Cieľom obletu Zeme je dokázať, že sa lietadlo zaobíde bez fosílneho paliva, ako aj propagovať využitie tzv. čistých technológií.
Autor TASR
Peking 25. mája (TASR) - Švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse 2, poháňané slnečnou energiou, ktoré od 21. apríla čaká v čínskom meste Nanking na pokračovanie v 35.000 km dlhom oblete zemegule, dnes v rozpore s plánmi nebude pokračovať smerom na Havajské ostrovy. Odletu plánovanému na 21.00 h SELČ neprialo totiž počasie a riziká pre pilota pri prelete nad Pacifikom by boli neprimerane veľké, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na letovú kontrolu projektu.
Dôvodom zrušenia štartu bola podľa organizátorov napokon kombinácia viacerých faktorov. Počasie nad Tichým oceánom je momentálne nestabilné a ťažko predvídateľné, navyše by stroj musel vzhľadom na prekonávanie studeného frontu zostať vo vzduchu sedem namiesto plánovaných šiestich dní, čo by bolo pre pilota na hranici únosnosti.
André Borschberg, ktorý sa už uzdravil z pásového oparu, bol pripravený absolvovať najnáročnejšiu, najnebezpečnejšiu a najdlhšiu etapu obletu Zeme.
Lietadlo na ceste striedavo pilotujú zakladateľ spoločnosti Solar Impulse André Borschberg a jeho kolega Bertrand Piccard, ktorí sa striedajú na jednotlivých etapách. Cieľom obletu Zeme je dokázať, že sa lietadlo zaobíde bez fosílneho paliva, ako aj propagovať využitie tzv. čistých technológií.