej Sýrie. Vedci k dátumu dospeli na základe analýzy hlinenej tabuľky objavenej v roku 1948 v ruinách Ugaritu. Pôvodne sa predpokladalo, že zatmenie sa odohralo 3. mája 1375, teda takmer o 141 rokov skôr.

Úplné zatmenie Slnka môže podľa výpočtov NASA teoreticky najdlhšie trvať sedem minút a 32 sekúnd. Dosiaľ sa mu podľa výpočtov NASA najviac priblížilo zatmenie z 15. júna 743 pred n. l. – trvalo sedem minút a 28 sekúnd a bolo ho možné pozorovať vo vodách Indického oceánu pri pobreží dnešnej Kene a Somálska.

Veľmi dlhé zatmenie Slnka bolo pomerne nedávno možné pozorovať aj 30. júna 1973 v africkej púšti Sahara neďaleko trojmedzia Alžírska, Mali a Nigeru. Trvalo sedem minút a štyri sekundy.

Zatiaľ posledné dobre pozorovateľné prstencové zatmenie Slnka sa odohralo 14. októbra 2023. Bolo viditeľné zo západu USA, strednej Ameriky, Kolumbie a Brazílie, píše server Space.com.

Z územia Slovenska bolo zatiaľ posledné čiastočné zatmenie Slnka možné pozorovať 25. októbra 2022. Mesiac počas neho zakryl 42 až takmer 50 percent slnečného kotúča v závislosti od stanovišťa pozorovateľa. Najmenšiu časť zakrýval na juhozápade krajiny, najväčšiu na severovýchode.

Posledné úplné zatmenie Slnka viditeľné z územia Slovenska určite nemá žiadnych žijúcich pamätníkov – odohralo sa totiž 7. augusta 1842. Najbližšie nastane až 10. júla 2135.

V živej pamäti nepochybne zostalo zatmenie Slnka z roku 1999, konkrétne z 11. augusta. Mesiac vtedy na niekoľko minút zakryl približne 99 percent Slnka, úplné zatmenie však na slovenskom území nenastalo. Pás totality, teda dráha umbry putujúcej po povrchu Zeme, viedol vtedy Maďarskom a mnoho ľudí sa tam vtedy vydalo úplné zatmenie Slnka pozorovať.

Prstencové zatmenia Slnka z územia Slovenska najbližšie nastane až 13. júla 2075. Avšak už tento rok, konkrétne 29. marca 2025 približne o 11. hodine a 43. minúte, bude zo Slovenska možné pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Mesiac ale zakryje iba malú časť v pravej hornej časti slnečného disku. V roku 2026 bude možné pozorovať úplné zatmenie Slnka v Európe. Nastane 12. augusta a pás totality prejde cez Island, juh Francúzska a sever Španielska.

Zatmenia Slnka človeka fascinovali po tisíce rokov a neprestávajú ho fascinovať ani v súčasnosti. Svedčia o tom nielen záznamy v podobe petroglyfov, hlinených tabuliek či starých rukopisov, ale aj diela modernej popkultúry ako napríklad film 2001: Vesmírna odysea, začínajúci sa dlhou scénou so zatmením Slnka, prípadne film Jastrabia žena, kde je zatmenie Slnka v samom centre zápletky filmu. Možno preto predpokladať, že zatmenia Slnka budú ľudí naďalej fascinovať aj v menej či viac vzdialenej budúcnosti.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Dokedy budú trvať nočné mrazy?

Priemerné denné teploty aj na juhu Slovenska dosahovali uplynulý týždeň len okolo 10 °C, čo je na úrovni prvej polovice apríla.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.

- Poľský premiér Donald Tusk a francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísali novú medzištátnu dohodu o posilnení spolupráce a priateľstve, ktorá okrem iného obsahuje vzájomne bezpečnostné záruky. Potom nasledoval podpis dohody o spolupráci v oblasti jadrovej energie.

- Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým si potriasol ruku.

- Slovenský futbalista Juraj Kucka po konci sezóny Niké ligy ukončí profesionálnu kariéru.

- Inauguračná omša novozvoleného pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra, oznámil v piatok Vatikán. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v piatok vytkla premiérovi SR Robertovi Ficovi jeho prebiehajúcu návštevu Moskvy.

- Pápež Lev XIV., ktorý bol vo štvrtok v konkláve zvolený za hlavu katolíckej cirkvi, odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz počas svojej prvej návštevy Bruselu.

- Kapitánom slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta vo Švédsku bude Matúš Sukeľ. Asistentmi budú Michal Ivan a Miloš Roman. Po piatkovom dopoludňajšom rozkorčuľovaní o tom informoval tréner Vladimír Országh.

- Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

- Poľský premiér Donald Tusk v piatok informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

- Na Červenom námestí v centre Moskvy sa v piatok začala vojenská prehliadka pri príležitosti 80. výročia porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.

- Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu. Hasičom sa podarilo zachrániť dvoch zavalených ľudí.

- Hokejisti Washingtonu zvíťazili v noci na piatok v druhom zápase 2. kola play off NHL nad Carolinou 3:1.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, informuje TASR podľa srbského portálu Novosti.rs. Obaja pricestovali do ruskej metropoly na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.