Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. máj 2025Meniny má Hermína
< sekcia UNESCO a veda

NOVINKY VO VEDE:Test na k recidíve rakoviny a návrat mesačných vzoriek

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Vysoko citlivý krvný test dokáže predpovedať návrat rakoviny prsníka s predstihom niekoľkých rokov oproti bežným vyšetreniam, tvrdia výskumníci.

Bratislava 7. júna (TASR) - Svet vedy za posledné dni priniesol niekoľko zaujímavých a dôležitých správ. Nový krvný test dokáže predpovedať návrat rakoviny prsníka, vzorky odobrané z Mesiaca čínskou sondou sa vracajú na Zem a Kolumbia začala skúmať svätý grál vrakov – galeónu San José z 18. storočia. TASR prináša súhrn toho najzaujímavejšieho z oblasti vedy a techniky.

Vysoko citlivý krvný test dokáže predpovedať návrat rakoviny prsníka s predstihom niekoľkých rokov oproti bežným vyšetreniam, tvrdia výskumníci.

Test odhaľuje stopy DNA nádorov ešte pred úplnou recidívou choroby. Pri testovaní predpovedal recidívu choroby u pacientiek so stopercentnou úspešnosťou. Lekári a vedci dúfajú, že test umožní skoršie nasadenie liečby, čím stúpne šanca jej úspešnosti. Odborníci sú výskumom nadšení, upozorňujú však, že sa stále nachádza v raných fázach.

Klinickú štúdiu realizovali výskumníci z Inštitútu na výskum rakoviny (ICR) v Londýne na vzorke 78 pacientiek s rôznymi druhmi skorých štádií rakoviny prsníka. "Tekutá biopsia" v krvi pacientiek pátrala po mutáciách uvoľňovaných rakovinovými bunkami. Test odhalil DNA nádorov v krvi 11 pacientiek, u ktorých neskôr recidíva skutočne nastala. U zvyšných pacientiek sa choroba nevrátila.

"Bunky rakoviny prsníka môžu v tele zostať aj po chirurgickom odstránení nádoru a iných druhoch liečby, no môže ich byť tak málo, že vyšetrenia ich neodhalia," vyhlásil vedúci klinickej štúdie Dr. Isaac Garcia-Murillas z ICR. Dodal, že takéto bunky môžu spôsobiť recidívu choroby aj mnoho rokov po prvotnej liečbe.

Vzorky odobrané čínskou sondou Čchang-e 6 na odvrátenej strane Mesiaca boli vo štvrtok úspešne preložené do špeciálneho kontajnera v návratovej kapsule, ktorá medzičasom začala svoj návrat na Zem. Informovala o tom čínska tlačová agentúra Sinchua a následne aj agentúra Reuters. Pristátie kapsuly s nákladom vzoriek sa očakáva 25. júna v čínskej provincii Vnútorné Mongolsko.

Čchang-e 6 bola vôbec prvou misiou, ktorá dostala za úlohu získať vzorky pôdy a hornín na odvrátenej strane Mesiaca. Po odobratí vzoriek za pomoci vŕtačky a robotického ramena sonda vôbec prvýkrát v dejinách rozvinula čínsku vlajku na odvrátenej strane Mesiaca.

Svoju misiu ukončila v utorok - po tom, čo na mesačnom povrchu zanechala stopu, ktorá pripomínala čínsky znak Čung - prvú časť čínskeho názvu pre Čínu (Čung-kuo), uviedli v stredu čínske štátne médiá.

Ľuďom, ktorí nevedia čítať čínske znaky, tento tvar môže pripomínať iba znamienko plus s obdĺžnikom namiesto vodorovnej čiarky, ale mnohých používateľov sociálnych sietí v Číne to neodradilo, aby vyjadrili hrdosť na svoju krajinu.

Kolumbijská vláda začala skúmať potopenú španielsku galeónu San José z 18. storočia, ktorá je označovaná za "svätý grál" podmorských vrakov. Juhoamerická krajina tiež vyhlásila okolo lode chránenú archeologickú oblasť.

Plavidlo bolo v roku 1708 potopené britským Kráľovským vojenským námorníctvom (Royal Navy) v Karibskom mori. Loď, ktorej vlastníctvo je stále sporné, prevážala jeden z najväčších nákladov cenností, aký sa kedy stratil na mori, keď bola napadnutá neďaleko kolumbijského prístavného mesta Cartagena.

Odhaduje sa, že vo vraku sa nachádza poklad v hodnote 20 miliárd dolárov. Galeóna viezla zlato, striebro, smaragdy a šperky z juhoamerických provincií. Vzácny náklad smeroval k španielskemu kráľovi na financovanie vojny proti Britom. Pri potopení lode zahynulo takmer 600 členov jej posádky.

Potopenú loď lokalizovali v novembri 2015 v hĺbke 600 metrov. O dva roky neskôr úrady oznámili, že bude pokračovať záchranná operácia riadená kolumbijskou vládou.

VIDEO:Premiér odmieta spájať súčasné udalosti s druhou svetovou vojnou

Víťazstvo nad fašizmom je podľa jeho slov oslavou mieru a života.

- Premiér Robert Fico odmieta spájanie súčasných udalostí s dianím počas druhej svetovej vojny.

- Nedostatok vlahy stále prevažuje na takmer celom území SR. Normálne podmienky boli minulý týždeň na troch percentách Slovenska.

- Polícia vyšetruje napadnutie dievčaťa na základnej škole v Jarovniciach v okrese Sabinov. Druhý žiak ho mal po hádke nožom porezať na predlaktí.

- Vladimír Országh absolvuje v pozícii hlavného trénera slovenskej hokejovej reprezentácie prvú vrcholnú akciu. Štyridsaťsedemročný kouč na začiatku apríla nahradil na poste Kanaďana Craiga Ramsayho, ktorého vyradil z hry zápal pľúc.

- Sudca z amerického štátu Washington Jamal Whitehead v pondelok nariadil administratíve prezidenta USA Donalda Trumpa, aby do Spojených štátov prijala približne 12.000 utečencov, čo významne ovplyvní vládou plánované zmeny v oblasti imigračnej politiky.

- V súvislosti s neúspechom Friedricha Merza v utorňajšom prvom kole voľby nemeckého kancelára v Spolkovom sneme (Bundestag) koaliční sociálni demokrati (SPD) predpokladajú, že predsedu Kresťanskodemokratickej únie (CDU) podporil celý ich poslanecký klub.

- Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou povolenia preletu lietadla slovenského premiéra Roberta Fica nad svojím územím, ak by sa rozhodol zúčastniť na oslavách skončenia druhej svetovej vojny v Moskve 9. mája.

- Lekárske odborové združenie (LOZ) víta zámer postavenia národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave.

- Kolumbijské úrady oznámili, že zadržali viac než 200 členov najväčšieho drogového kartelu v krajine. Kartelu Clan del Golfo (AGC) je pripisovaná vina za zabitie približne dvoch desiatok príslušníkov bezpečnostných zložiek za uplynulý mesiac.

- Predseda nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz neuspel v utorok v prvom kole hlasovania v Spolkovom sneme (Bundestagu), ktorý ho mal potvrdiť do funkcie spolkového kancelára.

- Doterajší minister vnútra Catalin Predoiu sa v utorok stal dočasným premiérom Rumunska. Do funkcie ho vymenoval úradujúci prezident Ilie Bolojan.

- Celoslovenské oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom v areáli letiska v Piešťanoch prinesú 8. mája v lokalite Staré Piešťany na cestách viaceré dopravné obmedzenia.

- Doprava v hlavnom meste i smerom do Bratislavy sa v utorok na niektorých miestach spomaľuje. Dôvodom sú viaceré nehody i kolóna. Informuje o tom Zelená vlna STVR.

- Hokejisti Toronta zvíťazili v úvodnom semifinále Východnej konferencie NHL nad obhajcom Stanleyho poháry z Floridy 5:4. Výrazný podiel na triumfe Maple Leafs mal švédsky útočník William Nylander, ktorý zaznamenal dva góly a asistenciu.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Zhodli sa na tom, že Rusko musí najskôr súhlasiť s 30-dňovým prímerím, aby bolo možné viesť zmysluplné rozhovory o ukončení vojny na Ukrajine.

- Srbskí študenti, ktorí už pol roka vedú protikorupčné protesty, v pondelok oznámili, že požadujú okamžité uskutočnenie predčasných parlamentných volieb. Ide podľa nich o jediné riešenie aktuálnej politickej krízy.

- Všetkých 133 kardinálov s volebným právom sa v pondelok, dva dni pred začiatkom konkláve, nachádzajú v Ríme alebo Vatikáne. Kardináli v stredu 7. mája v Sixtínskej kaplnke začnú hlasovať o nástupcovi zosnulého pápeža Františka.

- O vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska. Uviedol to v meste Pécs v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

- Dres Kanady si na majstrovstvách sveta v Štokholme a Herningu oblečie aj brankár Marc-Andre Fleury. Štyridsaťročný veterán ukončil po tejto sezóne svoju kariéru v NHL, v ktorej odohral 21 sezón za Pittsburgh, Vegas, Chicago a naposledy za Minnesotu.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu. Urobil tak v poslednom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským pred tým, ako ho v utorok nahradí na poste kancelára Friedrich Merz (CDU).